Cekin.si
Zelo verjetno je, da se na delovnem mestu depresija manifestira v obliki nervoze, nemira, razdražljivosti in drugih telesnih težav, med katerimi je najpogostejša bolečina.

Kariera

Če se v službi soočate s temi simptomi, potem morda potrebujete pomoč

A.K
03. 02. 2020 09.40
2

Ljudje imamo do svojega zdravja še vedno mačehovski odnos. Znake in simptome, ki jih opažamo pri sebi, velikokrat ignoriramo, potlačimo, kar se kasneje lahko razvije v večje zdravstvene težave. Izpostavljamo najpogostejše duševne težave, ki se pojavljajo na delovnem mestu, in njihovo odražanje.

Bodite pozorni na spremembe pri sebi in poslušajte svoje telo.
Bodite pozorni na spremembe pri sebi in poslušajte svoje telo.FOTO: Shutterstock

Delo je poleg osebnostnih dejavnikov in socialnega okolja eno izmed pomembnih področij vsakega posameznika, saj se skozi delo razvijamo, uresničujemo potenciale, poleg tega pa na delovnem mestu preživimo velik del svojega življenja. Krepitev dobrega počutja na delovnem mestu je ena izmed bolj pomembnih nalog države, delodajalca in vsakega posameznika. (NIJZ, 2017)

Podatki kažejo, da v Sloveniji približno četrtina zaposlenih stres doživlja pogosto ali vsakodnevno. Kot najpogostejši razlog za stres vprašani največkrat navajajo obremenitve na delovnem mestu. Krepitev dobrega počutja na delovnem mestu je ena izmed bolj pomembnih nalog države, delodajalca in vsakega posameznika. (NIJZ, 2017)
Kateri so najpogostejši vzroki za razvoj duševnih težav na delovnem mestu?

Med pogoste vzroke sodi nasilje na delovnem mestu, kamor lahko umestimo spolno, verbalno, fizično nasilje. Prav tako na zaposlene močno vplivajo tudi odnos nadrejenih, neustrezen način vodenja in komunikacije, ter nevključevanje v sprejemanje odločitev. Veliko pripomorejo tudi prekomerne ali nasprotujoče si zahteve. Pogoste so tudi spremembe v organizaciji, ki prebudijo težke občutke, negotovost, strah … Z delom pa lahko povežemo tudi zasebnost oziroma težave pri usklajevanju obojega. Če zaposleni nima podpore nadrejenih in sodelavcev, če za svoje delo ne dobi zadostnega plačila, če na delu stagnira zaradi premajhne delovne obremenitve, ali nasprotno – prekomerne preobremenitve, to lahko močno načne duševno zdravje. Prav tako pomembno vplivajo tudi slabi delovni pogoji, kot so hrup, slab zrak, neustrezna temperatura, svetloba.

Najpogostejše duševne motnje na delovnem mestu:

Tesnobne motnje

Tesnobne motnje na delovnem mestu se kažejo kot nemir, utrujenost, težave s koncentracijo in prekomerna zaskrbljenost. Zaposleni zato pri svojem delu potrebuje veliko potrditev. Tako kot pri depresiji, so včasih prisotni tudi razdražljivost in različni fizični simptomi, kot so motnje spanja, težave s srcem, gastrointestinalne težave, tremor rok. Generalizirana tesnobna motnja močno vpliva na delo, saj je zaposleni velikokrat odsoten. V današnjem času so tesnobne motnje zelo pogoste, a jih marsikdo pri sebi ne prepozna ali pa simptome pripisuje splošnemu stresu.

Zelo verjetno je, da se na delovnem mestu depresija manifestira v obliki nervoze, nemira, razdražljivosti in drugih telesnih težav, med katerimi je najpogostejša bolečina.
Zelo verjetno je, da se na delovnem mestu depresija manifestira v obliki nervoze, nemira, razdražljivosti in drugih telesnih težav, med katerimi je najpogostejša bolečina.FOTO: Shutterstock

Depresija

Depresija spada med najbolj raziskane motnje razpoloženja na delovnem mestu, delno tudi zato, ker je tako pogosta. Zelo verjetno je, da se na delovnem mestu depresija manifestira v obliki nervoze, nemira, razdražljivosti in drugih telesnih težavah, med katerimi je najpogostejša bolečina. Depresivni zaposleni postanejo pasivni, brezciljni in neproduktivni. Velikokrat imajo težave z utrujenostjo, deloma tudi zaradi motenj spanja. Zmanjša se zmožnost presoje in odločanja, več je bolniških odsotnosti. Takšni zaposleni veliko pogosteje menjajo delovna mesta, prav tako večkrat izgubijo svoje delo. Težava se skriva v tem, da zaposleni z depresivnimi motnjami običajno ne razkrivajo svojih težav ali pa jih sploh ne prepoznajo.

Je res vredno, da zaradi dela trpi zdravje?
Je res vredno, da zaradi dela trpi zdravje?FOTO: Shutterstock
Bipolarna motnja

Za bipolarno motnjo je značilno menjavanje ekstremne aktivnosti in sreče ter depresivnega razpoloženja. Gre torej za velike vzpone in drastičen padce v razpoloženju. V manični fazi se zaposleni z bipolarno motnjo zdijo neverjetno energični, ustvarjalni, polni idej, veseli, nasmejani, a kljub temu produktivnost na delu resnično lahko trpi. Pred popolno manično fazo lahko oseba postane zelo moteča za okolico, krši pravila, dela napake, morda je prisotno agresivno vedenje. Med depresivno fazo pa zaposleni kaže depresivne simptome in znake, ki so opisani zgoraj. Čeprav je manija veliko bolj opazna, pa se kaže, da depresivna faza bipolarne motnje bolj poslabša produktivnost.

ADHD

Čeprav je ADHD pogostokrat obravnavan kot motnja, ki prizadene otroke, je prisotna tudi pri odraslih. Na delovnem mestu se običajno kaže kot neorganiziranost, neupoštevanje rokov, nezmožnost obvladovanja delovne obremenitve, težave pri upoštevanju navodil, impulzivnost, nenehno argumentiranje z nadrejenimi, težave pri izvedbi in zaključevanju nalog. Velikokrat so takšni posamezniki nagnjeni k zlorabi nedovoljenih substanc. Ker se motnja velikokrat zamenjuje s ’splošno zmedenostjo’, stresom ali drugimi dejavniki, ostaja pri mnogih neprepoznana in zato nezdravljena.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891