Brazilski spletni portal UOL poroča, da so med vstopnicami, ki so jih zasegli v preiskavi zaradi nezakonite preprodaje, bile tudi take, namenjene Olimpijskemu komiteju Slovenije (OKS). Na OKS pravijo, da jim ni znano, kako in zakaj so se vstopnice znašle pri preprodajalcih. Po njihovih navedbah so vse vstopnice, ki so jih potrebovali za sponzorski program, goste in agencijo Kompas, porabili oziroma jih še imajo.

V sredo je kot strela z jasnega udarila vest o aretaciji predsednika Združenja evropskih olimpijskih komitejev Irca Pata Hickeyja zaradi domnevne vpletenosti v ilegalno preprodajo olimpijskih vstopnic. Hickey je še isti dan začasno umaknil z vseh funkcij, povezanih z vodenjem olimpijskih komitejev oziroma zvez. Vodenje evropskih olimpijskih komitejev pa je začasno v skladu s svojo funkcijo prevzel podpredsednik, Slovenec Janez Kocijančič.
Po podatkih policije je bilo samo za slovesnost ob odprtju iger v Riu de Janeiru na črnem trgu v obtoku za 7200 evrov vstopnic. Predaja naj bi potekala v nekem hotelu v Barri. Skupno naj bi vrednost prodanih vstopnic za najbolj gledane dogodke na igrah presegla 2,8 milijona evrov.
Brazilska policija je zaznala vpletenost irskega olimpijskega komiteja v preprodajalsko afero, ki naj bi posredoval večino vstopnic podjetju THG, ki jih je potem skušal preprodati kot vstopnice z lažnimi paketi dobrodošlice. Paketi so stali tudi 8000 ameriških dolarjev, kar je bistveno več od prvotnih cen.
Policija po poročanju omenjenega brazilskega portala sumi, da je tudi slovenski komite pomagal THG. Povezava pa naj bi bilo podjetje Global Cartan, ki je pooblaščeno za prodajo vstopnic v Sloveniji in 35 drugih državah. Preiskovalcem je Cartan padel v oči potem, ko so odkrili 13 preprodanih kart z logom tega podjetja. Po poročanju portala je tako naslednja stopnja v preiskavi odkriti, kako so karte, ki so jih olimpijski komiteji prejeli od podjetja Cartan, prišle v roke THG.
V OKS so v sporočilu za javnost zapisali, da so pred tremi leti podpisali pogodbo z z ameriškim podjetjem Cartan Tours, ki je tako dobil pravico do prodaje vstopnic v Sloveniji. Okvirno ceno vstopnic, ki jih Slovenija potrebuje, so organizatorju iger posredovali pred dvema letoma, natančno število pa Cartan Toursu pred letom dni.
Omenjeni brazilski spletni portal tudi piše, da so v ponedeljek povprašali OKS za komentar na domnevno vpletenost v afero. Takrat je OKS odgovoril, da ne poznajo razloga, kako so lahko vstopnice (z imeni) končale v rokah Mallona iz THG. "Preprosto ne vemo, kaj se dogaja," so dodali.
Po aretaciji Hickeyja je portal vnovič naslovil vprašanja na OKS. Takrat so po navajanju portala spremenili pozicijo in jim preposlali kopijo pisma, s katerim so odgovarjali organizacijskem komiteju Rio-2016. V pismu OKS trdi, da so od Cartana zahtevali informacije glede prodaje vstopnic in policijske preiskave. Cartan pa naj bi jih obvestil, da so prodali vstopnice THG, a da je prodaja potekala "v skladu s pravili prodaje vstopnic". Tako zanikajo, da bi v Braziliji naredili kar koli narobe.
V pismu OKS tudi navaja, da prodaja vstopnic Cartana podjetju THG ni vplivala na število vstopnic, ki so bile prodane v Latviji. Po poročanju portala je latvijski olimpijski komite tudi nakupoval vstopnice preko Cartana. Brazilska policija tako še nima informacij o morebitni preprodaji vstopnic, predvidenih za Latvijo. Vendar pa delajo na predpostavki, da je THG imel več virov za pridobitev vstopnic. Latvijski olimpijski komite za UOL zadeve ni želel komentirati.
Takoj ob začetku preiskave so po poročanju UOL iz Cartana sporočili, da "niso bili vpleteni v neposredno prodajo vstopnic in da so ostali zvesti pravilom organizacijskega komiteja olimpijskih iger v Riu in mednarodnega olimpijskega komiteja glede prodajanja vstopnic". V ponedeljek pa predstavniki ameriškega podjetja več niso hoteli komentirati zadeve.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV