V preteklem desetletju – v njegovem primeru to pomeni 8 let, saj je banka, ki se je ukvarjala tudi z visoko rizičnimi finančnimi naložbami, pred dvema letoma razglasila bankrot, je zaslužil kar 457 milijonov dolarjev.
Propad Lehman Brothers je takrat močno prizadel ameriški finančni trg in povzročil enega izmed rekordnih padcev ameriškega borznega indeksa, vrednostni papirji marsikaterega vlagatelja pa so se čez noč spremenili v navaden papir.
Čeprav so bankirji najprej trdili, da so pač žrtve sesutja trga, je tudi nazadnje objavljena revizija hiše Jenner in Block, ki so jo objavili 11. marca letos pokazala, da so vodilni v banki zagrešili marsikatero nepravilnost. Poročilo je med drugim razkrilo, da so tik pred objavo uničujočih poslovnih rezultatov, vodilni ukazali začasno zamenjati za 50 milijard dolarjev lastnine v denar. Zaradi sodelovanja pri prevari, se je zdaj na zatožni klopi znašla tudi družba Ernst & Young, enajstemu največjemu zaslužkarju med direktorji pa grozi zapor.
Prva deseterica bogatih direktorjev je zaenkrat še vedno na svojih delovnim mestih in vodi podjetja, ki – vsaj kolikor je znano javnosti – niso na robu propada. Na prvem mestu se je tako znašel Larry Ellison, ustanovitelj podjetja za izdelavo programske opreme Oracle. V zadnjem desetletju je zaslužil nekaj manj kot dve milijardi dolarjev. Njegovo skupno premoženje sicer znaša 28 milijard ameriških dolarjev, s čimer revija Forbes Ellisona uvršča na šesto mesto med najbogatejšimi Zemljani. Velikan na področju hranjenja podatkov je v zadnjih petih letih kupil kar 57 družb. Pred poslovnim uspehom je bil študent fizike na Univerzi v Chicagu, a ni diplomiral, Oracle pa je ustanovil leta 1977. V lasti ima še 52% delež v podjetju za poslovno programsko opremo NetSuite (N) v vrednosti 480 milijonov dolarjev. V prostem času je strasten jadralec in skupaj s prijateljem Davidom Greffenom ima v lasti prestižno jahto Rising Sun.
Ellisonu na drugem mestu sledi Barry Diller, ustanovitelj spletnega imperija AC/Interactive, ki je tudi matična družba podjetij ServiceMagic, Home Shopping Network, Ticketmaster, Match.com, Citysearch, LendingTree in Connected Ventures ter potovalnega portala Expedia. V desetih letih je zaslužil 1,14 milijarde dolarjev. Diller se je v poslovni svet podal po tem, ko je po enem semestru pustil študij na univerzi v Los Angelesu in se zaposlil v agenciji William Morrison. Od tod se je podal v televizijske vode, delal je za ABC, Fox in Paramount Studios ter se na koncu povsem osamosvojil.
10. mesto: William McGuire, Unitedhealth Group. Deseti največji zaslužkar je v desetih letih zaslužil 469 milijonov dolarjev.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV