
Operaterji imajo vzpostavljene tudi mehanizme obveščanja, zato je dobro vedeti, kdaj zamudnika doletijo prve sankcije in kakšne te so? Seveda vas bodo postopoma izklapljali iz omrežja in vam onemogočili komuniciranje, dobro je vedeti, kdaj bo do tega prišlo.
Zamudnikom, ki bi radi rešili situacijo, navadno pomagajo, ali z odlogom ali z obročnim odplačilom, seveda pa dolžniku, ki ne kaže pripravljenosti poravnati svoje zapadle obveznosti, preti tudi sodna izvršba oziroma celo tožba!
Vedite pa, da so prehodi neplačnikov med operaterji možni, kajti podatkov o (ne)plačevanju obveznosti si operaterji medsebojno ne posredujejo. Tudi podatki o plačilni disciplini naročnikov spadajo pod predmetno zakonodajo o varstvu osebnih podatkov, zato jih operaterji varujejo v skladu s predpisanimi mehanizmi.

Telekom Slovenije, d.d.
Boris Ziherl nam je povedal, da velika večina njihovih naročnikov plača račun znotraj valute, okoli 90 odstotkov naročnikov poravna obveznosti do izdaje prvega opomina. Pred prvim opominom dobi dolžnik elektronsko ali obvestilo preko avtomatskega telefonskega sistema, prvi opomin v pisni obliki pa po desetih dneh po zapadlosti.
Če račun kljub obvestilu in opominu ni poravnan, sledi začasna omejitev uporabe storitev, kar pomeni, da lahko naročnik kliče samo urgentni številki 112 in 113 ter prejema dohodne klice. Rok delnega izklopa je sorazmerno dolg. Prekinitev naročniškega razmerja in dokončna izključitev priključka je sicer zelo redka, saj ima naročnik po prvem opominu in omejitvi še več kot tri mesece časa, da dolg poravna.
Pred izključitvijo ga na dolg še enkrat opozorijo, rok za izključitev pa je še daljši kot pri omejitvi uporabe storitve. Po dogovoru z naročnikom je možno tudi obročno odplačevanje, odvisno tudi od višine dolga, ki vpliva na reševanje situacije, prav tako je od njega odvisna tudi morebitna tožba.
T-2
Več kot polovica njihovih uporabnikov plačuje pred iztekom roka plačila, prvi opomin v povprečju pošljejo manj kot 10% strank mesečno. Izdani račun ima valuto 8 dni. Običajni postopek v primeru neplačila računa je izdaja prvega opomina skupaj z računi naslednjega meseca. Če uporabnik do izdaje naslednjega računa ne poravna obveznosti iz prvega opomina, sledi opomin pred začasno izključitvijo, ki ga izdajo hkrati z novim računom.
Če naročnik tudi tega ne poravna v 8 dneh, sledi začasna izključitev zaradi neplačila. Do trajnega izklopa zaradi neplačila pa mora miniti vsaj 30 dni, praviloma čakajo na plačilo še dlje. V primeru, da naročnik dolg poravna, ga vklopijo nemudoma ob prejetem potrdilu. Možnost obročnega odplačila obstaja le za obveznosti, ki presegajo 300 evrov, v teh primerih obstaja možnost plačila v dveh obrokih.
Višina obveznosti na sam potek ne vpliva, izkušnje pa kažejo, da se bolj zapleta, kadar so obveznosti višje. Če dolžnik svojega dolga tudi po trajnem izklopu storitev ne poravna, sledi izvršba preko sodišča. Primerov tožb doslej niso imeli, saj so neporavnane dolgove izterjali preko izvršb.

Si.mobil
Večina Si.mobilovih uporabnikov redno, v danih časovnih okvirih, poravnava svoje obveznosti, pove Jure Bohinc. Sicer skozi različne sisteme uporabnikom omogočajo spremljanje porabe, torej preko kratkega sporočila SMS, spletne storitve Si.asistent ali s klicem v klicni center, v primeru neobičajno hitrega naraščanja stroškov pa uporabnike še posebej opozorijo, da preprečijo morebitne zlorabe.
Uporabnikom, ki svojih obveznosti ne morejo poravnati v roku, pomagajo z odlogom plačila ali s plačilom zakasnelih obveznosti na obroke. Kadar uporabniki zamujajo s plačili, jih na obveznosti opozarjajo skozi sistem opominjanja. Opomin pošljejo v tiskani obliki, uporabnika pa po zapadlosti opomina k plačilu pozovejo še s sporočilom SMS. Prvi opomin v tiskani obliki uporabnik praviloma prejme v 5 dneh po zapadlosti računa.
Če naročnik ne plača svoje zapadle obveznosti, operater dolžnika opozori in pozove k plačilu, sicer lahko skladno s pogodbo 28 dni od dneva izstavitve računa za plačilo obveznosti dolžniku preprečijo izvajanje izhodnih klicev in pošiljanje izhodnih sporočil iz svojega omrežja.
Po poteku 49 dni od dneva izstavitve računa za plačilo obveznosti, dolžniku v okviru svojega omrežja preprečijo izvajanje izhodnih in sprejemanje dohodnih klicev in pošiljanje ter sprejemanje izhodnih in dohodnih sporočil. Po poteku 79 dni od dneva izstavitve računa za plačilo obveznosti pa lahko odstopijo od naročniške pogodbe, na temelju katere temeljijo neplačane obveznosti do Si.mobila.

Če uporabnik kljub vsem ponujenim možnostim ni pripravljen poravnati svojih obveznosti, sprožijo ustrezne postopke na sodišču, v tem primeru lahko obveznosti zaradi dodatnih stroškov občutno narastejo, višina dolga pa ne vpliva na postopek izterjave neporavnanih obveznosti. Sporočajo, da lahko kdorkoli postane njihov uporabnik kot predplačnik, prav tako lahko vsakdo postane Si.mobilov naročnik, če izpolnjuje pogoje za sklenitev naročniškega razmerja. Pri tem so lahko omejitve odprte obveznosti pri njih iz preteklosti in dokler jih uporabnik ne poravna, ne more skleniti novega naročniškega razmerja.
Tušmobil
V Tušmobilu svojim naročnikom omogočajo poravnavo obveznosti v okviru definiranih oblik časovnih rokov, znotraj katerih so tudi stopnje, na katerih naročnike opozorijo na morebitno neplačilo, sporoča Anja Marjetič. Izpostavljajo. da lahko naročniki brez stroškov svoje mesečne obveznosti do operaterja poravnajo v njihovih multimedijskih centrih.
Naročnike o morebitni zamudi pri plačilih obveznosti obveščajo podobno, kakor primerljivi mobilni operaterji. Če tudi po pozivih k plačilu naročnik ne poravna svojih obveznosti, ukrepajo in mu do poravnave obveznosti omejijo komunikacijske možnosti. Naročniku omogočijo ponovno uporabo vseh komunikacijskih storitev takoj po poravnavi obveznosti. V skrajnih primerih posežejo po pravnih sredstvih in zapadle obveznosti izterjajo po sodni poti.

Mobitel d.d.
Naročnikom skladno s pogoji poslovanja v primeru neplačila pošljejo najprej pisni opomin v roku 5 do 7 dni po zapadlosti računa, pravi Nataša Osolnik. Če dolžnik računa ne poravna tudi do zapadlosti v opominu določenega roka, mu pošljejo še opomin v obliki SMS sporočila.
V roku 30 dni od dneva zapadlosti računa v opozorilo onemogočijo odhodne klice, v kolikor kljub temu naročnik ne poravna svojih obveznosti, mobilno številko v roku 7 dni izklopijo. Ponoven vklop številke je možen po plačilu vseh zapadlih obveznosti.
Uporabnikom, ki želijo nastalo situacijo rešiti, pomagajo in njihove vloge obravnavajo individualno, tako da so v določenih primerih možna tudi manjša odstopanja od formalnega postopka, pri čemer iščejo primerne rešitve v obojestransko zadovoljstvo.
Tako se lahko v primeru nezmožnosti plačila z uporabnikom dogovorijo tudi za začasen odlog plačila. Sicer pa se dolg neplačnika, ki svojih obveznosti ne želi poravnati, izterja po sodni poti, pri čemer je odločitev o izterjavi v pristojnosti pravne službe.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV