V poletnih časih, ko se marsikdo zasluženo prepusti lenobi, smo se vprašali, kje na svetu so svetovni prvaki v tej disciplini. Ugotovili smo, da so se že pred nami kolegi s spletne strani „The Daily beast“ sila strokovno lotili razvrščanja držav. Zmagovalce so določili na podlagi več kriterijev:
• Število zaužitih kalorij na dan (po podatkih Združenih narodov za leto 2009)
• Število ur preživetih pred TV ekranom (podatki OECD za 2009)
• Odstotek ljudi, ki se v prostem času ukvarjajo s športom (podatki OECD za 2009)
• Uporaba Interneta – število porabljenih ur na internetu na dan na prebivalca (podatki strani Com Score)
In rezultati?
Na končno lestvico so uvrstili 24 lenobnih držav in ponosno lahko objavimo, da Slovenije ni med njimi. Konec koncev naj bi imeli Slovenci sloves pridnih in marljivih ljudi.
Če ste na vrhu pričakovali naše brate iz nekdanje skupne države, vas moramo razočarati. Daleč na prvem mestu so Američani, ki so osvojili prvo mesto glede na število zaužitih kalorij na dan in prvo mesto po številu ur, ki jih na dan povprečen Američan preživi pred televizijo. Kljub temu da so Američani radi prvi v vsem, so v ostalih dveh kategorijah zasedli „le“ tretje mesto.
Sledijo jim severni sosedje Kanadčani, ki izstopajo predvsem po času, ki ga zapravijo za brskanje po svetovnem spletu. V mesecu decembru naj bi vsak Kanadčan preživel na spletu kar 43 ur. Nič čudnega, ob vsem snegu in mrazu, ki je v tem zimskem mesecu na voljo prebivalcem te države.
Na tretjem mestu je domovanje evropskih birokratov Belgija. Po podatkih raziskave evropolitiki in ostali prebivalci Belgije svoj prosti čas (in tega imajo očitno veliko), najraje namenijo prehranjevanju. Ob okusnem belgijskem pivu in številnih festivalih po zaužitih kalorijah na dan zaostajajo le za Američani. Do športa jim ni kaj dosti, saj jih po nezanimanju za šport niso prehitele le štiri države.
V prvo deseterico so se uvrstile tudi države, ki so za širšo javnost pravo presenečenje: četrta je Turčija, na petem mestu Velika Britanija, šesta je Poljska, sedma Mehika, osma Francija, na devetem mestu so pregovorno delavni Nemci in na desetem Portugalci.
Med preostalimi 14 lenimi državami pa so se znašle skorajda vse večje evropske države: Danska, Španija, Nizozemska, Irska, Italija, Finska, Norveška, Avstrija, Švedska in tudi Švica. Raziskava ni prizanesla niti narodu, ki v očeh mnogih velja za najbolj delovnega na svetu. Na 17. mestu najbolj lenih držav, glede na omenjeno raziskavo, so se namreč znašli Japonci. Čeprav v podatkih o omenjeni raziskavi izrecno ni navedeno, pa smo lahko skoraj prepričani, da države nekdanje Jugoslavije v raziskavo niso bile zajete.
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV