Cekin.si
image (28)

Koristno

Ljubljančanu Mirku bi država vzela čisto vse!

N.Š.
22. 10. 2010 12.12
8

60-letni Mirko je pred nekaj meseci po več kot 25 letih izgubil zaposlitev v znanem slovenskem podjetju, ki sicer še vedno uspešno kljubuje krizi, a kljub temu zmanjšuje število zaposlenih.

Potem ko se je ponovno vpisal med iskalce zaposlitve, je bilo na vrsti iskanje denarja, s katerim bi preživel, dokler ne najde nove službe. Na centru za socialno delo so mu odobrili socialno denarno pomoč, a tudi ta ni trajala prav dolgo.
Mirko je imel namreč 800 evrov dolga, ki ga je moral vrniti banki, saj bi v nasprotnem primeru ostal še brez stanovanja.

Da bi rešil situacijo, si je denar izposodil pri mami, ga nakazal na svoj bančni račun in odplačal dolg. Ker pa je banka center za socialno delo po njegovih predvidevanjih nekako obvestila, da ima po novem spet prihodke, čeprav je šlo za enkratno nakazilo za plačilo dolga, ga je v poštnem nabiralniku že čez nekaj dni čakalo obvestilo, da je ostal brez socialne denarne pomoči. Mirko se zdaj obupan sprašuje, kako naj preživi in kako država ne razume, da je zgolj poplačal dolg.

Na Centru za socialno delo Šiška so nam pojasnili, da Mirkova situacija na srečo ni tako brezizhodna, kot se zdi. “Njegova naloga je, da v zakonskem roku, torej v petnajstih dneh po prejemu odločbe, da ni več upravičen do denarne socialne pomoči, napiše pritožbo, v kateri bo pojasnil, da je denar porabil za plačilo dolga in obenem da izjavo, da se zaveda, da za resničnost svoje navedbe tudi kazensko odgovarja,” nam je pojasnila socialna delavka Helena Govekar.

Nenadni prihodki seveda so vzrok za prekinitev prejemanja socialne pomoči, a če je pojasnilo jasno in točno, večjih težav, da socialni delavci, ki sprejemajo pritožbe na prvi stopnji, ne bi razumeli vaše stiske, ne bo. Če pa z odločitvijo pristojnega centra ne boste zadovoljni, vam še vedno ostane možnost pritožbe na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

“Je pa naloga vsakega prejemnika denarne socialne pomoči, da vse spremembe, ki lahko vplivajo na njegovo upravičenost do tega prejemka, centru sporoči v osmih dneh od spremembe. Ponavadi gre za to, da ljudje dobijo zaposlitev, prejmejo večje darilo ali dediščino ali kaj podobnega. Center materialno stanje sicer ponavadi preveri na začetku, kasneje pa le, če obstaja sum, da obstajajo spremembe, ki jih upravičenec ni sporočil, ali pa dobimo pritožbo preko tretje osebe,” pojasnjuje Govekarjeva.

Med prijavitelji sicer prednjačijo sosedje. Če vas zalotijo pri neupravičenem prejemanju denarne socialne pomoči, boste morali prejeti denar vrniti, center pa ima kar tri leta, da nepravilnosti ugotovi. “Če se danes, ko je še vedno oktober, izkaže, da je nekdo oktobra 2007 neupravičeno prejemal denarno socialno pomoč, bomo proti njemu sprožili postopek!”

Do denarne socialne pomoči so sicer upravičeni posamezniki, ki nimajo osnovnih sredstev za preživetje. Država pa predvideva, da se da mesec preživeti z 229 evri! Do pomoči pa niste upravičeni, če ste lastnik avtomobila, ki je vreden več kot 8000 evrov, če imate premoženje v višini 60 minimalnih zneskov zajamčene plače, ki znaša 229 evrov in če imate na bančnem računu vsaj 500 evrov prihrankov. Po mnenju države lahko s 500 evri namreč preživite še vsaj 2 meseca.

Zaenkrat med premoženjem, ki se upošteva pri odločanju o denarni socialni pomoči, ni stanovanja, a se tudi na tem področju obetajo spremembe. Junija prihodnje leto, bo namreč država pri odločanju o dodeljevanju pomoči upoštevala tudi velikost stanovanja, ta pa ne bo smela presegati kvadrature, ki jo država predvideva na osebo! Predlog zakona predvideva, da bo imel prosilec, za katerega bo država ocenila, da živi v hiši ali stanovanju, ki presega primerno vrednost, leto dni časa, da nepremičnino proda ali da v najem in se preseli v manjšo. Če tega ne bo storil in bo želel še vedno prejemati socialno pomoč, bo moral pristati, da država na njegovo nepremičnino vpiše zaznambo prepovedi odtujitve in obremenitve nepremičnine. To pomeni, da nepremičnine ne bo mogel prodati ali podariti oziroma nanjo vzeti hipoteke, če bo želel obdržati socialno pomoč. 

Država bo ob smrti osebe, na katere nepremičnino ima vpisano zaznambo, od dedičev terjala vračilo denarja, ki ga je osebi dala kot socialno pomoč. Vračilu se bo odpovedala le, če bodo tudi dediči socialno ogroženi. 

Imate tudi vi težave z neživljenjskimi zakoni? Pišite na naš forum ali oddajte svoj komentar!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861