Lani so mnogim Slovencem načrti za jesenske počitnice splavali po vodi, saj je vlada tik pred tem razglasila epidemijo in uvedla številne omejitve. Med drugim so začasno prepovedali obratovanje večini ponudnikov gostinskih in turističnih storitev, vlada je uvedla 'policijsko' uro, prepovedano je bilo prehajanje med občinami (razen za določene izjeme).
Letos je stanje povsem drugačno. Večjih zapiranj in omejitev za zdaj ni, lokali, hoteli in drugi gostinski obrati so odprti, s tem da je za njihovo uporabo obvezno izpolnjevanje pogoja PCT. Posledično tudi jesenski turistični sezoni kaže neprimerljivo bolje.

"Podatki iz slovenskih destinacij, slovenskega turističnega gospodarstva in produktnih združenj kažejo, da je zasedenost do konca oktobra in tudi do konca leta zelo dobra. Tako je večina nastanitvenih kapacitet ob koncih tedna zasedenih, številni pa tudi med tednom," so za Cekin pojasnili v Slovenski turistični organizaciji (STO).
V termah skoraj polna zasedenost, prevladujejo domači gostje
Kot pravijo v Turistično gostinski zbornici (TGZS), letošnje jesenske počitnice na tradicionalnih počitniških destinacijah znova spominjajo na tiste, ki smo jih bili vajeni pred korono. Še posebej zadovoljni so na Obali in v termalnih destinacijah, kjer imajo že skoraj polno zasedene kapacitete, pravijo v Slovenskem združenju naravnih zdravilišč (SZNZ). Da je zasedenost primerljiva z letom 2019, so nam potrdili v Termah Čatež, Dobrna, Krka, Olimia, Portorož, Zreče, v Thermani in Sava Hotels & Resorts.
"Prevladujejo domači gostje, poleg tega pa nas bodo obiskali tudi tuji gostje, predvsem iz Avstrije, Nemčije, Češke in Madžarske. Gostje prihajajo tradicionalno v času krompirjevih počitnic predvsem zaradi vodne zabave, sproščanja v wellnessih, da se pogrejejo v toplih savnah, odlične kulinarike, številnih aktivnosti v naravi ter izletov z ogledi lokalnih znamenitosti in posebnosti," pravijo v družbi Sava Turizem, ki ima svoje kapacitete tako na Obali, Bledu kot v termah na sedmih destinacijah.

Slovenski gostje v povprečju na izbranih destinacijah bivajo pet dni (štiri nočitve). "Cene so podobne tistim v prejšnjih letih, veliko ponudnikov gostom ponuja pester animacijski program," pa nam je povedal Fedja Pobegajlo iz TGZS.
Dokaj zadovoljni z obiskom so tudi v gorskih destinacijah, kjer bo zasedenost dobra, a nastanitve ne bodo povsem polne. "V mestih je stanje bistveno slabše, saj se gostje ne odločajo za obisk v večji meri. Hotelirji pričakujejo zasedenost, nižjo od 50 odstotkov," je poudaril Pobegajlo.
Še vedno veliko neizkoriščenih turističnih bonov
Mnogi gostje storitve plačujejo tudi s turističnimi boni, saj gre za ene zadnjih počitnic pred koncem leta, ko naj bi se iztekla veljavnost bonov. "Vse skupaj so zagotovo vzpodbudili tudi turistični boni, za katere je vlada pred nekaj dnevi sporočila, da naj se ne bi podaljšali. Ljudem se jih mudi izkoristiti, zato je povpraševanje predvsem po hotelih z bazeni v Sloveniji veliko," pravijo v turistični agenciji Sonček.
Zadnji podatki Finančne uprave (Furs) kažejo, da je bilo od 19. junija 2020, torej od začetka unovčevanja turističnih bonov, do 24. oktobra 2021 unovčenih 1.577.486 turističnih bonov (kar predstavlja 77 odstotkov) v skupni vrednosti 222.542.320,45 evra oziroma 62 odstotkov od zneska potencialno vseh unovčenih bonov. "Odstotka sta različna, ker nekateri upravičenci bona še niso unovčili v celotni njegovi vrednosti," so pojasnili na Furs.
Od 16. julija 2021, ko smo začeli z unovčevanjem novih bonov (BON21), pa do 24. oktobra pa je bilo unovčenih 1.088.889 oziroma 53 odstotkov bonov v skupni vrednosti 76.531.538,82 evra. Doslej smo torej unovčili 41 odstotkov od zneska potencialno vseh unovčenih bonov. Po podatkih Fursa so nove bone največkrat unovčili za storitve v gostinstvu (43 odstotkov), turizmu (37 odstotkov), kulturi (14 odstotkov, od tega več kot dve tretjini za nakup knjig, učbenikov in delovnih zvezkov) ter športu (6 odstotkov).
"Trenutno podatki pa kažejo, da bo ostalo neizkoriščenih še zelo veliko bonov, kar kliče po razmisleku o podaljšanju možnosti unovčevanja do velike noči prihodnjega leta. V veliki večini destinacij se v začetku novembra začenja dolgo, polletno obdobje izven sezone, ko bi vsaka dodatna nočitev pomagala podjetjem pri zagotavljanju preživetja," je zato opozoril Pobegajlo.
Nekateri na kratek pobeg tudi v tujino
Z letošnjo jesensko turistično sezono so zadovoljni tudi v turističnih agencijah, še posebej, če stanje primerjamo z istim obdobjem lani, ko so morali dejavnost zaradi razglašene epidemije ustaviti in odpovedati še tistih nekaj aranžmajev, ki so jih prodali. Vzdušje je po enem letu povsem drugačno. Hoteli so odprti, ljudje so željni potovanj, spet bi tudi v hladnejših dneh potovali v tujino, na toplo, pravijo v turističnih agencijah.

"Povpraševanje po jesenskih počitnicah se je pričelo že meseca avgusta in naraščalo vse do začetka oktobra, ko smo bili praktično na večini naših odhodov že razprodani. Kapacitete so bile omejene, zato je bilo potrebno s samo rezervacijo zelo pohiteti, če si želel rezervirati tiste počitnice oziroma potovanje, ki si ga želel. Če pa seveda vzamemo primerjavo z letom 2019, torej pred korono, pa seveda še zdaleč ne dosegamo takratnih rezultatov. Manko je predvsem na daljših svetovnih potovanjih, prestolnicah, je pa večje povpraševanje po toplih destinacijah, vsi bi si želeli podaljšati poletje," pravijo v turistični agenciji Palma.
"S prodajo smo zelo zadovoljni, saj so kapacitete v Sloveniji tako rekoč razprodane, prodali smo tudi veliko kapacitet na Hrvaškem, kar nekaj toplih krajev … Pogrešamo še več avtobusnih izletov in t. i. city breakov, ki jih je bilo v tem času vedno veliko, in še večjo prodajo aranžmajev z letalom. A s številom potujočih smo zelo zadovoljni. Svoje so zagotovo tokrat "odigrali" še neunovčeni turistični boni," pa dodajajo v Sončku.
Cene so zelo različne, pravijo v agencijah. "Praviloma so cene v slovenskih hotelih precej visoke, hotelirji so se zavedali potenciala v turističnih bonih in kakšnih posebnih akcij niso razpisovali. Cene počitnic z letalom in po drugih krajih izven Slovenije pa so primerljive s prejšnjimi sezonami," pravijo v Sončku.
Na Palmi pa so nam razkrili, da so za sedemdnevne počitnice v toplih krajih z vključenim letalom iz Ljubljane gostje v povprečju odšteli od 600 evrov na osebo; za potovanja z vključenim letalskim prevozom pa od 400 evrov na osebo (4,5- ali 6-dnevna potovanja) oziroma od 900 evrov na osebo (7-dnevna ali daljša potovanja). Za krajša avtobusna potovanja pa je treba odšteti od 60 evrov (odvisno od števila dni).
"Velja poudariti, da so cene v zadnjem hipu naraščale predvsem zaradi omejenih kapacitet na letalih, zato tokrat ni bilo pametno čakati na rezervacije do zadnjega," pravijo v Palmi.
Katere destinacije Slovence najbolj zanimajo?
Največ se jih seveda, kot vedno, odpravi v sosednji Hrvaško in Italijo. "Tisti, ki so za toplo, se najpogosteje odpravljajo v Egipt, na Kanarske otoke ali na Maldive," pravijo v Sončku.
"Direktno iz Ljubljane smo poleteli s polnimi letali v Egipt, Dubaj, Turčijo, Kreto, Rodos, Tenerife, Madeiro in Zanzibar. Iz sosednjih letališč pa je kar nekaj naših gostov odšlo na Maldive, Mavricij, Dominikansko republiko, … Pravi hit je bila Jordanija, pa tudi prestolnice in priljubljena mesta kot so Rim, Pariz, Dunaj, Budimpešta, Istanbul, Atene, Valencia, Lizbona, … Italija je bila vsekakor prvi izbor za vse tiste, ki si želijo malce bližje, razprodali smo Sicilijo, Sardinijo, Toskano, Cinque Terre, Apulijo in dnevni ter nočni Gardaland. Ne smemo pozabiti na Albanijo, ki je bila pravi hit čez celo poletje, prav tako je bilo veliko zanimanja za Gradove Ludvika Bavarskega, romantično Madžarsko in balkanska doživetja – Mostar, Sarajevo, Zlatibor," pa so našteli v Palmi.

Pri izbiri destinacije pa tokrat ne igra toliko stopnja okuženosti, kar je razumljivo, glede na to, da je Slovenija med bolj "okuženimi" državami v regiji, pravijo v agencijah. Kvečjemu se ljudje odločajo glede na bolj ali manj zapletene vstopne ali izstopne pogoje. "Na primer na Mavriciju zahtevajo PCT tudi za cepljene, ki morajo po petih dneh na otoku narediti še dodatni hitri test, necepljeni pa morajo v karanteno. Takšnim destinacijam se ljudje raje izognejo in pogledujejo proti Dominikanski republiki in Mehiki, ki nimata nobenih vstopnih pogojev, povezanih s covidom," so navedli na Sončku.
Sicer pa so na splošno ljudje, ki radi potujejo, sprejeli dejstvo, da je za potovanja treba imeti PCT-pogoj. "Tudi hotelirji so poskrbeli, da so točke za testiranje v neposredni bližini ali celo v hotelu, nekateri test ob povratku gostu podarijo," pravijo v Sončku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV