Po podatkih našega bralca mu Energetika Ljubljana za hišo pri omrežnini zaračunava pavšal v vrednosti 0.1242 evra, nato pa še 0,1350 evra za kubični meter plina. Dvakratno zaračunavanje omrežnine pa naj bi bilo po besedah našega bralca opredeljeno tudi v Aktu o metodologiji za obračunavanje omrežnine za prenosno omrežje zemeljskega plina, ki ga sprejema Javna agencija RS za energijo.
"Agencija vlogo skrbno prouči z vidika skladnosti z metodologijama agencije (Akt o določitvi metodologije za določitev omrežnine in kriterijev za ugotavljanje upravičenih stroškov za prenosno omrežje zemeljskega plina in Akt o določitvi metodologije za obračunavanje omrežnine za prenosno omrežje zemeljskega plina) in presodi, ali predlagana omrežnina temelji na upravičenih stroških sistemskega operaterja," je povedal Dejan Koletnik, vodja sektorja za zemeljski plin in daljinsko toploto iz Javne agencije RS za energijo. Prav tako je sistemski operater k vlogi za izdajo soglasja k aktu o določitvi omrežnine primoran priložiti vrsto pojasnil za dvig omrežnine, kot je to poročilo o načrtovanem in izvedenem obsegu stroškov vzdrževanja prenosnega omrežja v preteklem in načrtovanem srednjeročnem obdobju, analizo stroškov v letu vložitve vloge in oceno stroškov v letu po vložitvi vloge ter pojasnila vsebine posamezne vrste operativnih stroškov, poročilo o načrtovanem in izvedenem obsegu izdatkov za naložbe v prenosno omrežje z opredelitvijo virov financiranja v preteklem in načrtovanem srednjeročnem obdobju itd.
Višje omrežnine bi izničili prihranke vse cenejšega plina
Po neuradnih podatkih naj bi na Geoplinu Plinovodih razmišljali o tem, da bi na Javno agencijo RS za energijo naslovili prošnjo za dvig omrežnine. Kdaj točno ni znano, je pa veliko odvisno od okoliščin, v kateri se panoga nahaja. Toda podražitev omrežnine ni mogoča brez soglasja Agencije za energijo, ki v primeru popolne vloge o podražitvi odloča v roku 30 dneh. Je pa zanimivo dejstvo, da prošnje Geoplina glede zvišanja omrežnine, Agencija za energijo do sedaj ni še nikoli zavrnila.
Cena kubičnega metra plina, ki je v začetku leta znašala 0,6336 evra, se sedaj giblje okoli pol evra. K temu morate prišteti še omrežnino, ki jo končni odjemalci plačujejo različno. Za povprečno hišo, veliko okoli 200 kvadratnih metrov, ki pozimi porabi približno 500 kubičnih metrov plina, znaša okoli 15 centov na kubični meter. Če seštejemo ceno porabljenega zemeljskega plina (500 kubičnih metrov pomnoženih z 0,5 evra) ter ceno omrežnine (500 kubičnih metrov pomnoženih z 0,15 evra), dobimo račun v vrednosti približno 325 evrov.
Koliko bi bil zemeljski plin cenejši?
Če bo država proti zvišanju omrežnine, lahko junija pričakujemo nove pocenitve zemeljskega plina, katerega cena običajno sledi cenam surove nafte s polletnim zamikom. V obdobju med julijem in septembrom se tako pričakuje najnižjo ceno zemeljskega plina, saj naj bi bila cena zemeljskega plina tudi za več kot 15 odstotkov nižja v primerjavi z novembrsko ceno v letu 2008. Cena zemeljskega plina je za vse industrijske odjemalce nižja, za koliko točno pa ni znano, saj je to pogodbena skrivnost med dobaviteljem in industrijskim odjemalcem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV