Cekin.si
image (28)

Koristno

Na dopustu niti enkrat prižgala mobitela in dobila račun za 10.000 evrov!

Natalija Švab
18. 05. 2011 16.31
10

Pred kratkim so rezultati neke spletne ankete razkrili, da bi bila izguba mobilnega telefona za marsikoga najbolj stresen dogodek v življenju.

Po svoje jasno – kako pa bi drugače dopolnili svoj profil na Facebooku, pustili sporočilo na Twitterju, se nasmejali videu na Youtubeu in nenazadnje – opravili telefonski klic? Vendar pa izguba mobilnika ne bi bila le težava emocionalne in praktične narave, ampak bi vas lahko še močno udarila po žepu.

To je na lastni koži izkusil par, ki je počitnikoval na enem od karibskih otokov. Paru, ki je nameraval mobilnik uporabiti le v nujnih primerih, so nepridipravi že prvi dan ukradli sim kartico, česar pa nista opazila vse do konca dopusta. Seveda sta se najprej jezila zaradi izgubljenih podatkov, a pravi razlog za nezadovoljstvo je prišel šele po vrnitvi domov. Račun je znašal kar 10.000 evrov, zanj pa seveda nista bila kriva sama.

Težava v tem primeru je, da ne glede na to, kdo je krivec za znesek na računu – poravnati ga boste morali sami. Prizadetima iz te zgodbe se je s ponudnikom storitev sicer uspelo dogovoriti za delni odpis dolga in obročno odplačevanje ostanka, večina pa nima takšne sreče. In ja, kraja mobilnika ali samo sim kartice je vse pogostejši zločin z vse hujšimi posledicami, saj tatovi sodobnih pametnih telefonov nimajo meje pri uporabi za prenos podatkov s svetovnega spleta. Vaš račun pa medtem brez vaše vednosti leti v nebo.

Zakaj mobilnika NIKOLI ne pustite samega na brisači na plaži

'Med najpogostejšimi vzroki, ko naši uporabniki doživijo neprijetna presenečenja ob visokem računu sta kraja telefona in nehoteno gostovanje v tujini v obmejnih krajih,' pravi Maja Ilec iz službe za odnose z javnostmi pri Simobilu.

Pri Simobilu uporabnikom sicer svetujejo, da imajo mobilnik vedno pri sebi, saj je lahko ta zelo uporaben v nepredvidljivih in nujnih situacijah. Tako bodo tudi vedno vedeli, kje se mobilnik nahaja, poleg tega pa priporočajo uporabo varnostnih kod, kot je koda PIN, geslo za odklepanje telefona ipd.
 

'Krajo ali izgubo telefona naj uporabnik v najkrajšem možnem času javi v naš Klicni center. Izključitev SIM kartice lahko opravi le naročnik z geslom ali oseba, ki jo naročnik pisno pooblasti. Ob klicu se mora naročnik identificirati s posebnim geslom, predplačnik pa s podatki o SIM kartici (PUK). Z natančno identifikacijo želimo preprečiti zlorabe, da bi tretja oseba drugega uporabnika enostavno izključila iz omrežja.  Njegovo telefonsko številko bomo začasno izklopili, da preprečimo morebitno zlorabo in s tem naraščanje stroškov. Stroške do preklica nosi naročnik. Uporabnik naj krajo prijavi tudi na najbližji policijski postaji. V tujini naj stranka ob prijavi na tamkajšnji policijski postaji pridobi zapisnik oz. potrdilo o prijavi škodnega primera, ki ji lahko kasneje služi kot pripomoček za dokazovanje, tako v primeru uveljavljanja škodnega primera kot lastnih pravic,' pojasnjuje Ilcova. 'Potem, ko uporabnik krajo ali izgubo telefona javi v naš klicni center, mora svojo ustno prijavo tudi pisno potrditi v roku 3 dni. S tem preprečimo, da bi kdo drug v imenu imetnika tega telefona in telefonske številke nepooblaščeno ustavil uporabo mobilnih storitev.'
 
Za neprijetna presenečenja niso vedno krivi nepridipravi …

Ponudniki mobilnih storitev stranke sicer pozivajo, da si že pred odhodom v tujino izberejo tarifo, ki jim bi na potovanju omogočala čim cenejše klice. 'Si.mobilove SIM kartice so vnaprej nastavljene tako, da telefon večinoma samodejno izbere najugodnejše partnersko omrežje (v nekaterih primerih, ko npr. na meji ni zadostnega signala partnerskega operaterja, lahko telefon izbere tudi drugega operaterja). Vsekakor pa je dobro, da uporabniki vedo, po kakšnih cenah bodo v tujini telefonirali, zato je še vedno priporočljiv predhoden pregled cen in najugodnejših partnerskih omrežij,' pravi Ilcova.

'V Mobitelu imamo vrsto varnostnih sistemov, ki naše uporabnike varujejo pred morebitnimi previsokimi stroški. Izključno v interesu uporabnikov tekoče spremljamo naročnikove stroške, nastale pri uporabi Mobitelovih storitev, pri čemer sistemsko spremljamo zgolj izrazito povišane stroške. Na ta način preprečujemo morebitne zlorabe v primeru kraje ali nepooblaščene uporabe mobilnikov, nenadzorovane porabe ali prenosa podatkov,' pa pravi Vida Kraševec iz Mobitela.

Sistem obveščanja o porabi imajo sicer vzpostavljen tudi pri Simobilu – tako za klice kot prenos podatkov. 'Da bi lažje obvladovali stroške uporabe mobilnega interneta na Hrvaškem in v EU, omogočamo limit za prenos podatkov v tujini. Storitev uporabnika avtomatsko obvesti, ko se strošek prenosa podatkov približa izbranemu limitu oz. se povezava za prenos podatkov prekine, ko je limit dosežen,' pravi Maja Ilec. 'Svetujemo tudi, da uporabniki pred odhodom v tujino preverijo oz. izklopijo morebitno samodejno nalaganje in posodabljanje programske opreme in previdnost pri uporabi tistih naprednih telefonov, ki se nenehno povezujejo v internet.'

Ste prepričani, da tudi vaš mobilnik 've', da ste še vedno v Sloveniji?

Druga težava, ki uporabnikom povzroča sive lase pa je nehoteno gostovanje v tujih omrežjih.

'Mobilni signal namreč ne pozna meja, zato uporabnikom v obmejnih krajih svetujemo, da imajo v nastavitvah telefona nastavljeno ročno izbiro omrežja, saj se bodo tako izognili nehotenemu gostovanju v tujini,' še dodaja Maja Ilec. In posledično šokantno visokemu računu!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861