Brskanje po smeteh ponavadi povezujemo z brezdomci, z 'dumpster divingom' pa se ukvarjajo zelo različni ljudje, ki jim je skupna skrb za okolje, zraven pa še privarčujejo lepe vsote denarja.
Trgovine po vsem svetu vsak dan v smeti zmečejo na tone hrane, ki je blizu preteka roka trajanja – po podatkih Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo zavržemo kar polovico hrane, ki jo proizvedemo. 'Dumpster diverji' zato brskajo po smetnjakih, ki stojijo za trgovinami in restavracijami, ter iščejo zapakirana živila, ki so higiensko povsem neoporečna, vendar jih morajo podjetja zaradi stroge živilske zakonodaje zavreči.
Kako pa s hrano, ki je blizu preteka roka trajanja, ravnajo slovenski trgovci? Iz Tuša so nam odgovorili, da tovrstna živila kupcem ponudijo po znižanih cenah, izdelke, ki jim preteče rok trajanja, pa so prisiljeni zavreči, saj tako določa zakonodaja. V Šparu pa pravijo, da živila prodajajo do izteka roka trajanja, nato pa jih vrnejo dobavitelju, ali pa zavržejo.
Omeniti še velja, da je brskanje po smeteh v večini držav legalno, paziti pa je seveda treba, če je smetnjak na zasebni parceli.
'Dumpster diving' je v ZDA že tako priljubljen, da imajo 'kontejnerski potapljači' spletne skupnosti, kjer izmenjujejo svoje izkušnje. Na spletu je prav tako mogoče najti pričevanja diverjev, ki so v smetnjakih našli sila nenavadne 'smeti'.
Jim Lewis iz Indiane, ki se z 'dumpster divingom' ukvarja profesionalno, je tako v smeteh našel igralno konzolo Xbox 360, v New Yorku pa so "diverji" v smeteh odkrili načrte za Stolp svobode, ki bo stal na mestu, kjer sta bila nekoč znamenita dvojčka.
V teh težkih časih je 'dumpster diving' torej še ena izmed nenavadnih dejavnosti, ki lahko olajšajo vaše finančne tegobe.
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV