
Izraz 'umazan denar' lahko zdaj uporabljamo tudi dobesedno. Tako velja vsaj za ameriške dolarje. Najnovejša raziskava je namreč pokazala, da so kar na 90 odstotkih dolarskih bankovcev sledi kokaina. Številni uživalci kokaina namreč za snifanje praška uporabljajo prav bankovce, ki jih zvijejo v rolo.
Bankovec je v povprečju v obtoku 20 mesecev, v tem času pa se z njimi dogaja marsikaj. Od poti z bankomata oziroma banke se znajdejo v denarnicah, žepih hlač, številnih rokah, menjajo lastnika v gostilnah, kavarnah, kioskih … In ves ta čas se na njih nabira umazanija, bacili, hrana, pa tudi kokain, priča najnovejša ameriška raziskava. Ta je pokazala sledi kokaina na 90 odstotkih bankovcev.
Kokain se na bankovec po navadi prenese na dva načina – v trgovini s prepovedano drogo ali ko ljudje snifajo. Vendar pa se vsi bankovci z drogo ne umažejo samo neposredno, ampak se lahko prenese z enega bankovca na drugega, na primer v napravi za štetje denarja. Ko gre skozi napravo en 'kokainski bankovec', se ta okuži in z drogo umaže še druge bankovce. Zanimivo je tudi, da se kokain pogosteje znajde na bankovcih za 5, 10, 20 in 50 dolarjev, redkeje pa na bankovcu za en dolar.
Znanstveniki pravijo, da ostankov kokaina na bankovcih ni toliko, da bi predstavljali nevarnost za zdravje ljudi. Lahko pa testi na droge napačno pokažejo, da je nekdo užival droge, če je imel v rokah tak denar. Na bankovcih se poleg kokaina lahko znajdejo tudi organizmi, ki povzročajo bolezni. Takšnih bankovcev naj bi bilo kar 94 odstotkov. Na njih so tudi bakterije, ki povzročajo pljučnico, je pokazala raziskava iz leta 2002.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV