Če imajo starši cmok v grlu, ko se je potrebno z otroci pogovoriti o ptičkih in čebelicah, se v podobni, ali celo hujši situaciji znajdejo čez več desetletij otroci, ko se je s starši potrebno pogovoriti o načrtih za starost, zdravju in premoženju. Izogibanju takemu pogovoru in urejanju zadev ima lahko posledice, ki jih ne boste nikoli odpravili. Posledice na zdravstvenem, emocionalnem in seveda finančnem področju. Ponujamo vam nekaj nasvetov.
Na začetku se pogovorite s seboj
Do sebe bodite popolnoma in neusmiljeno iskreni. Če si želite takega pogovora zgolj zato, da boste zaščitili svojo dediščino, ali da bi preprečili možnost, da bodo straši postali vaše breme, ste na dobri poti, da boste družinske odnose pripeljali na rob uničenja. Po drugi strani lahko upate na velik uspeh, če ste resnično zaskrbljeni za zdravje in blagostanje svojih staršev. V tem primeru vam bodo raje prisluhnili in zadeve se bodo hitreje uredile, upate lahko celo na kanček hvaležnosti.

Najtežji je prvi korak
Zagotovo je najtežje začeti tovrsten pogovor. S pristopom: „Ata, mama, sta že kaj razmišljala o domu za ostarele?“, zagotovo ne boste prišli daleč. Uberite raje drugačno taktiko na primer:
„Zadnje čase me skrbi zate. Kaj če se ti kaj zgodi, mene pa ne bo tu, da bi ti pomagal? Kaj meniš, kaj lahko storimo, da me ne bo več skrbelo.
Staršem lahko pošljete pričujoči, ali pa katerega od podobnih člankov, ki se ukvarjajo s tematiko oskrbe ostarelih. O tematiki življenja starostnikov je napisanih tudi veliko knjig, ki jih lahko svojim staršem priporočite.
Pogovor lahko pričnete tudi z razlago, kako ste se odločili, da boste uredili svoje zadeve. Da ste si z zakoncem izmenjali pooblastila za uporabo bančnega računa, sklenili nezgodna zavarovanja in rentno varčevanje. Pogovor nato nadaljujte z vprašanjem, kakšne načrte za prihodnost imajo starši.
Kot izhodišče lahko izkoristite, izkušnjo katerega od znancev ali prijateljev, ki je pred nedavnim uspel urediti zadeve, ali pa se mu je življenje obrnilo na glavo, ker so stvari znotraj družine ostale nedorečene.
Pogovorite se z ostalimi člani družine
Preden se odločite odpreti to občutljivo temo se pogovorite še z ostalimi člani družine, da ne boste s soočeni s očitki zahrbtnosti in požrešnosti. Kljub temu, da imate najboljše namene se družinski pogovori o denarju kaj hitro sprevržejo v medsebojno obtoževanje in nepotrebno obračunavanje.
Pravilno izberite kraj in čas za prvi pogovor
Pogovor začnite sproščeno ob sproščenem druženju. Začnite zgolj z izmenjavo mnenj. Po prvem pogovoru ne vsiljujte svojih mnenj. Bodite pripravljeni tudi na to, da vam načrti vaših staršev ne bodo všeč. Če ob takem pogovoru ne bodo prisotni vsi sorodniki, ki se jih tak pogovor tiče, poskrbite, da bodo korektno obveščeni o čem ste govorili.
Ne delajte se, kot da vse veste
Kljub temu, da morate biti na tak pogovor dobro pripravljeni, ne urejajte in ne napeljujte stvari brez staršev. Če lahko stvari uredijo sami, jim morate to prepustiti. Če ne, jim zgolj pomagajte in ne delujte kot vsevedni prodajalec zavarovanj, ki poskuša stvari obrniti v svoj prid. Najbolj srečni bodite, če imajo starši že izdelane načrte, ali pa jih celo že izvajajo. Če so straši v dilemi, je mogoče celo bolje, če predlagate mnenje neodvisnega strokovnjaka (socialnega delavca, odvetnika, notarja, nepremičninskega agenta, finančnega svetovalca,...)
Bodite potrpežljivi
Kljub temu, da veste, da bi sami uredili vse v dveh dneh, se morate prilagoditi tempu, ki si ga bodo zadali vaši starši. Ne priganjajte in ne silite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV