Cekin.si
Nakup po spletu

Koristno

Tako vas želijo prevarati, ko kupujete rabljeni avtomobil po spletu

Špela Zupan
31. 03. 2021 05.00
1

V zadnjem letu opažajo občuten porast goljufij pri nakupih rabljenih vozil, predvsem spletnih, saj se je v letu 2020 število spletnih prevar v primerjavi z letom 2019 kar podvojilo. Na Policiji trend naraščanja pripisujejo tudi vplivu trenutnih razmer zaradi epidemije covida-19, ko več nakupujemo po spletu ali po posrednikih, kar so storilci s pridom izkoristili. Sicer pa pri prodaji rabljenih osebnih vozil že vrsto let redno zaznavajo goljufije in zato, da bi se izognili oškodovanju, močno priporočajo, naj se morebitni kupci pred nakupom seznanijo z vsemi težavami in pastmi pri nakupu rabljenega vozila – tako v Sloveniji kot v tujini.

Pri nakupu rabljenih vozil na kupca preži veliko pasti in Policija je v postopkih na škodo kupcev zaznala celo vrsto načinov izvršitve prevar. Obravnavali so primere, ko potrošniki sploh niso dobili kupljenega in plačanega vozila, ko so jim dostavili popravljena huje poškodovana vozila, čeprav so jih prodajali kot nepoškodovana, in ko so prodali vozila brez ustrezne dokumentacije, s ponarejenimi dokumenti in/ali brez plačanega davka.

V nekaj zadnjih primerih so storilci navedli, da je prodajalec v Angliji, avtomobil, ki ga prodaja, pa naj bi bil v Italiji. Vozilo naj bi bilo registrirano na storilčevo ime, vsi dokumenti naj bi bili urejeni, zato naj pri prodaji ne bi bilo treba plačevati nobenih dodatnih dajatev za nakup. Nakup so pogojevali s plačilom kupnine zgolj z gotovino, kot kontaktni naslov pa so navajali le e-poštni naslov. V zadnjem času so obravnavali tudi več Slovencev, ki so ponujali usluge uvoza in ureditve vozila, večinoma iz Nemčije. Kupci so jim vnaprej v celoti plačali ceno vozila, po plačilu pa vozila bodisi niso nikoli dobili bodisi so prejeli veliko slabše oziroma poškodovano vozilo.

Nakup rabljenega vozila vedno predstavlja določeno tveganje, da kupimo mačka v žaklju. —Policija

Kako ugotoviti, da bi lahko šlo za goljufijo?

Goljufivi prodajalec navadno objavi oglas za prodajo avtomobila novejšega letnika po ceni, ki je neprimerno nižja (okoli 5000 evrov) od cene podobnih vozil glede na letnik, model in prevožene kilometre. Oglasi so napisani v angleškem jeziku, storilec pa navaja, da je vozilo v odličnem stanju, brez poškodb, redno servisirano in prosto bremen, recimo brez lizinga. Kot razlog prodaje po navadi navede nekaj osebnega, denimo da avtomobila po smrti brata ali svojcev ni mogel prevzeti, ker da živi v tujini.

Znaki, ki nakazujejo, da gre za goljufijo pri nakupu vozila (vir: Policija)

– Storilci poskušajo ob komunikaciji s spretnimi načini pri kupcu vzbuditi sočutje, skušajo vzpostaviti lažno osebno naklonjenost in zaupanje.
– Pri objavi oglasov uporabljajo lažne identitete in lažne internetne profile.
– Osebi, ki prodaja vozilo, se mudi pri prodaji zaradi različnih okoliščin (večinoma uporabljajo izgovore, da so vojaki, ki gredo na misijo, da so dobili dobro službo v tujini, da je vozilo od sina ali hčere, ki odhaja študirat, da so inženirji ali arhitekti, ki potujejo po svetu in ne potrebujejo vozila, da se selijo nazaj k družini ...).
– Prodajalec običajno še dodatno zniža ceno, da se ponudba zdi še mamljivejša.
– Za komunikacijo uporabljajo večinoma e-pošto, če kličejo, pa uporabljajo samo spletne aplikacije, kot sta denimo Viber in WhatsApp.
– Avtomobila si ni možno ogledati, saj naj bi bil prodajalec v tujini.
– Poleg plačila za avtomobil zahtevajo še plačilo raznih dajatev, kot so transportni stroški, zavarovanje in davki.
– Kupcu ponudijo možnost, da vozilo vrne v določenem roku, če z njim ne bo zadovoljen.
– Denar je treba nakazati ali na račune tako imenovanih denarnih mul (ki po nakazilu denar takoj dvignejo) ali preko raznih plačilnih servisov, kot sta WesternUnion in MoneyGram.
– Oglasi in prodajalec po plačilu kupnine izginejo.

Nasveti, kako se izogniti goljufiji

Na Policiji svetujejo, da vozilo v tujini vselej kupujete pri pravni osebi z določeno zgodovino poslovanja, saj tako po njihovih navedbah obstajajo določene varovalke, s katerimi lahko morebitni oškodovanec uveljavlja odkrite napake, prav tako pa se z nakupom pri uradnih trgovcih izognete možnostim goljufije, pri kateri vozilo v resnici ne obstaja. Obenem priporočajo, naj kupci preverijo zgodovino vozila na spletnih platformah in pri ponudnikih storitev preverjanja zgodovine vozila. "Vsekakor pa odsvetujemo nakup vozila brez predhodnega ogleda in preverjanja zgodovine. Še posebej opozarjamo na nepojmljivo naivnost ljudi, ki vnaprej plačajo vozilo, čeprav ga niso ne videli ne preverili. Večinoma se dogaja, da plačajo kupnino fizičnim osebam, ki ob nakupu navajajo nenavadne okoliščine," so poudarili.

Znak za alarm, da gre morda za goljufijo, je zahteva po plačilu z gotovino.
Znak za alarm, da gre morda za goljufijo, je zahteva po plačilu z gotovino.FOTO: Dreamstime

Glede tveganj in pasti pri nakupu rabljenega avtomobila že vrsto let ozaveščajo tudi v Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS), saj vedo, da se poleg prevrtavanja števca kilometrov in ostalih manipulacij pojavljajo tudi druge oblike goljufij, med katerimi so  pogoste spletne. Zavoljo večje zaščite se zavzemajo za ustanovitev evropske baze podatkov o stanju števcev kilometrov – "dokler tovrstnih baz ni na voljo, je pri nakupu rabljenega vozila običajno odločujoča pozornost kupcev, da ne kupijo mačka v žaklju". Kupcem v prvem koraku in še pred nakupom svetujejo, da iz javnih evidenc (v Sloveniji je to eUprava, obstajajo pa tudi v tujini) z brezplačno mobilno aplikacijo Avtolog ali morda tudi iz baz podatkov pri uvozniku za posamezno znamko pridobijo podatke o vozilu, ki ga želijo kupiti.

"Še dodatna možnost je, da pred nakupom rabljen avtomobil pregleda strokovnjak, ki bo ocenil, ali je glede na videz in stanje vozila število kilometrov verodostojno ali ne. Posege v števec je mogoče odkriti s pomočjo računalniške diagnostike in njena uspešnost je odvisna od temeljitosti izvedbe goljufije. Število prevoženih kilometrov se beleži v različnih elektronskih krmilnikih vozila (različno glede na znamko in tip vozila) in neskladje zapisa števila prevoženih kilometrov v posameznih krmilnikih, kar ugotavljamo z računalniško diagnostiko, je jasen pokazatelj manipulacije. Toda če je bila manipulacija izvedena temeljito, tako da so bili programskih popravkov števila prevoženih kilometrov deležni vsi krmilniki, se elektronska sled izgubi. Tu velja omeniti, da je nemalokrat za programski poseg v krmilnik potreben strojni dostop, ki pa se ga s strokovnim pristopom da ugotoviti in ki prav tako nakazuje na morebiten nedovoljen poseg v prevožene kilometre," je pojasnil vodja AMZS servisa, Jurij Kočar. Pri AMZS denimo kupcem nudijo preverbo rabljenih vozil, ki vključuje pregled vseh avtomobilskih sklopov, in sicer karoserije, podvozja, nadvozja, notranjosti, hladilnega, električnega in zavornega sistema, motorja in krmiljenja motorja, volanskega mehanizma, vzmetenja, prenosa moči, koles in pnevmatik, pri še podrobnejšem pregledu pa preverijo tudi dokumentacijo vozila in opravijo testno vožnjo.

Na Tržnem inšpektoratu sicer ne prejemajo prijav v zvezi z nakupom vozil v tujini, ki so jih slovenski potrošniki kupili po spletu. Če potrošnik po internetu v drugi državi članici Unije kupuje blago od pravne osebe, naj se po njihovem nasvetu v težavah obrne na Evropski potrošniški center Slovenija. Sicer pa na inšpektoratu odsvetujejo nakup rabljenih vozil po spletu, če si jih ne morete ogledati in ugotoviti dejanskega stanja ter vam ni dana možnost ogleda homologacijske listine, prometnega dovoljenja in servisne knjižice. "Podatke o starosti lastnika vozila in prevoženih kilometrih v posameznem obdobju ter druge podatke o vozilu je pri starejših vozilih možno preveriti tudi na spletni strani Avtolog. Prav tako lahko vsi, ki so pri Finančni upravi registrirani za eDavke, dobijo podatke za vozila, ki so bila kot rabljena pripeljana v Slovenijo, če je bil plačan davek za motorna vozila. Na tej listini so podatki o vozilu in tudi podatek o prevoženih kilometrov v času plačila davka," so izpostavili. 

 

 

Da bi se izognili težavam pri nakupu rabljenega vozila v Sloveniji, kupcu na Tržnem inšpektoratu na splošno svetujejo, naj pred nakupom pri trgovcu z vso skrbnostjo pregleda vozilo in preveri, ali ima vse lastnosti, ki so bile navedene v oglasu. Še posebej naj bo pozoren na listine, ki so priložene vozilu in iz katerih je moč ugotoviti kar nekaj dejstev.

– Iz homologacijske listine oziroma tako imenovanega "Potrdila o skladnosti" je razvidno, ali ga je izdal pooblaščeni zastopnik za to znamko vozil v Sloveniji ali pa tehnična služba kot strokovni organ v postopku posamične odobritve vozila pri posamičnem uvozu vozila iz tujine.
– Drugi pomemben element je prometno dovoljenje, in sicer rubriki "Datum prve registracije vozila" in "Datum prve registracije v RS". Če ta dva datuma nista enaka, je bilo vozilo najprej registrirano v tujini (običajno so to vozila raznih rent-a-car družb ali lizing podjetij) in so ga pozneje pripeljali v Slovenijo.
– Zelo pomemben dokument je servisna knjižica, v katero so vpisani podatki o servisih, ki so jih opravljali prejšnji lastniki vozila pri pooblaščenih serviserjih. Iz knjižice je namreč razvidno, v kakšnem časovnem intervalu so bili servisi opravljeni in pri koliko prevoženih kilometrih. To so pomembni podatki za oceno, ali kaže števec prevoženih kilometrov resnično stanje. Na podlagi prijav namreč ugotavljajo, da trgovci kupcu obljubljajo, da ima vozilo servisno knjižico, ki pa je prejšnji lastnik še ni izročil. Po izvedenem nakupu pa servisne knjižice prodajalci s različnimi izgovori ne dostavijo, ker ne obstaja. Kupcem rabljenih vozil zato na Tržnem inšpektoratu svetujejo, naj pred odločitvijo za nakup vozila oziroma pred plačilom are ali celotne cene vztrajajo pri predložitvi servisne knjižice ali drugih obljubljenih listin, "sicer stran od takega vozila".

 

Storilce je težko izslediti

Dobro je, če rabljeno vozilo pred nakupom pregleda strokovnjak.
Dobro je, če rabljeno vozilo pred nakupom pregleda strokovnjak.FOTO: Dreamstime

Na Policiji v vsakem primeru priporočajo izjemno pozornost in previdnost vsem, ki kupujete vozilo po internetu, in v večini primerov so potencialni kupci pred nakupom že sami ugotovili, da bi bili žrtve goljufije, če bi sledili navodilom lažnih prodajalcev, včasih pa so jih na to opozorili bančni uslužbenci, ki so preverjali pristnost bančnega računa pri bankah v tujini. Vsem, ki sumite, da gre za goljufijo, ali sumite, da ste postali žrtev spletne prevare, pa svetujejo, da prijavo o sumu kaznivega dejanja podate na kateri koli policijski postaji. 

Denarne sankcije zoper slovenske pravne osebe ali samostojne podjetnike posameznike v zvezi z nepošteno poslovno prakso pri prodaji rabljenih vozil so od 3000 do 40.000 evrov.

Priporočajo tudi, da pri poslovanju ali naročanju po spletu shranite vsa dosedanja elektronska sporočila ali druge načine komuniciranja s prodajalcem ali posrednikom, saj bodo nadaljnji postopki Policije pri preiskovanju sumov kaznivih dejanj goljufij tako veliko lažji. Storilci so sicer zelo vešči in dobro zabrišejo sledi za seboj, opozarjajo na Policiji. Pri preiskavah goljufij pri nakupih po spletu so slovenski preiskovalci vezani na mednarodno policijsko sodelovanje s tujimi varnostnimi organi in je preiskovanje odvisno tudi od uspešnosti in angažiranosti tujih policij. Prevaranti pa večinoma izvirajo iz držav z neurejenim pravnim sistemom, najpogosteje iz držav podsaharske Afrike (Nigerija, Gana, Sierra Leone, Togo, Slonokoščena obala), zato je njihov pregon zelo otežen. 

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856