Obstajata dva primata, ki sta zakoreninjena v jedru človeške psihologije in nad katerim ima splošno gledano moški manjši nadzor od ženske. To sta strah in pohlep. Tako se kaj hitro zgodi, da je pretirana samozavest in večni optimizem dobra psihološka hrana moških, zaradi katerih se na strah in pohlep gleda podcenjevalno. In kako se to odrazi pri trgovanju?
Moški zaradi tega v povprečju več trgujejo kakor ženske in po študijah sodeč, ravno zato dosegajo slabše rezultate, saj ob večjih transakcijskih stroških dosegajo iste ali pa še slabše donose, kakor pa če bi naložbe le držali in z njimi sploh ne bi trgovali. Nagnjenost k velikim številom transakcij pa se kaže prav v visoki stopnji moškege hormona testosterona. Po Kleindienstovih besedah so ženske tudi bolj dovzetne za posvetovanje s finančnimi svetovalci in različnimi strokovnjaki kakor pa moški, kar se med drugim kaže tudi pri naložbenih rezultatih. Kleindienst enostavno primerjavo ponazarja z življenjskim primerom, ko se moški in ženska podata na pot in se pri tem izgubita. Ženska za pravo smer takoj vpraša mimoidočega, medtem ko moški vedno zatrjuje, da točno ve kje se nahaja in odkloni vsako ponujeno pomoč.
Katerim napakam pa se tudi ženske ne morejo izogniti?
Na pogoste napake, ki jih vlagatelj zagreši med investiranjem, smo na Cekinu že opozarjali. Dodajamo pa vam nekaj novih:
Brez orientacije
Vlagatelji pri svojih naložbah velikokrat nimajo vnaprej izdelane strategije, če pa jo imajo, jo prilagajajo trenutnim trendom in gibanjem, ki jih trg narekuje. Tako je na primer v letu 2007 večina posegala po popularnih balkanskih skladih, in naložbah, ki vlagajo v Rusijo, Kitajsko, Indijo ter tudi eksotične trge. Dandanes je slika popolnoma drugačna. Zaradi strahu pred dodatnimi izgubami se vlaga v varne dolžniške papirje, kot so obveznice, ali pa kar na bančne depozite.
Premajhna razpršitev
Največja napaka posameznika je, da svoje prihranke vlaga v delnice podjetja, kjer je zaposlen. Tako lahko izgubi dve muhi na en mah – prvič ko izgubi službo, drugič pa ob padanju delnic podjetja, v katerem je (bil) zaposlen. Po Kleindienstovih besedah je minimalen pogoj za zadostno razpršitev minimalno 50 delnic, ki naj bodo med sabo čim manj povezane. Poleg tega imejte v vaši košarici naložb tudi druge oblike naložb, kot je nepremičnina ali pa gotovina, ki je vedno pri roki.

Odpor proti realizaciji izgub
Na borzi nima nihče nikoli vedno prav. Večina vlagateljev si pred izgubo zatiska oči, češ da stvarne izgube nima, razen če dejansko proda ponesrečeno naložbo. Zavedati se je treba, da je včasih potrebno tudi pasti, da se lahko potem višje povzpnemo po stopnicah.
Teorija večjega bedaka
Na borzah se tako v času evforij kot tudi v času vsesplošnega pesimizma pogosto pojavlja čredni nagon, ki je človeštvu prirojen. Z njim se je v preteklosti pogosto napihoval borzni balon, iz katerega se je razvila teorija večjega bedaka (greater fools theory). Čeprav se je veliko vlagateljev zavedalo napihovanja borznega balončka, so vseeno kupovali delnice, saj so špekulirali, da bodo za njimi kupovali 'še večji bedaki', ki bodo povzdigovali cene delnic in jim tako prinašali dobičke.
In ostale napake, strnjene v enem naslovu
- Precenjevanje znanja upravljavcev
- Videnje trendov, kjer jih ni
- 50 odstotkov večje naložbeno tveganje ne pomeni 50 odstotkov večjega donosa
- Nekritična stava na pretekle zmagovalne naložbe
- Vlaganje v ekstreme, namesto v povprečja