V ljubljanski občini so zelo ponosni, ker se je Ljubljana letos prvič uvrstila 13. mesto lestvice kolesarjem najprijaznejših mest, ki jo je oblikovala danska družba Copenhagenize Design Company.
Danski urbanisti so v zapisali, da je v 60-ih letih prejšnjega stoletja pridobila 40 kilometrov kolesarskih stez, posledično se je močno povečalo tudi število kolesarjev. Po njihovi oceni je v njej prisotna velika politična podpora za širjenje priljubljenosti kolesarjenja, saj naj bi se s kolesom v mestu opravilo že približno 12 odstotkov vsega prometa.
Pred štirimi leti so kot obliko javnega prevoza uvedli mestno kolo v samopostrežnem sistemu izposoje Bicike(LJ), ki danes vključuje 36 postajališč in 360 koles. Število uporabnikov in voženj vsakodnevno narašča, do konca junija letos so zabeležili 2,8 milijona izposoj od uvedbe sistema maja 2011. Prva ura uporabe je brezplačna, druga evro, tretja dva, vsaka naslednja štiri evre. Večino voženj opravijo v prvi uri, torej brezplačno.

V Ljubljani je 225 kilometrov urejenih kolesarskih poti, kolesariti je možno tudi v območjih za pešce. Letos in prihodnje leto nameravajo postaviti več postajališč za Bicik(LJ)e, zgraditi nove kolesarske steze, na primer preurediti Slovensko cesto, tudi južni del do Aškerčeve ceste, Zaloško cesto, Litijsko cesto in druge. Želijo odpraviti pomanjkljivosti na obstoječih kolesarskih stezah in izboljšati vidnost na nekaterih odsekih, postavili bodo tudi štiri nove kolesarske števce.
Na Balkanu se trudi le še Zagreb
Po ocenah danskih urbanistov tudi v širši regiji Ljubljana izstopa po naklonjenosti kolesarjem. Medtem ko se na Balkanu razmere za kolesarje trudi izboljšati le še Zagreb, se preostala mesta ne zdijo zainteresirana za povečevanje priljubljenosti kolesarjenja. Dunaj je bil na lestvici uvrščen na 16. mesto, Budimpešta je letos zdrsnila izven dvajseterice kolesarjem najprijaznejših mest.
Družba Copenhagenize Design je v letošnji raziskavi ocenila 122 mest. Večina izmed 20 najbolje ocenjenih mest je bila evropskih, tako kot pretekla leta, medtem ko je na lestvico iz ZDA uvrščena le Minnesota. Južno Ameriko na lestvici zastopa le Buenos Aires, medtem ko med najprijaznejšimi mesti za kolesarje letos ni azijskih mest.
Jim bo uspelo doseči cilj?
Slovenska prestolnica zaradi vseh ukrepov, med katerimi je tudi zaprtje starega mestnega jedra za motorni promet, postaja vse prijaznejša do kolesarjev, pravijo na ljubljanski občini. In njihov cilj je, da bo čez pet let tretjina v Ljubljani pešačila in kolesarila, tretjina bo na avtobusih in tretjina v avtomobilih.
Komentarji (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV