Cekin.si
image (28)

Koristno

Oba brezposelna po lastni želji, osem otrok, vila in 2400 evrov socialne podpore. Na mesec!

N.Š.
08. 01. 2012 11.25
21

Medtem ko se Slovenci šele privajamo na spremembe socialne zakonodaje, ki po prvem januarju plaši marsikoga, Britanci ocenjujejo učinke svojih sprememb.

Država je sistem sociane pomoči reformirala lani, potem ko je premier Cameron dejal, da se je treba sprijazniti s spremembami, ali pa se bo državna blagajna zlomila pod težo socialnih transferjev.

V Sloveniji bodo učinki nove zakonodaje po predvidevanjih ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, vidni po približno treh mesecih, morda bo treba počakati še nekoliko dlje, da bodo izdane nove odločbe, ki bodo pripravljene po tem, ko bodo socialni delavci preverili, kdo od prejemnikov oziroma novih prosilcev je do socialne pomoči še upravičen in v kakšni meri.

No, v Veliki Britaniji je prvotni jezi prejemnikov kmalu sledila jeza davkoplačevalcev, ko so začele v medije curljati zgodbe o prevarantih, lenih Britancih, ki so bogato živeli na račun socialne podpore, ali pa priseljencev, ki so mesečno prejemali več tisoč funtov socialne podpore, v domovini pa si gradili vile.

In zdaj je počilo znova. Objavili so namreč imena štirih družin, ki prejemajo najvišjo pomoč za plačilo stanovanja na mesec. In znesek ni majhen – 2500 evrov na mesec. Najbrž boste zdaj vprašali, ja, kje pa živijo ti ljudje. V graščini?

Ni daleč od resnice. Družina Rostant, ki jo sestavljata starša, osem otrok in dve zlati ribici za ta denar živi v elitni soseski, kjer se sosednje hiše prodajajo za okoli 8,5 milijona evrov. Živijo v hiši, ki je bila nekoč last mesta, zdaj pa jo oddaja zasebni lastnik, ki za to na leto dobi okoli 110.000 evrov. Očitno davkoplačevalskega denarja.

Odkar je stroške, ki jih plačuje za njihovo udobje, odkrila tudi država, pa jim grozi, da se bodo znašli na cesti. Spremenjena pravila namreč pravijo, da so upravičeni le do okoli 600 evrov socialne pomoči za reševanje stanovanjskega problema na mesec. Lastnik jim je zato že povedal, da se bodo, če ne bodo mogli plačati najemnine, morali izseliti. A proti temu glasno protestirajo, saj bi morali otroci zamenjati šolo, novo stanovanje bi bilo veliko manjše.

''Država nam krati osnovne človekove pravice. Smo globoko verni, imamo pravico do velike družine in do spodobnega življenja,'' je prepričan Andre Rostant. Podobno namreč mislijo tudi davkoplačevalci, ki jim idilo kazijo visoki davki, iz katerih se napajajo socialni transferji …. Ronstat še dodaja, da pozna vsaj še 40 družin, ki se bodo prav tako morale seliti zaradi nižje socialne podpore. Ronstat sicer ne prejema pomoči ves čas, nekoč je delal kot poštar, kasneje je bil finančni svetovalec in trgovec, zdaj se poskuša kot terapevt.

Še hujši primer je na grozo britanskih davkoplačevalcev Essma Marjan, ki ima s tremi različnimi moškimi šest otrok, starih od enega do 14 let. Lani se je preselila v 3 milijone evrov vredno viktorijansko vilo. In, ja, uganili ste – okoli 8000 evrov najemnine na mesec plača država! Besni sosedje so ob tem novinarjem še razkrili, da je družina kmalu po vselitvi kupila dva nova draga televizorja in novo usnjeno sedežno pohištvo, ki seveda ni poceni.

Tudi ona bi se zdaj morala seliti, a tudi ona se, tako kot Andre, temu upira. Pravzaprav sta prepričana, da se želijo s krčenjem socialnih transferjev bogataši iz svoje soseske znebiti revežev. A večina Britancev, ki plačuje davke, je enota – 'dovolj je bilo'. Država za stanovanjske socialne transferje na leto nameni okoli 22 milijard evrov, očitno tudi zato, da si lahko ljudje, od katerih marsikdo ne ve, kaj pomeni trdo delo, živijo bolje od tistih, ki redno hodijo na delo in plačujejo davke.

Kako se je področje sociale po prvem januarju spremenilo v Sloveniji, pa lahko preberete TUKAJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861