Cekin.si
Slovenci decembra zapravimo več denarja v trgovinah kot v katerem koli drugem mesecu. Primerjava s preteklimi leti kaže, da se količina prednovoletnih nakupov v Sloveniji iz leta v leto povečuje, vendar se rast počasi umirja, ugotavljajo na Statističnem uradu.

Koristno

To Slovenci kupujemo za darila in toliko zapravimo

Špela Zupan
27. 11. 2019 10.35
0

Slovenci ob veselem decembru pišemo čedalje daljše nakupovalne sezname in gneča v trgovinah je vse večja, a vseeno zapravimo manj kot drugi Evropejci. Preverite, s čim najraje obdarujemo najbližje, in kako se ogniti nevarnosti, da bi vas 1. januarja bolela glava zaradi prazne denarnice!

Slovenci decembra radi na široko odpremo denarnice, saj v zadnjem mesecu leta v trgovinah pustimo več denarja kot v katerem koli drugem mesecu. Tako je bilo tudi v decembru 2018, ko so slovenski trgovci prodali za 15,3 odstotka več od mesečnega povprečja. Višja je bila tudi od vrednosti prodaje v decembru 2017 (za 1,4 odstotka), rast pa je bila nekoliko manjša kot v decembru 2017 (za 3,8 odstotne točke). Vedno več ljudi tudi opravi praznične nakupe kar prek spleta. V decembru 2018 je bila od povprečne mesečne prodaje v letu višja za 35,4, od prodaje v decembru 2017 pa za 53,5 odstotka, kar je bila največja letna rast prodaje po letu 2008), kažejo podatki Statističnega urada.

Nekaterim so v decembru pri prazničnem nakupovanju, morda tudi zapravljanju, "v pomoč" navadno višje plače za november zaradi 13. plače in božičnice.
Nekaterim so v decembru pri prazničnem nakupovanju, morda tudi zapravljanju, "v pomoč" navadno višje plače za november zaradi 13. plače in božičnice.FOTO: Dreamstime

Anketa na spletni strani Cekin.si je pokazala, da letos večina ne namerava zapraviti nič za darila. Sledijo bralci, ki bodo zapravili do 50 evrov, na tretjem mestu so bralci, ki bodo za darila namenili med 50 in 100 evri. Okoli 10 odstotkov je bralcev, ki bodo zapravili od 100 do 200 evrov ter več kot 200 evrov.

Anketa + Arhiv
Koliko boste letos zapravili za darila v prazničnem decembru?

Si decembra morda nekateri lažje privoščijo nekoliko razkošnejše praznične nakupe zaradi 13. plače in božičnice? Morda res in zato so na Statističnem uradu preverili, kolikšna so izredna izplačila ob koncu leta in koliko zaposlenih jih sploh dobi. Odkrili so, da je bilo novembra 2018 povprečno izredno izplačilo 667 evrov bruto. Božičnico ali 13. plačo je v obliki izrednega izplačila za november 2018 prejelo 23 odstotkov vseh zaposlenih, večinoma v finančnem in zavarovalniškem sektorju, največ pa so prejeli zaposleni v dejavnosti informacijske in komunikacijske dejavnosti - kar 1295 evrov bruto.

Čeprav v prazničnem mesecu porabimo občutno več denarja kot druge mesece, pa smo pri prazničnih nakupih vseeno preudarnejši od večine ostalih Evropejcev. Prodaja neživil je bila v Sloveniji v decembru 2018 glede na mesečno povprečje celega leta najnižja med preostalimi članicami: 12-odstotna; v Združenem kraljestvu je bilo na primer povečanje nakupov neživil v decembru glede na mesečno povprečje trikrat večje kot v Sloveniji. Pri živilih je bila prodaja v decembru glede na povprečno mesečno prodajo v Sloveniji nekoliko višja kot pri neživilih, in sicer je bila 19-odstotna, kar je nekoliko več od evropskega povprečja (16,4-odstotna). Povečanje nakupov živil v decembru glede na mesečno povprečje je bilo večje kot v Sloveniji le v Litvi, na Madžarskem, Portugalskem ter v Franciji in Luksemburgu.

Kaj kupujemo?

Darila, čestitke, okraske in stvari za organiziranja zabav. Podatki o uvozu kažejo, da so še vedno najbolj priljubljena tradicionalna darila. Tudi v 2018 se je tako kot v preteklih letih v prednovoletnem času najbolj povečal uvoz igrač, ki jih je v zadnji tretjini leta Slovenija uvozila za 55 milijonov evrov oziroma 39,8 odstotka letne vrednosti uvoza. Uvozili smo tudi za 24,5 milijona čokolade in čokoladnih bombonov (48,3 odstotka letnega uvoza), za 10 milijonov evrov parfumov (47,1 odstotka letnega uvoza), za štiri milijone evrov nogavic (38,7 odstotka letnega uvoza) ter za nekaj manj kot pol milijona evrov čestitk in poštnih razglednic (63,1 odstotka letnega uvoza), navajajo na Statističnem uradu.

V prednovoletnem času se sicer najbolj poveča prodaja elektronskih in gospodinjskih naprav, kupimo pa tudi več kozmetike, oblačil, obutve, hrane in pijače. V trgovinah z elektronskimi in gospodinjskimi napravami so decembra 2018 prodali za 37,4, v trgovinah z živili za 19, v trgovinah s kozmetiko pa za 16,3 odstotka več kot druge mesece. Glede na december 2017 smo kupili več kozmetike (za 8,4 odstotka), pohištva (za 7,9 odstotka) ter elektronskih in gospodinjskih naprav (2,2 odstotka), medtem ko je upadla prodaja knjig, časopisov, oblačil, obutev, hrane in pijače. Ob vsem kupimo tudi več penečih vin, viskija in nakita.

Slovenci decembra zapravimo več denarja v trgovinah kot v katerem koli drugem mesecu. Primerjava s preteklimi leti kaže, da se količina prednovoletnih nakupov v Sloveniji iz leta v leto povečuje, vendar se rast počasi umirja, ugotavljajo na Statističnem uradu.
Slovenci decembra zapravimo več denarja v trgovinah kot v katerem koli drugem mesecu. Primerjava s preteklimi leti kaže, da se količina prednovoletnih nakupov v Sloveniji iz leta v leto povečuje, vendar se rast počasi umirja, ugotavljajo na Statističnem uradu.FOTO: Dreamstime

Podatki o uvozu kažejo, da smo pri nakupih daril precej tradicionalni in da očitno najraje obdarujemo najmlajše z igračami. V zadnji tretjini leta 2017 smo uvozili za:

► 55 milijonov evrov igrač,
► 24,5 milijona evrov čokolade in čokoladnih bombonov,
► 10 milijonov evrov parfumov,
► štiri milijone evrov nogavic ter
► skoraj pol milijona evrov čestitk in poštnih razglednic.

Korist imajo tudi gostinci in hotelirji

Decembra se tudi več družimo, proslavljamo, se veselimo z najdražjimi in prijatelji. V prazničnih dnevih pred novim letom porabimo tudi z obiski v gostinskih obratih več denarja kot v katerem koli drugem mesecu. V decembru 2018 smo za hrano in pijačo pri gostincih porabili za 9,5 odstotka več denarja kot povprečno v celotnem letu, pa tudi več kot v decembru 2017, in sicer za 9,6 odstotka. Več obiskovalcev kot v drugih mesecih privabijo v decembru tudi nekatera praznično okrašena mestna središča ter še posebno privlačni sta v času pred božičem in novim letom Ljubljana in Maribor. Število prihodov domačih turistov je bilo v prestolnici decembra 2018 za polovico višje od mesečnega povprečja, v Mariboru pa za 33 odstotkov, pri čemer so na Statističnem uradu upoštevali obiske oziroma prihode turistov z vsaj eno prenočitvijo.

Bodite pametni, ne razsipni

Res je, praznični čas ne bi bil tako popoln brez obdarovanja in tako kot jaz si večina verjetno želi obdarovati svoje najbližje. Dejstvo pa je, da je treba biti pameten. Jaz vsako leto skrbno pazim, da ne bi preveč zapravila. Najprej določim, koliko denarja lahko pogrešim brez večjih težav, in naredim seznam obdarovancev. Nato napišem ideje za darila in okvirne cene. Naj vam dam namig - praviloma so cenejša skupna darila za celotno družino ali par in preverite lahko, če se morda lahko dogovorite samo za obdarovanje otrok, tako kot se pri nas.

Pri vsem upoštevam tudi obiske praznično okrašenih mest ali morebitno potovanje ter nakup novih okraskov, voščilnic in hrane. Če je seštevek prevelik, ali črtam pogrešljive obdarovance ali izberem skromnejša darila. Če nimate dobrih idej, lahko vedno podarite darilni bon z vrednostjo, ki ustreza vašim zmožnostim. In na koncu se odločim, v kateri trgovini bom nakupovala, in se je držim. Trdno pa se držim tudi seznama in ne nasedam raznim akcijam, ugodnostim, napisom "To morate imeti, da bo december lep!". In še - plačujem z gotovino za bolj pristen občutek, da gre denar res stran od mene.

Svetujem vam, da upoštevajte nasvete. Škoda bi bilo, če bi vas 1. januarja bolela glava zaradi napačnega razloga - dolga.

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856