
Evropska unija je s prosto trgovino odpravila carino in tudi vračilo 'merverštojerja'. Še vedno pa v Evropsko unijo niso prišli naši sosedje Hrvati in tako vračilo davka pri nakupu čez južno mejo še vedno ostaja. Vračila davka pa državljani EU nismo upravičeni kar za vsak nakup.
Kdaj mi pripada vračilo davka?
- Vrednost nakupa na enem računu mora biti višja od 740 kun (100 evrov).
- V trgovini vam morajo pravilno izpolniti obrazec za vračilo davka.
- Kupljeno blago morate izvoziti v roku treh mesecev od dneva nakupa in ga potrditi na carinski izpostavi.
- Mejna carinska izpostava overi ustrezen obrazec, le ta pa se lahko overi le na mednarodnih in meddržavnih mejnih prehodih.
Davek dobite vrnjen ob naslednjem obisku Hrvaške, ki pa mora biti enkrat v šestih mesecih od nakupa. V trgovini, kjer ste blago kupili, vam bodo izplačali davek.
Povrnjen davek pa je mogoče dobiti tudi v Sloveniji. Kot so nam povedali v menjalnici Ažur, ki posluje ob mejnem prehodu Obrežje, vam davek lahko vrnejo tudi tam. S potrjenim obrazcem se odpravite v njihovo poslovalnico, kjer vam bodo povrnili del davka. Koliko boste dobili nazaj, vam morajo izračunati že v trgovini. Na obrazcu za vračilo davka je jasno zapisan polni znesek ter znesek vračila. V menjalnici Ažur vračajo davek le na obrazcih Global Blue, odstotek vračila pa je obračunan po posebni davčni lestvici.
Celoten znesek davka, torej 22 odstotkov, je povrnjenih le v primeru, da vam trgovec izpolni državni obrazec. Obrazcev za vračilo davka je več in pri vseh, razen državnih, vam bodo pobrali še del provizije. Na žalost pa o obrazcu odloča trgovec in ne kupec.

Ali lahko nakupim neomejeno?
Dovoljeni znesek nakupa ni omejen, se pa obračunajo uvozne dajatve, kadar vrednost blaga presega 1000 kun (135 evrov). Če vrednost blaga ne presege 5000 kun (675 evra) je možno carinjenje opraviti na mejnem prehodu v tako imenovanem skrajšanem postopku in se obračuna enakovredno stopnja carinjenja 10 odstotkov. Lahko pa potnik zavrne takšno stopnjo in zahteva carinjenje blaga po stopnji, ki velja za posamezno blago.
V primeru, da blago presega vrednost 5000 kun, pa carinjenje na mejnem prehodu ni mogoče in se je treba obrniti na carinsko upravo v notranjosti Hrvaške.
Vsem državljanom EU ter državljanom, katerih države imajo s Hrvaško podpisan dogovor o svobodni trgovini, pa lahko carinik odobri tudi nižjo stopnjo dajatve in tako se na mejnem prehodu lahko carini blago tudi do vrednosti 1200 evrov.
Kadar je potnikov več …
Veččlanska družina, ki ima v prtljažniku različno robo, si vrednost nakupa lahko porazdeli. Tako je družina upravičena carinjenja do 1000 kun (135 evrov) na posameznega člana.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV