Cekin.si
Tina Trstenjak prispela v domovino-3

Koristno

Veselje ob dosežku je nepopisno. A od nečesa je treba tudi živeti

M.M.
30. 07. 2021 08.56
0

Vsi se veselimo, ko naši športniki žanjejo uspehe ter se s tekmovanj domov vračajo z medaljami. Države svoje športnike denarno nagrajujejo za vsako osvojeno olimpijsko medaljo. Koliko športnikom nudi Slovenija? Poglejmo razpredelnice z zneski.

Spodaj si torej poglejmo nagrade, ki jih prejmejo slovenski športniki za vsako olimpijsko medaljo. Da so letos zneski viški, kaže primerjava z višino nagrad v Riu leta 2016. 

Vrednost olimpijskih medalj – Tokio 2021

Individualne športne panoge  
 ŠportnikTrener
Zlata medalja31.120 evrov31.120 evrov
Srebrna medalja23.340 evrov23.340 evrov
Bronasta medalja15.560 evrov15.560 evrov
   
Kolektivne športne panoge  
 EkipaTrenerski tim
Zlata medalja151.710 evrov31.120 evrov
Srebrna medalja101.140 evrov23.340 evrov
Bronasta medalja62.240 evrov15.560 evrov

Kako pa je bilo v Riu?

Vrednost olimpijskih medalj – Rio 2016

Individualne športne panoge  
 ŠportnikTrener
Zlata medalja17.160 evrov8.580 evrov
Srebrna medalja12.870 evrov6.435 evrov
Bronasta medalja8.580 evrov4.290 evrov
   
Kolektivne športne panoge  
 EkipaTrenerski tim 
Zlata medalja83.655 evrov8.580 evrov
Srebrna medalja55.7706.435 evrov
Bronasta medalja34.320 evrov4.290 evrov

Koliko prejmejo ameriški športniki?

Za primerjavo poglejmo podatke, koliko za olimpijske medalje prejmejo ameriški športniki. Za zlato medaljo bodo prejeli 37.500 dolarjev (31.577 evrov), za srebrno 22.500 (18.946 evrov) ter za bronasto 15.000 (12.630 evrov). Več medalj, več denarja. Leta 2016 so v Riu prejemali za pol manjše vsote. 

A denar prejmejo tudi od sponzorjev, ki so v primeru zmag na igrah izredno velikodušni. 

Štipendija, ki plača streho nad glavo in napolni hladilnik – da lahko športnik v miru in brez finančnih skrbi trenira

Prav tako imajo na voljo štipendije, ki so še kako pomembne mlajšim športnikom, saj si z njimi lahko plačujejo stroške stanovanja in prehrane. V nekaterih športnih panogah omogočajo, da denar od štipendije uporabijo tudi za plačilo zdravstvenih storitev. Tako želijo doseči, da se uspešni športniki ne obremenjujejo s tem, kako bodo plačali streho nad glavo in s čim bodo napolnili hladilnik. 

Tadej Pogačar
Tadej PogačarFOTO: Profimedia

Kaj pa rente za olimpijske prvake?

Nekatere države po svetu svojim olimpijskim prvakom izplačujejo tudi mesečne rente. Na primer ruski športniki, ki domov prinesejo medalje, bodo vsak mesec prejeli določeno vsoto denarja. V preteklosti so prejemali tudi enkratne denarne nagrade in tudi luksuzne avtomobile. Tako so zmagovalci na zimskih olimpijskih igrah leta 2014 prejeli mercedese v vrednosti 146.500 dolarjev, kar je okoli 124.000 evrov.  

Primož Roglič se veseli zmage na kronometru
Primož Roglič se veseli zmage na kronometruFOTO: AP

Ali slovenski športniki poleg denarne nagrade prejmejo tudi rento?

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so za Cekin.si dejali, da zakon o športu ne predvideva rent za športnike. 

"Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport podpira športnike z različnimi projekti dvojne kariere športnikov, s katerimi omogočamo športnikom, da po zaključku aktivne športne kariere pridobijo ustrezno izobrazbo ali usposobljenost za delo v športu ali za delo na katerem drugem kariernem področju, ki zanima športnika," so razložili. 

Vrhunski športnik ima pravico do zaposlitve v javnem sektorju, in sicer v okviru MORS, MNZ in MF-FURS. Pravico do zaposlitve ima še eno leto po zaključku aktivne športne kariere. 

Tina Trstenjak v domovini
Tina Trstenjak v domoviniFOTO: Bobo

Do česa so slovenski športniki še upravičeni?

Na podlagi zakona o športu so slovenski športniki upravičeni še: 

- do prilagoditve šolskih in študijskih obveznosti v obsegu in na način, ki se določita s predpisi, ki urejajo področje vzgoje in izobraževanja oziroma področje visokega šolstva; 

- do prilagoditve opravljanja mature, če se v letu opravljanja mature udeleži velikega mednarodnega tekmovanja po ZŠpo-1, kar izkazuje s potrdilom, ki ga izda OKS-ZŠZ, in sicer ima pravico do opravljanja mature v dveh delih, v dveh zaporednih rokih; 

- do prilagoditve uveljavljanja pravice do vpisa v nadaljnje izobraževanje, in sicer če maturo opravi v dveh delih v spomladanskem in jesenskem roku, se pri uveljavljanju pravice do vpisa v nadaljnje izobraževanje upošteva, kot da je maturo opravil v spomladanskem izpitnem roku; 

- da mu izvajalci športnih programov po ZŠpo-1 zagotovijo varen proces športne vadbe; 

- do preventivnega zdravstvenega varstva v skladu s predpisi, ki urejajo zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje; 

- da v času bolezni ali poškodbe ne trenira ali tekmuje. 

In tudi: vrhunski športnik, ki je dobitnik olimpijske, paralimpijske, medalje z olimpijade gluhih, medalje s šahovske olimpijade ali dobitnik medalje v članski konkurenci s svetovnih prvenstev v olimpijskih ali paralimpijskih kolektivnih ali individualnih športnih panogah ali medalje s svetovnih prvenstev gluhih, ima poleg zgoraj navedenih tudi pravico: 

- do povračila stroškov izobraževanja za pridobitev izobrazbe po javnoveljavnih izobraževalnih programih v Republiki Sloveniji, in sicer enkrat na vsaki ravni izobraževanja, ki si je še ni pridobil, ali usposobljenosti za strokovno delo v športu po ZŠpo-1, in 

- do dodatka k pokojnini v skladu z Zakonom o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa. 

"Športnik, ki je dobitnik Bloudkove nagrade za življenjsko delo ali za vrhunski mednarodni športni dosežek, ima pravico do dodatka k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa," so še spomnili na ministrstvu. 

Prihod Benjamina Savška z olimpijskih iger
Prihod Benjamina Savška z olimpijskih igerFOTO: Aljoša Kravanja
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861