Varujmo okolje
Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS) je treba preprečiti onesnaženje vodotokov, vodnjakov, jezer in vodnih izvirov tako, da upoštevamo predpise s področja varovanja voda. Sredstva ne smemo uporabiti v območju 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. reda oziroma 5 m od meje brega voda 2. reda.
Uporabnik mora ravnati v skladu z navodili in upoštevati predpisane varnostne pasove, da ne ogrozi življenja v vodotokih. Če ne upošteva varnostnih pasov, stori prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 800 evrov za posameznike ter med 800 do 20.000 evrov za organizacije. Še bolj pomembno pa je, da lahko z nepravilno uporabo ogrozi vodno okolje.

Varujmo čebele
Glavne opraševalke gospodarsko pomembnih rastlin so čebele, ki so še posebej dovzetne na nepravilno rabo oziroma zlorabo FFS, o čemer pričajo nedavni pomori celih čebeljih družin. Uporabnik ne sme uporabiti sistemičnega sredstva, ki je nevarno čebelam, v času cvetenja gojenih rastlin in podrasti. Kontaktno sredstvo, ki je nevarno čebelam, pa se sme v času cvetenja gojenih rastlin uporabljati le ponoči. Če ne upošteva te omejitve, stori prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 800 evrov za posameznike ter od 800 do 20.000 evrov za organizacije. Bistveno bolj pomembno pa je, da lahko z nepravilno uporabo povzroči umiranje čebel.
Uporaba mnogih FFS je še posebej problematična za čebele in druge koristne žuželke. Prav zaradi tega zakonodaja določa, da se sistemična FFS, ki so čebelam nevarna, v času cvetenja gojenih rastlin sploh ne smejo uporabljati. Iz etikete je jasno razvidno, katera sredstva se ne smejo uporabljati. Čebelam nevarna kontaktna sredstva pa se v času cvetenja lahko uporabljajo le v nočnem času oziroma dve uri po sončnem zahodu ali dve uri pred sončnim vzhodom.
O nameravanem škropljenju cvetočih gojenih rastlin na določeni parceli s kontaktnimi sredstvi, ki so označena kot nevarna za čebele, mora vsak uporabnik vsaj 48 ur prej obvestiti čebelarje. Obvestiti mora vse čebelarje, ki imajo panje v oddaljenosti do 3 km od parcele. Če čebelarjev osebno ne pozna oziroma ne ve, kdo so, mora obvestiti lastnika parcele, kjer stoji čebelnjak ali pa najbližjo čebelarsko družino. Obveščanje čebelarjev je torej obvezno vedno, kadar se uporabljajo čebelam nevarna kontaktna sredstva v času cvetenja. Če sredstvo ne sodi v skupino sredstev, ki so nevarna za čebele, in v navodilu za uporabo ni navedena nevarnost, obveščanje čebelarjev ni potrebno. V času uporabe sredstev v trajnih nasadih s čebelam nevarnimi sredstvi pa seveda ne smemo pozabiti na cvetočo podrast, ki mora biti skrbno odstranjena (pokošena ali zmulčena) ali pa moramo na drug način preprečiti nanos FFS.
Če vas zanima več o tem, kaj se dogaja s slovenskimi čebelami, si preberite tukaj!

Priprava in mešanje škropilne brozge FFS ter ukrepi za preprečevanje razlitja
Škropilno brozgo je potrebno pripravljati na posebnih mestih za polnjenje in mešanje, kjer morebitno razlitje ne more doseči vodnih tokov ali drenažnih jarkov. Obstaja nevarnost, da se razlita sredstva spirajo v odtočne kanale ter tako direktno dosežejo podzemne ali površinske vode. Razlito sredstvo, ki se posuši na nepropustni, trdni površini, bo prvi dež spral v odtočne kanale. Da se to prepreči, ga je treba odstraniti. Manjša razlitja je treba prekriti z dobro vpojnim materialom, kot sta npr. suha zemlja ali pesek. Ob večjih razlitjih je potrebno poklicati gasilsko ali policijsko postajo oziroma center za obveščanje in alarmiranje na telefonsko številko 112. Razlitega sredstva se ne sme izpirati. Zaradi preprečitve neposrednega stika med škropilnico in vodovodno napeljavo je treba preprečiti povratno izsesavanje iz rezervoarja, ki lahko nastane zaradi podtlaka v vodovodni napeljavi.
Polnjenje rezervoarja škropilnice
Pri pripravi škropilne brozge je treba paziti, da zrnca, prah ali kapljice FFS ne padejo oziroma stečejo mimo škropilnega soda. Prav tako je treba preprečiti izlitje škropilne brozge med polnjenjem rezervoarja škropilnice. Škropilnice se ne sme nikoli polniti v bližini stoječih voda, vodnih tokov in odtočnih kanalov. Če pride do izliva, jetreba ravnati po predhodnih navodilih.
Škropljenje v bližini voda
Nepravilna in pretirana uporaba FFS lahko privede do onesnaženja okolja, saj lahko sredstva zaradi pronicanja v tla in odtekanja s tretiranih površin dosežejo podzemne in površinske vode. Tudi razlitje pripravka ali škropivo, ki ga zaradi nepravilnega nanašanja veter zanese izven ciljne površine, lahko predstavljajo veliko nevarnost onesnaženja. Zato je treba ves čas postopka, od priprave škropilne brozge do škropljenja, pravilno in odgovorno ravnati.

Uporabnik mora uporabljati le tehnično brezhibno škropilnico, ki ima ustrezen certifikat in je redno testirana. Pred škropljenjem mora preveriti njeno delovanje in prilagoditi šobe glede na vrsto škropljenja. Še posebej pomembno je, da se uporabljajo antidriftne šobe, ki preprečujejo oziroma zmanjšujejo zanašanje škropiva izven ciljne površine. Pri škropljenju mora uporabnik upoštevati varnostni pas med območjem škropljenja in vodno površino, ki je naveden na etiketi z navodilom za uporabo in v predpisih o vodah, kar pomeni najmanj 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. reda oziroma 5 m od meje brega voda 2. reda. Pri tem je treba upoštevati tudi možnost morebitnega zanašanja škropiva. Nikoli se ne sme škropiti v bližini voda v vetrovnem vremenu.
Čiščenje rezervoarja in ostalih delov škropilnice
Ostanke škropilne brozge je treba vedno uporabiti na polju in se izogniti vsakršnemu izpiranju in vsem postopkom pranja škropilnic v bližini odtočnih kanalov, namakalnih oz. drenažnih jarkov, stoječih in drugih površinskih voda. Ostanke škropilne brozge obvezno razredčimo z vodo v razmerju 1:10 in jo uporabimo na že poškropljenem zemljišču. Ta postopek nato še enkrat ponovimo. Tekočino, ki ostane pri nadaljnjem čiščenju rezervoarja in ostalih notranjih delov škropilnice, je treba poškropiti po biološko aktivnem zemljišču, kjer ni nevarnosti odtekanja ali izlitja oziroma na predhodno poškropljeni površini, v kolikor je le-ta blizu mesta čiščenja. Škropilnico je treba takoj po uporabi očistiti in jo očiščeno vedno pospraviti pod streho.

Ravnanje s prazno embalažo in skladiščenje FFS
Že ob polnjenju rezervoarja škropilnice je treba temeljito izprazniti oziroma izprati embalažo, da ne vsebuje ostankov pripravka. Embalažo trikrat temeljito izperemo s čisto vodo in jo izpraznimo v rezervoar škropilnice. Embalažo trdnih sredstev (npr. granulat, prah) je treba temeljito izprazniti in ne izpirati. Pravilno izpraznjena embalaža ne vsebuje ostankov pripravka. Pokonci postavljeno očiščeno in odprto embalažo je treba nato shraniti v zaščitenem in suhem prostoru do odstranitve. Zamaške hranimo ločeno, ob embalaži. Ostanke pripravkov in prazno embalažo je treba odstraniti v skladu z zakonodajo o odpadkih. FFS morajo biti shranjena v originalni embalaži, ločeno od živil in drugih predmetov splošne rabe, izven dosega otrok, v ustreznih razmerah, v skladu z navedbami v navodilu proizvajalca.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV