Cekin.si
V znanju in informiranosti je moč.

Koristno

Lokalne volitve: ali je vaš kandidat obljubil participativni proračun?

M.M.
07. 11. 2018 11.22
0

V znanju in informiranosti je moč. Preverite, kaj je participativni proračun in kaj bi vam kot občanu ali občanki prinesel. Katere slovenske občine so omenjeni proračun odprle celo za mlade, stare od 15 let naprej!

Že veste, koga boste izbrali na lokalnih volitvah, ki se nam približujejo s svetlobno hitrostjo? Na volitvah, ki bodo 18. novembra potekale v 212 slovenskih občinah, se za župansko funkcijo poteguje 588 kandidatov in 100 kandidatk. Kandidatov za članice in člane občinskih svetov je nekaj več kot 22.300. V občinah, ki imajo ustanovljene ožje dele, bodo potekale tudi volitve v svete krajevnih, vaških in četrtnih skupnosti.

Volivci so torej pred pomembno odločitvijo. Če ste prepričani, da so lokalne volitve nepomembne, vas opozarjamo, da se vse začne z lokalnim delovanjem. 

Torej, kje začeti in kako se odločiti, kdo je vaš izbranec? Od participativnega proračuna. 

Ker večina volivcev najverjetneje ne ve, kaj to pomeni, naj razložimo z besedami predstavnikov Inštituta Danes je nov dan: "Participativni proračun je proces demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo prebivalke in prebivalci."

Je to sploh možno?

Da! Participativni proračun prinaša dobrobiti občankam in občanom, obenem pa veča zaupanje v občinske demokratične procese ter posledično krepi lokalne skupnosti, pravijo v omenjenem inštitutu in poudarjajo, da je prišel čas, da občinski denar postane tudi naša stvar. 

Kaj bodo imeli od tega občani?

V znanju in informiranosti je moč.
V znanju in informiranosti je moč.FOTO: iStock

Participativni proračun ostaja že skoraj 30 let in pod drobnogled so ga vzele številne organizacije, kot sta Svetovna banka in Organizacija združenih narodov, strokovnjaki pa so opravili številne raziskave. In ugotovili so, da prinaša: 

► povečanje učinkovitosti porabe sredstev,

► hitrejšo gospodarsko rast,

► bolj enakomeren razvoj občin,

► zmanjšanje socialnih razlik,

► boljše ravnanje z infrastrukturo in večjo identifikacijo z njo,

► povečanje zaupanja v demokratične postopke,

► povečanje aktivacije prebivalcev in prebivalk,

► pod določenimi pogoji celo več pobranih davkov.

Participativni proračun uporabljajo tako majhna kot večmilijonska mesta, med njimi Buenos Aires, La Paz, Montevideo, Boston, v Evropi pa ga je vsaj enkratno uvedlo že več kot 3000 mest, celo velemesta, kot so Pariz, Milano, Madrid ali Lizbona, pravijo v Inštitutu Danes je nov dan.

Kaj pa v Sloveniji? Ga je že kdo izvajal?

Da! V Sloveniji najdemo najboljše primere implementacije participativnega proračuna v Ajdovščini, Komnu in Novi Gorici, v manjši obliki pa tudi v Kranjski Gori.

Predstavniki inštituta so opisali, kako je bilo to videti: 

Vse tri omenjene občine (Ajdovščina, Komen, Nova Gorica) so participativni proračun odprle tudi mladostnikom, saj je minimalna starost za sodelovanje 15 let, medtem ko so se v Kranjski Gori letošnje leto odločili za pilotno izvedbo mladinskega participativnega proračuna, ki je trenutno v fazi glasovanja.

Ajdovščina je participativni proračun uvedla v sklopu projekta Moja pobuda, v okviru katerega od maja 2016 poteka izbor projektov za dvoletne proračune.

V občini Komen so v okviru projekta Jaz predlagam septembra 2016 prav tako uvedli predlaganje in izbor projektov za dveleten proračun, obe občini pa trenutno zaključujeta z izvedbenim delom proračuna iz leta 2016. V občini Ajdovščina je bilo tako izvedenih 31 projektov v skupnem znesku 360.000 evrov, v občini Komen pa 22 projektov v vrednosti 120.000 evrov. Obenem sta letos obe občini že izvedli tudi nov krog participativnega proračuna za leti 2019 in 2020, v okviru katerega so v Ajdovščini celo uvedli poseben del za mladinski participativni proračun.

Občina Nova Gorica je participativni proračun uvedla maja 2017, v lanskem letu pa so lahko sodelujoči predlagali in izbirali projekte za leto 2018. Izbranih je bilo 19 predlogov, ki so trenutno v fazi izvajanja.

Vi sedaj veste, kaj je participativni proračun. Ali so vedeli tudi kandidati?

Različno. Ko je omenjeni Inštitut kontaktiral vseh 688 kandidatk in kandidatov na letošnjih lokalnih volitvah, je med drugim zaznal tudi nepoznavanje ali nejasno razumevanje participativnega proračuna med kandidatkami in kandidati.

Kaj so pokazali prvi rezultati kampanje?

► Vsi kandidati Dobre države, SD in Levice so se zavezali, da bodo uvedli participativni proračun.

► Odgovorov niso prejeli od kandidatov SDS in SNS, kar najverjetneje pomeni, da jim v stranki niso posredovali vprašanja, kljub temu, da so v Danes je nov dan njihove predstavnike večkrat kontaktirali in jim tudi predstavili projekt.

► 239 zavez, od tega 199 kandidatov in 40 kandidatk – participativni proračun podpira 34 odstotkov vseh kandidatov in 40 odstotkov vseh kandidatk.

► Mestne občine: Maribor ima 9/18 zavez, Ljubljana 7/10, Koper 7/13, Kranj 5/8, Celje 3/7, Murska Sobota 1/2, Nova Gorica 2/6, Novo mesto 1/4, Ptuj 3/9, Slovenj Gradec 1/4, Velenje 3/6.

► Občine, v katerih so se zavezali vsi kandidati in kandidatke: Dobrepolje 2/2, Hajdina 1/1, Krško 4/4, Metlika 2/2, Mislinja 2/2, Rače - Fram 1/1, Radeče 1/1, Radlje ob Dravi 1/1, Škofljica 3/3, Sveta  Trojica v Slovenskih Goricah 2/2, Vrhnika 3/3, Žirovnica 2/2.

► V 82 občinah se zaenkrat ni zavezal noben kandidat.

Vas zanima, kdo v vaši občini obljublja participativni proračun? Preverite s klikom TUKAJ!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Preverite še druge projekte inštituta Danes je nov dan!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861