Cekin.si
Didier Lombard

Koristno

V poslovilnem pismu šefe obtožil 'vodenja s terorjem'

M.M./STA
31. 12. 2019 09.51
0

V podjetju France Telecom je v letih 2008 in 2009 prišlo do vrste samomorov. Kaj so tožilci uspeli dokazati na sodišču in kaj se bo zgodilo z vodilnimi, ki so nad zaposlenimi načrtno izvajali psihično nadlegovanje, in sicer z namenom, da sami podajo odpoved?

France Telecom je bil javno podjetje, leta 2004 pa so ga privatizirali. Sledilo je veliko prestrukturiranje z odpuščanjem več deset tisoč zaposlenih. Takrat naj bi vodilni v podjetju uvedli kulturo nadlegovanja oz. vznemirjanja zaposlenih, da bi ti odšli prostovoljno.

Konec decembra je francosko sodišče nekdanjega glavnega izvršnega direktorja takratne družbe France Telecom in več drugih nekdanjih vodilnih v podjetju obsodilo na štiri mesece zapora in plačilo 15.000 evrov denarne kazni zaradi psihičnega nadlegovanja, ki naj bi pred desetletjem vodilo do samomora večjega števila zaposlenih. Podjetje se je sicer leta 2013 preimenovalo v Orange, bo pa moralo plačati 75.000 evrov, kar je bila najvišja možna kazen. Po nekaterih podatkih je bilo samomorov, ki so bili povezani z dogajanjem v podjetju, še več, a preiskovalci so uspeli dokazati povezavo v 39 primerih. Od teh se jih je 19 ubilo, 12 se jih je poskusilo ubiti, osem pa jih je trpelo za akutno depresijo ali so bili zaradi nje bolniško odsotni.

Sojenje se je začelo skoraj sedem let zatem, ko sta bila nekdanji prvi mož podjetja Didier Lombard in samo podjetje France Telecom obtožena psihičnega nadlegovanja. To je opredeljeno kot pogosto in ponavljajoče se delovanje, katerega cilj ali učinek je poslabševanje delovnih pogojev. V podjetju je prišlo do vala samomorov. V preiskavi so preiskovalci posebej izpostavili primere 39 zaposlenih. 

Kaj se je dogajalo v podjetju France Telecom?

Didier Lombard
Didier LombardFOTO: AP

Lombard je bil na čelu France Telecoma od leta 2005 do leta 2010, do vrste samomorov pa je prišlo v letih 2008 in 2009. Dogajanje je sprožilo razpravo o pogojih dela v nekdanjem državnem gigantu.

Julija 2008 je denimo 51-letni tehnik iz Marseilla, sicer oče dveh otrok, storil samomor, v poslovilnem pismu pa šefe obtožil "vodenja s terorjem".

Dva meseca kasneje je 32-letnica skočila skozi okno pariške pisarne pred očmi zgroženih sodelavcev. Neka ženska si je v mestu Metz skušala vzeti življenje, potem ko je izvedela, da jo bodo že tretjič tisto leto premestili.

Eden od zaposlenih se je zažgal na parkirišču podjetja. 

Ko so zaposlenemu povedali, da ga bodo znova premestili na novo delovno mesto, se je sredi konferenčne pisarne zabodel v trebuh. 

Delavci so opozarjali, kaj se dogaja v podjetju.
Delavci so opozarjali, kaj se dogaja v podjetju.FOTO: AP

To je le nekaj primerov, ki so jih predstavili na sodišču. Vodilne so obtožili, da so izvajali tako grozljive pritiske na delavce, saj so na ta način želeli zmanjšati število zaposlenih za 22.000. Večina delavcev je imela podpisane pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, tako da so se vodilni in oddelčni šefi odločili za metodo "psihičnega nadlegovanja". V spisih, ki so jih predstavili med sojenjem, je bilo celo zapisano, da naj bi leta 2007 Lombard oddelčnim šefom in zaposlenim dejal, da bo določeno število zaposlenih iz podjetja "vrgel na tak ali drugačen način - skozi okno ali vrata". Zato so zaposlene ves čas premeščali z delovnega mesta na drugo, iz ene podružnice v drugo, iz mesta v mesto. Tožilci so jih obtožili, da so med zaposlenimi ustvarili kulturo strahu, s katero so med ljudi sejali strah. Uporabljali so tudi metode izolacije, degradacije, ustrahovanja, poniževanja ... S premeščanjem na delovna mesta, ki so bila na drugih koncih države, so ločevali družine in tako poskušali prisiliti zaposlene, da sami podajo odpoved. Na sodišču so vodilnim očitali, da so v podjetju namerno in načrtno ustvarili klimo, s katero so se želeli znebiti določenega števila zaposlenih. 

Vodilni so med sojenjem poudarjali, da niso odgovorni za smrti in bolezni zaposlenih ter da so želeli le opraviti prestrukturiranje. "Transformacije, ki jih je morala izvesti družba, niso bile prijetne. Tako pač je in glede tega nisem mogel storiti ničesar," je v zagovoru pred sodiščem dejal Lombard. Njegov odvetnik je sodbo označil kot politično motivirano in napovedal pritožbo.

TELEFONI ZA POMOČ V STISKI

Klic v duševni stiski - vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj: 520 99 00

Zaupna telefona Samarijan in Sopotnik - 24 ur na dan vsak dan, klic je brezplačen: 116 123

Tom - telefon za otroke in mladostnike - vsak dan med 12. in 20. uro, klic je brezplačen: 116 111

Društvo SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja - od ponedeljka do petka med 12. in 22. uro, ob sobotah, nedeljah in praznikih med 18. in 22. uro: 080 11 55

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861