Goljufije, prevare, korupcija ... Število zaznanih prevar in korupcije je v porastu, vendar tudi zaradi uspešnejšega odkrivanja tovrstnih kaznivih dejanj. Tako je bilo slišati na dogodku ob uradnem odprtju mednarodnega tedna ozaveščanja o prevarah, ki ga je organizirala družba Deloitte. Da bi zajezili in preprečili tovrstno delovanje, je ključna preventiva, so poudarili prisotni in dodali, da to lahko dosežemo z akcijami ozaveščanja.
Na dogodku so prikazali tri video prispevke, ki so jih ustvarili študenti, in sicer na temo korupcije. Izbrali so najboljšega, ki si ga lahko pogledate spodaj. Avtorji videa so študenti ekonomske fakultete, in sicer: Eva Strmole, Jure Klenovšek, Nejc Jarm in Špela Rojht. Njihovo sporočilo je jasno: prevare in korupcije so se vrezale v skoraj vse pore naše družbe. "Kaj ste z vašimi dejanji naučili nas, študente," je sporočilo študentov ljubljanske ekonomske fakultete. Na koncu pa jasno sporočilo: "Dovolj je!"
Kaj so povedali študenti?
Krepitvi ozaveščanja je bila namenjena tudi anketa med študenti v Sloveniji, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini. Kot je povedal Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, ki je sodeloval pri njeni izvedbi, slovenski študenti med razlogi za korupcijo v največji meri navajajo oportunistično ravnanje posameznikov in neučinkovit pregon.
Po mnenju anketirancev je povečana raven korupcije najbolj prisotna v parlamentu, sledijo lokalna uprava, podjetja v zasebni lasti in zdravstvo. "Zelo zaskrbljujoča je tudi ugotovitev, da študenti med preizkusi znanja v veliki večini prepisujejo ali omogočajo prepisovanje," je dodal.
'Slovenija neuspešna pri zaseganju nezakonitega denarja'
Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, ki ga je predstavila predsednica slovenske podružnice Združenja preizkušenih preiskovalcev prevar (ACFE) in članica svetovalnega odbora krovne organizacije Sandra Damijan. Slednja je namreč opozorila, da je Slovenija neuspešna pri zaseganju nezakonitega denarja. "Eno je namreč kaznivo dejanje odkriti, drugo pa denar, pridobljen s tem dejanjem, zaseči in z njim upravljati. Statistika je tu porazna. Skoraj 99 odstotkov denarja, ki ga storilci pridobijo na nezakonit način, ostane v njihovih rokah," je opozorila.

Preiskovanje prevar postaja zahtevnejše tudi zaradi razvoja novih tehnologij, ki prevarantom omogočajo bolj sofisticirane metode dela. "Je pa res, da so vse te sofisticirane metode na voljo tudi preiskovalcem," je ob tem poudaril vodilni partner in vodja področja forenzike za jadransko regijo družbe Deloitte Yuri Sidorovich. Vendar pa bo po njegovih besedah še veliko dela s klasičnimi oblikami prevar, kot so prirejanje razpisov in prevare brez razpisov. "Več kot polovica vseh prevar se zgodi na področju nabave. Tam ne potrebuješ sofisticiranih tehnologij - dovolj je lepa provizija," je dejal.
Prav zato so še kako pomembni ozaveščanje, sodelovanje in izboljšava učinkovitosti kazenskega pregona.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV