Cekin.si
poškodba roke zaradi pirotehnike

Koristno

Da vam ne bo odneslo glave!

Tony Carter
21. 12. 2009 17.42
7

Pri uporabi pirotehnike, petard in raket pomislimo tudi na to, da niso vsi ljudje enako navdušeni nad pokanjem pirotehnike. Bodimo obzirni, upoštevajmo nekaj nasvetov ter spoštujmo zakon!

Ognjemet
OgnjemetFOTO: Reuters
Po 36. členu Zakona o eksplozivih, ki obravnava tudi petarde, rakete in druge izdelke pirotehnike, smo dolžni upoštevati naslednje omejitve za uporabo ognjemetnih izdelkov:
- prodaja izdelkov pirotehnike je dovoljena v času med 19. decembrom in 31. decembrom,
- uporaba izdelkov pirotehnike je dovoljena v času med 26. decembrom in 2. januarjem,
- uporaba raket in drugih izdelkov pirotehnike je prepovedana v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javni shodi ali javne prireditve,
- mladoletnikom do 15. leta starosti sta dovoljena prodaja in uporaba raket in drugih izdelkov pirotehnike samo v primeru, če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Uporaba izdelkov pirotehnike je dovoljena samo v skladu z navodili proizvajalca.

Pokajmo varno!

Skrbno preberite navodila in jih strogo upoštevajte, natisnjena morajo biti na vsakem izdelku oziroma embalaži. Za vsak slučaj pripravite vedro vode in prvo pomoč! Rakete pod nebo spuščajte iz lanserja. Navpično jo postavite v prazno steklenico, snemite varovalko, preverite smer vetra, prižgite vžigalno vrvico in se takoj umaknite na varno!

Prepovedana je predelava zaradi povečanja učinka ter lastna izdelava izdelkov, kot so doma narejene petarde, rakete, baterije, ognjemeti, vulkani, fontane, raketni kompleti in drugi pirotehnični izdelki.

Raket in ostalih pirotehničnih izdelkov nikoli ne sprožajte v rokah. Prižgite z iztegnjeno roko, takoj odvrzite in se umaknite na varno. Bodite previdni, da je ne boste odvrgli med ljudi ali na gorljive materiale.

Pirotehniko, ki se sproža na tleh, denimo fontane, vulkani, sonca in podobno, smemo prižigati izključno na prostem, stran od vnetljivih snovi! Položite jo na ognjevarno podlago ali pritrdite na količek oziroma vrtno ograjo. Notranjo pirotehniko, kot so namizne bombe ali tortne fontanice, prižigajte na ognjevarni podlagi, za prvo silo bo dobra tudi lesena deska.

Roke proč od pirotehnike, če ste uživali alkohol. Raket in ognjemetnih baterij, ki se niso sprožile, nikar ne poskušajte prižgati ponovno. Počakajte nekaj minut in jih nato previdno zalijte z obilico vode.

Rakete in ognjemetne baterije morajo biti varno spravljene v originalni embalaži, pred uporabo jih ne jemljite iz ovitkov. Najbolje je, če iz embalaže vzamete po en izdelek, pokrov pa nato dobro zaprete.

Večstrelno ognjemetno baterijo je potrebno postaviti na ravno in ognjevarno podlago ter poskrbeti, da se ne prevrne. Zakopljite jo v zemljo, obložite jo z opeko ali večjimi kamni. Nikoli se med prižiganjem ne sklanjajte nad izdelkom! Če se ognjemet prekine, vnovično prižiganje seveda ni dovoljeno!

Oglejte si še poškodbe, ki jih povzroči nepremišljena uporaba pirotehničnih sredstev in preverite, kakšna je prva pomoč pri tovrstnih poškodbah.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861