Najdražje življenje v ZDA in na Norveškem
Najdražji mesti na svetu sta New York in Oslo, sledita Zürich in Ženeva. Najnižje življenjske stroške prebivalci Bukarešte, Manile in Mumbaija, razkrivajo raziskovalci.
Najvišji neto dohodek imajo prebivalci švicarskega Züricha, sledita Kopenhagen in Ženeva. Sicer so v Skandinaviji bruto plače podobno visoke kot v švicarskih metropolah, vendar pa Švicarji uživajo prednost nizkih davkov in prispevkov. Tako so bruto plače v Kopenhagnu skoraj na enaki ravni kot v Zürichu, toda neto plače so zaradi visokih prispevkov za 30 odstotkov nižje.
Ljubljana se je po višini dohodka uvrstila na petintrideseto mesto. Podobne dohodke imajo prebivalci Aten, Tel Aviva, Lizbone in Seula.
Raziskava UBS še ugotavlja, da so razlike v življenjskih stroških med vzhodno- in zahodnoevropskimi državami vse manjše, čeprav je življenje v vzhodni Evropi še vseeno nekoliko cenejše. Življenje v evropskih mestih pa je zaradi nižje vrednosti dolarja postalo dražje kot v ameriških mestih.
Avstralija gor, Venezuela dol
Cene življenjskih potrebščin so v zadnjem letu po zaslugi krepitve tečaja avstralskega in novozelandskega dolarja, najbolj narasle v Aucklandu in Sydneyju, kar je mesti med 73-erico uvrstilo v zgornjo tretjino. Za največ mest pa je padel venezuelski Caracas. Venezuela sicer beleži ekstremno, kar 40% inflacijo, a je njihova valuta bolivar devalvirala za kar 50 odstotkov.
Kupna moč je po rezultatih raziskave najvišja v Zürichu, Sydneyju, Miamiju in Los Angelesu. Zaradi velikih razlik v plačah med razvitimi državami in državami v razvoju, pa je kupna moč v nekaterih manj razvitih državah nižja za kar 80%. Najmanj si lahko privoščijo prebivalci Džakarte, Nairobija in Manile.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV