Ljudje smo na spletu izjemno ranljivi in v večini primerov celo sami odpremo vrata številnim spletnim goljufom, saj se lastne ranljivosti niti ne zavedamo. Pogosto smo površni, nepazljivi ali se oklepamo mišljenja, da nimamo ničesar skrivati. Informacije, ki jih z največjim veseljem delimo, od slik našega doma do počitnic, kaj jemo, kako razmišljamo in tako naprej, sočasno omogočajo tudi vse več spletnih prevar. Če mislite, da ste nepomembni za spletne goljufe, se vprašajte še enkrat, ali ste res? Prav gotovo so z vami že vzpostavili stik ali pa še bodo.

Prepoznajte spletne prevare
Če se boste naučili prepoznati spletne prevare, boste varnejši, tako na spletu kot tudi v realnem življenju. Več o tem, kako jih boste pravočasno spregledali, pa si lahko preberete v nadaljevanju.
Prelepo, da bi bilo res
Skoraj vsak od nas je že prejel elektronsko sporočilo ali SMS, ki nas obvešča o čudoviti nagradi, ponuja ogromno premoženje, ugodni kredit ali izjemne popuste, ampak prevečkrat gre le za eno v nizu najrazličnejših goljufij.
Prepoznali jih boste po slabem znanju slovenščine, nepravilnostih pri navajanju podatkov, sumljivi končnici elektronskega naslova in podobno. Še vedno pa se mnogi odločijo, da bodo tvegali zaradi mamljive ponudbe, ki naj bi odpravila vse njihove težave, ampak z nasedanjem na goljufije jih bo v resnici samo še več.

Kazni in izsiljevanje
Če ne gre zlepa, bo šlo pa zgrda, tudi to je domena nekaterih spletnih goljufov, ki vas v teh primerih obvestijo o prekršku, vdoru v vaš računalnik ali se pohvalijo z vašimi osebnimi podatki, slikami in tako naprej. V zameno, da ne bo kazen še višja, pa vas prosijo za nakazilo, s katerim bi se izognili hujšim težavam.
V teh primerih ne plačujte ničesar, saj bodo, če se ne boste odzvali, poiskali naslednjo žrtev. Lahko se obrnete tudi na pooblaščene osebe za kazniva dejanja na spletu, ki vam bodo pomagali pri tovrstnih težavah.
Kako se ustrezno zaščititi?
Uporabljajte varnostne programe in jih redno posodabljate. Še vedno pa upoštevajte tudi spodnje nasvete, da se boste čim bolje zaščitili.
Bodite previdni
Najpogostejši nameni prevar so dostop do informacij, kraja gesel in pridobitev premoženjske koristi, zato bodite še posebej previdni, ko gre za kakršne koli zahteve po vaših osebnih podatkih ali vplačilih. Odveč ni niti previdnost pri uporabi javnih računalnikov ali nameščanju novih aplikacij, kjer vedno preberite tudi drobni tisk, kljub temu da bi ga najraje preskočili. Za vse najpomembnejše dokumente imejte vedno tudi varnostne kopije, ampak ne na enakem računalniku ali telefonu, kot ga vsakodnevno uporabljate.

Pazite se lažnih profilov
Ustvarjanje lažnih profilov, ki vas bodo dodali, ni nič drugega kot zbiranje informacij o vas, ki bi jim utegnile koristiti. Vsakega neznanega človeka, ki vas je dodal kot svojega prijatelja na enem od družbenih omrežij, najprej skrbno preverite, saj nikoli ne veste, kdo je lahko v resnici na drugi strani.
Poskrbite za ustrezna gesla
Pri izbiri gesel se večkrat bojimo, da si jih ne bomo zapomnili, zato delamo tipične napake, da imamo enako geslo za najrazličnejše zadeve, ob tem pa si izberemo še zelo preprosto geslo, da ga ne bi pozabili. Še bolj pa bi vas moralo skrbeti, da ste s slabim geslom omogočili enostavne vdore v vašo zasebnost, zato poskrbite, da bo dovolj dolgo in kompleksno. To pomeni za ostale, ne za vas, saj ga lahko izberete na podlagi osebnih preferenc in znanj. Na primer, če imate radi potovanja, ga lahko sestavite iz prvih treh črk vaših najljubših krajev in podobno. Vedno dodajte še kakšno številko ali znak.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV