Cekin.si
Plačilo RTV-prispevka je določeno z zakonom!

Koristno

Mar res moramo plačevati RTV-prispevek?

Tony Carter
06. 05. 2010 17.33
7

Kot veliko drugega, je tudi izbira televizijskega programa, ki si ga želimo ogledati, stvar svobodne izbire in odločitve posameznika. A je potrebno za tovrstno "razkošje" tudi plačati poseben RTV prispevek. Je temu res in vedno tako?

Plačilo RTV-prispevka je določeno z zakonom!
Plačilo RTV-prispevka je določeno z zakonom!FOTO: iStockphoto
V poplavi različnih televizijskih postaj in programskih zvrsti prav gotovo vsak najde nekaj zase. Gotovo so tudi programi, ki jih nikoli ali zelo redko gledamo, a to nikakor ne pomeni, da obveznega, z zakonom določenega prispevka ne rabimo več plačevati!

RTV-prispevek je posebna oblika javne dajatve, ki jo morajo plačevati zavezanci za plačilo in zapade v plačilo 15. v mesecu za tekoči mesec. Zavezanec za plačilo prispevka je vsak, ki ima oziroma uporablja radijski ali televizijski sprejemnik ali katerokoli drugo napravo, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija.

Zakon o Radioteleviziji Slovenija (Ur.l. RS, št. 96/2005) v 31. členu navaja, da se šteje, da ima sprejemnik vsaka pravna ali fizična oseba, ki je registrirana kot odjemalec oziroma plačnik električne energije v javnem električnem omrežju, razen če poda pisno izjavo, da nima svojega in da v svojih prostorih tudi ne uporablja tujega radijskega ali televizijskega sprejemnika ter da je bila seznanjena z zakonskimi kazenskimi in pravnimi posledicami neresnično podane izjave.

Mesečno boste državni televiziji prispevali 12 evrov.

Nadalje navajajo, da kdor pridobi sprejemnik in v času pridobitve ni bil zavezanec za plačilo prispevka, mora v 30 dneh sprejemnik prijaviti RTV Slovenija, zavezanec pa mora spremembo naslova oziroma sedeža sporočiti RTV Slovenija najpozneje v 15 dneh po spremembi.

Koliko stane?

Mesečni prispevek za televizijski in radijski program Radiotelevizije Slovenija, ki ga plačujejo zasebni uporabniki radijskih in televizijskih sprejemnikov v pavšalnem znesku znaša za vse lastne televizijske in radijske sprejemnike v pavšalnem znesku 12 evrov.

Denarna jama brez dna.
Denarna jama brez dna.FOTO: iStockphoto

Če ima zavezanec za zasebno rabo le radijski sprejemnik oziroma sprejemnike, plačuje mesečni prispevek v višini 3,55 evra. V isti višini kot fizične osebe pod plačujejo prispevek tudi pravne osebe in posamezniki, ki opravljajo samostojno dejavnost, vendar za vsak televizijski in radijski sprejemnik, če je sprejemnik namenjen izključno osebni rabi zaposlenih ali posameznika, ki opravlja samostojno dejavnost.

Plačujete kabelskemu operaterju. Ali se lahko RTV prispevku izognete?

Žal ne, saj je obveznost plačila kabelskemu operaterju in obveznost plačila RTV-prispevka izhajata iz različnih pravnih podlag. Plačevanje RTV-prispevka je obveznost, ki jo določa zakon in predstavlja temelj financiranja nacionalne radiotelevizije.

Obveznost plačevanja RTV-prispevka je vezana na posest oziroma uporabo RTV sprejemnikov in ne na vir, preko katerega spremljate radiotelevizijske programe, torej na oddajniško omrežje, kabelsko omrežje, satelit, ali internet. Ko spremljate programe na primer preko kabelskega omrežja, sklenete prostovoljno naročniško razmerje s kabelskim operaterjem, ki pa vas v nobenem primeru ne razbremeni zakonske obveznosti plačevanja RTV-prispevka.

Še! Še! In še več!
Še! Še! In še več!FOTO: iStockphoto

In kdo je oproščen plačevanja RTV-prispevka?

Zakon določa, da so plačila prispevka oproščene naslednje skupine zavezancev:
– socialno ogroženi;
– invalidi s 100% telesno okvaro;
– invalidi z manj kot 100% telesno okvaro, če jim je priznana tudi pravica do dodatka za postrežbo in tujo pomoč;
– osebe, ki so trajno izgubile sluh;
– ustanove za varstvo otrok, šole, bolnišnice, domovi za ostarele, invalidske organizacije in invalidske delavnice, a le za sprejemnike, ki so namenjeni vzgojnemu procesu oziroma razvedrilu varovancev, učencev oziroma bolnikov;
– diplomatska in konzularna predstavništva na podlagi vzajemnosti.

Za socialno ogrožene osebe štejejo prejemniki denarne pomoči kot edinega vira preživljanja po predpisih socialnega varstva in prejemniki denarnega dodatka po predpisih socialnega varstva. Upravičenost do oprostitve plačevanja prispevka morajo dokazati s pravnomočno odločbo organa, ki ugotavlja upravičenost do denarne pomoči oziroma denarnega dodatka.

In kaj, če televizijskega signala sploh ni?

Če spremljate RTV programe preko oddajniškega omrežja in imate moten sprejem, bo ob vloženi vlogi kakovost signala izmerila nacionalna RTV hiša na svoje stroške. Če bodo meritve potrdile, da signal ne ustreza minimalnim zahtevam kakovosti, boste oproščeni plačila RTV-prispevka v višini, določeni za sprejem televizijskih programov.

Še vedno pa ostajate zavezanec za plačilo prispevka v višini, določeni za sprejem radijskih programov, razen v primeru, da signal ni ustrezen niti za sprejem radijskih programov. Oprostitev plačila prispevka za TV sprejemnik velja do ureditve kvalitetnega sprejema RTV programov preko drugih virov, ko so satelit, kabelska ali internetna televizija.

Odjava RTV sprejemnika načeloma ni trajna, le začasna, za obdobje 36 mesecev.

Seveda vas bodo preverili...

Oprostitve plačevanja RTV-prispevka ne boste dosegli tako zlahka. RTV sprejemnik lahko odjavite le v primeru, da sprejemnikov ne posedujete in jih v vaših bivalnih prostorih ne uporabljate. Odjava se lahko naredi izključno z izpolnitvijo zakonsko predpisanega obrazca, na njej pa hkrati s svojim podpisom dovoljujete ogled dejanskega stanja sprejemnikov na naslovu, za katerega se podaja odjava, in sicer za čas treh mesecev od podane odjave.

Drugi možni način odjave je z overitvijo podpisa zavezanca na odjavnem obrazcu, tretji način pa s predložitvijo pisnih dokazil, na primer v primeru izselitve iz države.

Odjava RTV sprejemnika načeloma ni trajna, le začasna, za obdobje 36 mesecev. Po izteku tega obdobja se šteje, da oseba, ki je sprejemnik odjavila, ponovno postane zavezanec za plačilo RTV-prispevka.

V katero smer teče denar?
V katero smer teče denar?FOTO: iStockphoto

V kolikor zavezanec ne navede obdobja, za katero odjavlja sprejemnik, se šteje, da odjava velja za obdobje 12 mesecev. Pred iztekom roka veljavnosti odjave lahko z izpolnitvijo novega odjavnega obrazca, odjavo podaljšate za naslednje obdobje največ 36 mesecev v primeru, da še vedno niste pridobili sprejemnikov.

V kolikor se zavezanec za plačilo RTV-prispevka preseli v dom za starejše občane in vzame s sabo svoje sprejemnike, je dolžan sporočiti novi naslov, ostaja pa zavezanec za plačilo RTV-prispevka.

Če svojih sprejemnikov ne vzame s sabo in doma ni več nikogar drugega, ki bi jih uporabljal, je potrebno narediti odjavo sprejemnikov, ki je trajna ob predložitvi potrdila o sprejemu v dom starejših občanov. V primeru, da na starem naslovu prebiva še katera druga oseba, ki sprejemnike uporablja, je potrebno narediti spremembo zavezanca za plačilo RTV-prispevka.

Znana je zgodba o človeku, ki je pred očmi kontrolorja polomil antenski vhod na televizorju!

Kaj pravi ulica?

Na slovenskih forumih se pojavljajo bolj ali manj "zanimive" zgodbe, namigi in nasveti, kako urediti predvsem svoj status. Preglednika, ki je želel preveriti resničnost prijavljene odjave RTV sprejemnika nekateri preprosto niso spustili v stanovanje. A je nato praviloma sledila avtomatska prijava in z njo tudi mesečne položnice.

Nekateri ugotavljajo, da lahko zakonsko upravičen prejemnik podatke pridobiva iz zunanjih virov, na osnovi teh začenja pošiljati položnice. Če so jih ljudje preprosto ignorirali, je kaj kmalu sledila sodna izterjava.

Bo dovolj za vse položnice?
Bo dovolj za vse položnice?FOTO: iStockphoto

Pravijo tudi, da pristojne službe pri meritvah signala ugotavljajo, ali je možen sprejem preko IP-TV, saj naj bi bilo potrebno, če ta opcija obstaja, prispevek plačevati ne glede na to, ali je oseba naročniško razmerje sklenila ali ne. V skrajni sili naj bi določenim osebam ponudili celo subvencijo, s katero bi kupili potrebno satelitsko opremo pri poslovnih partnerjih.

A domišljija in iznajdljivost nima meja, tako naj bi nek nesojeni gledalec kontrolorju dokazoval, da ima televizor le zato, ker si občasno izposodi kak dvd, radijski sprejemnik pa izljučno zaradi učenja tečaja nemščine s CD-jev. Pred očmi kontrolorja naj bi tudi polomil antenski vhod in tako dokazal resničnost svoje trditve! Žal ne vemo, kako se je (resnična?) zgodba končala...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861