Cekin.si
Beograd na vodi

Koristno

Srbi potencialnim investitorjem nudijo pridobitev gradbenega dovoljenja že v 28 dneh

STA/M.M.
24. 04. 2017 13.01
1

Slovenski gospodarstveniki se zanimajo za sodelovanje v projektu Beograd na vodi. Kaj ponujajo Srbi?

Več kot 40 slovenskih gospodarstvenikov se je udeležilo predstavitve možnosti za sodelovanje slovenskih podjetij v projektu Beograd na vodi in ostalih beograjskih projektih. Med priložnostmi so investicije v toplovod, kanalizacijo, čistilne naprave in ulično razsvetljavo.

Kot so sporočili iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), ki je dogodek pripravila skupaj s Srbsko-slovenskim poslovnim klubom in mestom Beograd, je v Srbiji trenutno aktivnih okoli 700 slovenskih družb. "Medsebojno poslovanje in poslovna afiniteta med srbskimi in slovenskimi podjetji je tradicionalna. V zadnjih letih se sodelovanje spet intenzivira in je lani prvič preseglo vrednost 1,25 milijarde evrov," je dejal izvršni direktor GZS Goran Novković.

Tudi srbska podjetja intenzivneje investirajo v Sloveniji, med drugim v turizem, informatiko, industrijo, bančništvo. "Današnje srečanje je ob pravem času tudi zato, ker se v skladu s strategijo pametne specializacije, tako kot v celotni Evropski uniji, prav zdaj v Sloveniji oblikujejo strateška razvojno inovacijska partnerstva," je dejal in dodal, da bodo med njimi tudi pametne skupnosti in pametna mesta ter mobilnost in turizem, vse to pa bo prežeto z digitalizacijo.

"Inovativni produkti, ki bodo nastali, bodo lepa priložnost za sodelovanje tudi v prihodnosti," je menil Novković.

Podpredsednik Srbsko-slovenskega poslovnega kluba Ljubljana Andrej Klasinc je izrazil željo, da bi dogodek postal tradicionalen, saj se tkejo nove vezi in poznanstva ter se na ta način še okrepi sodelovanje med gospodarstvoma obeh držav.

V Srbiji kar nekaj dobrih priložnosti

Beograd na vodi
Beograd na vodiFOTO: Eagle Hills
Projekt Beograd na vodi je Vesić označil kot največji razvojni projekt v mestu, investicija je vredna več kot tri milijarde evrov. Zgrajenih naj bi bilo 1,8 milijona kvadratnih metrov različnih površin za infrastrukturne, poslovne in stanovanjske namene. Za potencialne investitorje je zanimiva pridobitev gradbenega dovoljenja že v 28 dneh in podpora mestnega tima za investitorje brez plačevanja konzultantov. Problem, ki ga še urejajo, je ažuriranje in dostop do katastra.

Mestni menedžer Beograda Goran Vesić se je zavzel za pritegnitev tujih investitorjev, saj Beograd ponuja številne investicijske priložnosti. Med prednostmi srbskega trga je izpostavil tako politično kot makroekonomsko stabilnost s konsolidiranimi javnimi financami, 1,7-odstotno stopnjo inflacije in 2,7-odstotno gospodarsko rastjo v letu 2016, sklenjene mednarodne sporazume in strateška partnerstva.

Naštel je velike infrastrukturne projekte - med njimi toplovod od termoelektrarne Obrenovac do novega Beograda v vrednosti 187 milijonov evrov, modernizacijo centralnega kanalizacijskega sistema v vrednosti 126 milijonov evrov, čistilne naprave za odpadne vode v vrednosti prek 200 milijonov evrov ter ulično javno razsvetljavo v vrednosti 80 milijonov evrov.

Direktor beograjske direkcije za gradbena zemljišča Branislav Popović je povedal, da gre pri tem in ostalih načrtih za skupno 200 projektov. Navedel je, da je v zadnjem letu cena nepremičnin v Beogradu narasla za 23 odstotkov, temu pa se bo prilagodila tudi mestna oblast in ustrezno znižala obdavčitev, saj ne želijo izgubiti velikih investitorjev, so še sporočili z GZS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861