Že španski osvajalci Južne Amerike so sprožili govorice o mestu, ki naj bi bilo v celoti narejeno iz zlata. Prvi opisi in govorice naj bi se pojavile okoli 1540. El Dorado naj bi bil otok sredi jezera, na katerem so vse stavbe in vse kar je v njih narejene iz zlata. Iskanju te legende so nekateri posvetili svoje celotno življenje, mnogi so ga tudi izgubili. Kljub številnim dejstvom, ki so jih objavili zgodovinarji, boste zagotovo še danes našli mnogo ljudi, ki so prepričani, da jih nekje v Južni Ameriki čaka največji zlati zaklad vseh časov.

A kot so odkrili zgodovinarji, El Dorado ni mesto, ampak oseba. Vsakokratnega kralja, oziroma verskega poglavarja plemena Muisca, ki je živelo na območju današnje Kolumbije, so ob enem izmed praznikov namazali z zlatim prahom, nato pa se je na splavu odpeljal proti sredini jezera Guatavita in se spral. Ob tem so v jezero, kot darilo bogovom, vrgli tudi nekaj zlatih predmetov.

Raziskovalci so do sedaj na dnu jezera, ki je 50 kilometrov oddaljeno od Bogote našli nekaj artefaktov, ki bodo jeseni predstavljeni na razstavi v Londonu, o tem koliko zlata naj bi bilo na dnu, pa se še vedno ugiba.

Alexander von Humboldt, ki je jezero obiskal leta 1801 je ocenil, da naj bi bilo v njem kar za 300 milijonov dolarjev zlata, čeprav so bili vsi večji iskalni poskusi precej neuspešni. Najbolj ambiciozni iskalci so poskušali do zlata priti celo tako, da so poskušali znižati gladino jezera, oziroma ga celo izsušiti.

Zlato so sicer našli, a ne v količinah, ki bi upravičile stoletja trajajočo legendo.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV