Ste vedeli, da malo gospodarstvo predstavlja kar 99 odstotkov celotnega gospodarstva? "V številkah to pomeni 116.000 podjetij oziroma poslovnih subjektov, ki zaposlujejo skoraj 366.000 oseb. Ustvarijo 68 odstotkov prihodkov in 65 odstotkov dodane vrednosti. Njihov delež v izvozu predstavlja 43 odstotkov, uvozijo pa več kot polovico, to je 56 odstotkov vsega uvoza," je številke predstavil predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, ki poudarja, da tudi mali obrtniki in podjetniki polnijo proračun in zaposlujejo.
Zato se jim zdi krivično, da že eno leto nosijo največje breme epidemije. Meh namreč pravi, da se jih obravnava drugače kot velika podjetja. "Mali obrtniki in podjetniki, pri katerih gre večinoma za majhne kolektive in kjer se posluje z eno stranko ali celo brezstično, so morali biti večinoma zaprti. Medtem pa so lahko velike proizvodnje in velike trgovske verige nemoteno poslovale. Člani nas svarijo, da se jim takšna krivica ne sme več ponoviti. Dejstvo je, da storitvene dejavnosti niso vir okužb, poleg tega pa je tveganje za prenos okužb v malih obratih minimalno. Do danes še nismo prejeli nikakršnih argumentov, ki bi dokazovali, da je v velikih sistemih in živilskih trgovinah tveganje za prenos okužb manjše kot v malih obratih, cvetličarnah, avtopralnicah in specializiranih trgovinah," dodajajo v OZS, ob tem pa poudarjajo, da si ne želijo, da se velike proizvodnje in trgovine zapira, zahtevajo pa, da lahko nemoteno poslujejo tudi specializirane trgovine in storitvene dejavnosti.
Zakaj storitvene dejavnosti in trgovine predstavljajo večja tveganja kot neka proizvodna hala s 500 zaposlenimi?
Morebitno vnovično zapiranje storitvenih dejavnosti in trgovin je nesmiselno, saj so v OZS prepričani, da niso bili nikoli vir okužb. "Obenem pa težko razumemo, zakaj storitvene dejavnosti in trgovine predstavljajo večja tveganja kot neka proizvodna hala s 500 zaposlenimi. V primeru zaostrovanja ukrepov pričakujemo, da bodo mali in veliki obravnavani enakopravno," je dejal Meh. Prepričan je, da se moramo naučiti živeti in delati z virusom ter se ustrezno zaščititi.

Ob vsakem zapiranju dejavnosti se razmahne delo na črno, povečajo pa se tudi zasebna druženja, kar pomeni, da je tveganj za prenos okužb tako še več, pravi Meh.
Ne razumejo, kako se pristojni sploh odločajo za zapiranje in odpiranje. Kako določijo, katera panoga je manj in katera bolj pomembna.
"Podatki kažejo, da je celotno malo gospodarstvo izjemnega pomena za Slovenijo! Tudi v OZS, podobno kot v naši Sekciji za gostinstvo in turizem, zato pričakujemo, da bo strokovna skupina pod vodstvom Mateje Logar javno predstavila metodologijo, po kateri razvrščajo in določajo manj in bolj pomembne gospodarske panoge," še pravijo v OZS.
Kaj bodo zahtevali?
V primeru, da se dejavnost zapre, v OZS pričakujejo 100-odstotna nadomestila plač in povračilo za izpad prometa.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV