Cekin.si
g. Bloomberg ima že deset let le dva para čevljev.

Koristno

Največji 'škrtuhi' med milijarderji

Ž.K.
02. 07. 2013 11.18
20

Popolnoma zmotno je mišljenje, da bogati ne varčujejo z denarjem. Med tistimi, ki imajo največ pod palcem lahko najdete kar nekaj takih, katerih varčnost je prav nenavadna, ali pa celo smešna.

Skozi zgodovino se je nabralo veliko pričevanj o tem, da znajo prav tisti z največ denarja biti najbolj skopuški. Tudi danes ni nič drugače. Predstavljamo vam bogataše iz sedanjosti in preteklosti, ki jih je zaznamovala pretirana varčnost.

g. Bloomberg ima že deset let le dva para čevljev.
g. Bloomberg ima že deset let le dva para čevljev.FOTO: Profimedia

Michael Bloomberg je župan New Yorka in izredno uspešen poslovnež. Njegov poslovni imperij naj bi bil vreden kar 27 milijard dolarjev (20 milijard evrov). A kljub temu, naj bi v zadnjih desetih letih kupil le dva para čevljev. Mogoče tudi za to, ker si izplačuje minimalno plačo. Iz finančnih podatkov, ki jih je predložil ob kandidaturi za župana je namreč razvidno, da mu podjetje nakazuje letno plačo, ki je enaka plači najslabše plačanega delavca v njegovem podjetju. Precej varčen naj bi bil tudi pri kupovanju napitkov, saj naj bi si vedno naročil najmanjšo možno količino.

John Donald Macarthur je bil bančnik, ki je sicer umrl leta 1978. Leta 1935 je za 3.500 dolarjev kupil manjšo banko in jo spremenil v poslovni imperij, ki je bil ob njegovi smrti vreden milijardo dolarjev, kar je enkao današnjim 4 milijardam dolarjev, oziroma 3 milijardam evrov. Otroštvo je preživel v zelo veliki in revni družini, svojo veliko varčnost pa je pripisoval tudi škotskim koreninam.

Bil naj bi začetnik dela od doma. Da bi prihranil pri stroških poslovnih prostorov je vse posle sklepal za mizo kavarne v Beach hotelu na Floridi, ki je bil v njegovi lasti. Osatlo delo je opravil v stanovanju, ki se je nahajalo nad omenjeno kavarno. Ves denar je vlagal nazaj v podjetje sam pa z ženo živel s skromnimi 20.000 evri na leto.

Če gremo še malce bolj nazaj v zgodovino pa pridemo do Henriette “Hetty” Green, oziroma čarovnice iz Wall Streeta, kot so jo imenovali takratni časniki. Živela je med leti 1834 in 1916 in še danes velja za eno najbolj markantnih osebnosti svojega časa. Njeno premoženje bi bilo danes vredno okoli 5 milijard dolarjev oziroma okoli 3,8 milijarde evrov, po njeni smrti pa naj bi jo kot najbolj skupuško osebo na svetu vpisali tudi v Guinessovo knjigo rekordov.

Tako naj bi Hetty vedno nosila eno in isto črno obleko, ki jo je zamenjala za enako šele, ko se je pričela trgati. Da bi privarčevala pri čistilih, je na obleki prala le tiste dele, ki so bili vidno umazani. Jedla naj bi različne pite, ki so stale takratnih 15 centov in ovsene kosmiče, ki naj bi si jih grela kar na radiatorju v pisarni. Doma naj ne bi nikoli uporabljala gretja. Ne za gretje prostorov, ne za gretje vode.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861