
Penetracija, ki kaže delež števila uporabnikov glede na celotno številoprebivalcev mobilnih uporabnikov v Sloveniji, je v zadnjem četrtletju lani presegla 100 odstotkov. V primerjavi s četrtletjem prej se je namreč povzpela z 99 na 100,1 odstotka, je razvidno iz poročila o razvoju trga elektronskih komunikacij v zadnjem četrtletju lani, ki ga je objavila agencija za pošto in elektronske komunikacije (Apek).
Kljub temu v Apeku ugotavljajo, da mobilna telefonija še ni dosegla stopnje zasičenosti. Pri tem v agenciji poudarjajo, da merijo le penetracijo aktivnih mobilnihuporabnikov, torej uporabnikov, ki so kot predplačniki v zadnjih treh mesecih uporabili katerokoli plačljivo storitev ali so kot naročniki v zadnjih treh mesecih plačali naročnino ali uporabili katero od plačljivih storitev. Agencija za izračun stopnje penetracije poleg omenjenih podatkov upošteva vsakokratne podatke števila prebivalstva, kot jih sporoča Statistični urad RS strani.
V letu 2008 je na slovenskem trgu mobilnih storitev delovalo šest mobilnihoperaterjev, in sicer štirje infrastrukturni operaterji - Mobitel, Simobil,Tušmobil in T-2 - ter dva ponudnika storitev - Debitel in Izimobil. T-2 je nov infrastrukturni operater na trgu mobilne telefonije, komercialno je storitve začel ponujati 1. junija 2008.
Vodilni tržni delež v zadnjih treh mesecih lani je ohranil Mobitel. Zabeležil je 58,9-odstoten delež števila aktivnih uporabnikov, a se mu delež vztrajno znižuje. Na drugem mestu je Simobil s 27,8 odstotka, ki delež povečuje, na tretje mesto pa se je prebil Tušmobil (5,8 odstotka), ki prav tako povečuje tržni delež. Sledijo Debitel (4,8 odstotka), Izimobil (2,5 odstotka) in T-2 (0,3 odstotka).
Tudi lani se je nadaljeval trend naraščanja prenesenih mobilnih številk k drugim operaterjem. Tako je bilo lani prenesenih med operaterji 85.075 mobilnih številk, kar je 24.365 mobilnih številk več kot leta 2007. Od 1. januarja 2006, ko je bila v Sloveniji vpeljana prenosljivost mobilnih številk, so končni uporabniki med operaterji prenesli skupaj 145.785 mobilnih številk. Največji delež številk je dobil Tušmobil, sledijo mu Simobil, Mobitel, Izimobil, T-2 in Debitel.
Na trgu fiksne telefonije se nadaljuje trend padanja deleža klasičnih telefonskih priključkov PSTN na račun rasti IP-telefonije. Število priključkov VoIP se je v zadnjem četrtletju lani v primerjavi s četrtletjem prej zvišalo za 21,8 odstotka na 232.840 priključkov.
Pri širokopasovnem dostopu po tehnologijah še vedno vodi xDSL (67 odstotkov), a se mu delež znižuje. Delež se znižuje tudi dostopu prek kabelskega modema, konec lanskega leta se je ustavil pri 22,3 odstotka.
Pač pa se po drugi strani zvišuje delež širokopasovnega dostopa prek optike do doma (FTTH) - konec leta 2008 je znašal že 10,4 odstotka.
V Sloveniji mobilni telefon uporablja že 76 % otrok, je pokazala raziskava Eurobarometra, medtem, ko je, za primerjavo, leta 2006 imelo mobilni telefon le 48 % otrok, starih od 6 do 17 let. Veliko imetnikov mobilnih telefonov je v starostni skupini od 15 do 17 let, kar 94 %, kjer je stopnja lastništva mobilnih telefonov presegla uporabo interneta.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV