
Novela zakona o zemljiški knjigi je začela veljati, elektronsko vlaganje pa bo obvezno od 1. maja.
Novela zakona uvaja obvezno elektronsko vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov, ki jih bodo praviloma vlagali notarji, pod določenimi pogoji pa tudi lastniki nepremičnin ter njihovi pooblaščenci. Kot so nam sporočili s pravosodnega ministrstva, bo elektronska knjiga dostopna uporabnikom šele prvi delovni dan v maju, torej 3. maja.
Center za informatiko na vrhovnem sodišču mora do 1. maja prenesti podatke o vseh vpisih iz sedanje baze informatizirane glavne knjige v novo bazo informacijskega sistema zemljiške knjige.
Istočasno bo začela veljati tudi določba, po kateri se bodo zemljiškoknjižni predlogi vlagali elektronsko. V imenu predlagatelja jih bodo vlagali notarji, odvetniki ali posrednik z nepremičninami ter državni in občinski pravobranilci. Sicer lahko predloge vlagajo tudi fizične osebe z digitalnim potrdilom.
Z omenjeno novelo se bo zemljiška knjiga opredelila kot javna knjiga, pri čemer bosta preko spletnega portala e-Zemljiška knjiga vsakomur omogočena brezplačen dostop in računalniški izpis. Vse, kar bo potrebno storiti za brezplačen vpogled v zemljiško knjigo, bo registracija uporabnikov. Poleg tega se bodo vsi poslovni procesi v zvezi z odločanjem o vpisih v zemljiško knjigo informatizirali.
Na ministrstvu za pravosodje pričakujejo, da bo novela zakona o zemljiški knjigi z novelo zakona o sodnih taksah in spremenjenimi notarskimi tarifami zagotovila cenejše, hitrejše in poenostavljene postopke vpisa v zemljiško knjigo ter s tem za uporabnike tudi večjo pravno varnost v prometu z nepremičninami. Poleg tega pa naj bi celovita informatizacija poslovanja zemljiške knjige, kot pravijo na ministrstvu za pravosodje, močno skrajšala obdobje odločanja sodišč o vpisih v zemljiško knjigo.

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV