Cekin.si
Je pravi čas pobegnil z otoka?

Koristno

Najbogatejši nogometni klubi na svetu

Ž.K.
22. 04. 2010 20.31
0

Med tem, ko nogometna mrzlica narašča, v največjih svetovnih klubih štejejo denarce in se smejijo krizi v brk in kljub izgubam služijo. Kako je to mogoče?

Poslovni rezultati največjih evropskih in hkrati svetovnih nogometnih klubov so pokazali, da so v boju proti krizi prave trdnjave. Kljub temu, da so nekateri največji klubi hkrati tudi najbolj zadolženi njihova vrednost še vedno narašča. Na prvih petih mestih, ne glede na rezultate v državnih in evropskih tekmovanjih ostajajo Manchester (1,84 milijarde dolarjev), Real Madrid (1,3 milijarde dolarjev), Arsenal (1,18 milijarde dolarjev), Barcelona (1 milijarda dolarjev) in Bayern (990 milijonov) dolarjev. Razlike v vrednosti med njimi so se sicer malček spremenile, predvsem zaradi valutnega razmerja funt - evro.

Za dober denar se splača tudi malce umazati.
Za dober denar se splača tudi malce umazati.FOTO: Reuters

Po podatkih, ki so jih objavili na spletni strani Forbes je povprečna vrednost kluba iz prve dvajseterice kar 632 milijonov dolarjev. Tisto, kar skrbi nekatere analitike, je dejstvo, da vrednosti najboljših klubov naraščajo, med tem ko klubi, ki zasedajo zadnjih pet mest med dvajsetimi največjimi, Newcastle United, Manchester City, Borussia Dortmund, Olympique Marseille, Werder Bremen, beleži velik upad. Kar razlikuje največje od velikih, je njihova navijaška baza. Med tem, ko boste drese Manchestra, Reala, Milana in ostalih videli na vseh celinah sveta, Werder iz Bremna težko pričakuje množično podporo na Japonskem. Manchesetr united naj bi tako popodatkih Forbsa imel kar 333 milijonov simaptizerjev in kar 139 milijonov registriranih navijačev. Denar, ki se vsako leto steka v njihovo blagajno od sponzorskih pogodb, prodanih vstopnic in predvsem od televizijskih pravic je ogromen. Vrednost kluba je ocenjena na neverjetnih 1,84 milijarde dolarjev.

Kljub izgubam nori zaslužki!

Kako donosno je vlaganje v evropski nogomet sta dokazala tudi Američana Tom Hicks in George Gillett, ki sta pred tremi leti za 427 milijonov dolarjev kupila Liverpool. Kljub temu, da od takrat klub samo nazaduje, da se letos po vsej verjetnosti ne bo uvrstil niti v tisti del lestvice, ki vodi v Ligo prvakov ter da so dolgovi v klubu narasli na enormnih 390 milijonov dolarjev, je neuradna prodajna cena okoli 820 milijonov dolarjev, kar pomeni, da bosta v primeru uspešne prodaje zaslužila 393 milijonov dolarjev.

Liverpool je kljub krizi letos podpisal eno največjih sponzorskih pogodb.
Liverpool je kljub krizi letos podpisal eno največjih sponzorskih pogodb.FOTO: Reuters

Ali se angleškim klubom obetajo črni časi?

Glavnina dohodkov, angleških klubov izvira iz televizijskih pravic. Družba SKY, ki ima pogodbo z vodstvom angleške Premier lige, pa je nedavno doživela hud udarec, saj jim je pristojni državni organ naložil, da morajo zaradi monopolnega položaja, prodati svoja programa Sky sports 1 in Sky sports 2 konkurenčnim televizijam in to po znižani ceni. Sky in Premier liga ki sta ravno podpisala tri letno pogodbo vredno kar 1,7 milijarde funtov bosta odločitev seveda spodbijala na sodišču, prodaja obeh kanalov pa bi močno znižala prihodke angleških klubov.

Je pravi čas pobegnil z otoka?
Je pravi čas pobegnil z otoka?FOTO: Reuters

Največji napredek na lestvici največjih je v enem letu naredila Barcelona, ki se je iz sedmega mesta leta 2009 prebila na četrto mesto v letošnjem letu in že za vrat diha svojemu največjem konkurentu madridskemu Realu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861