Nemška avtomobilska industrija se je znašla pod novim valom kritik, potem ko so mediji razkrili, da so Volkswagen, Daimler in BMW financirali raziskovalno skupino, ki je na ljudeh in živalih preverjala posledice vdihavanja dušikovega monoksida. Ogorčenost je izrazila tudi nemška kanclerka Angela Merkel.

Po navedbah časnikov Süddeutsche Zeitung in Stuttgarter Zeitung je Evropska raziskovalna skupina za okolje in zdravje v prometnem sektorju (EUGT), ki danes ne deluje več, merila učinke vdihavanja dušikovega monoksida na 25 ljudeh. Meritve so potekale leta 2012 v univerzitetni bolnišnici v nemškem Aachnu.
Minuli teden je New York Times poročal, da je ista organizacija leta 2014 v ZDA izvajala testiranja na opicah. Deset naj bi jih zaklenili v komoro, v katero so dovajali dušikov monoksid, opice pa so ga med gledanjem risank vdihavale.
Opravičila
Volkswagen se je v sporočilu konec tedna opravičil za preizkuse na živalih in poudaril, da se kot družba distancirajo od sleherne oblike zlorab živali. Skupaj z Daimlerjem so poudarili, da so šokirani nad izvajanjem raziskav, ki so jih sofinancirali, in da nikakor niso vedeli, da bodo potekale na tak način. BMW je sodelovanje pri raziskavah ali financiranje njihovih izvajalcev medtem zanikal.
Namen raziskav naj bi bilo izboljšati ugled po številnih kritikah zaradi škode, ki jo okolju povzročajo izpusti avtomobilskih motorjev. Raziskovalci glede na povzetek študije niso odkrili znatnejših učinkov vdihavanja dušikovega dioksida, ki velja za najbolj strupeno različico dušikovega oksida in se pogosto nahaja v izpustih dizelskih motorjev.
Raziskave so izvedli še pred izbruhom afere dieselgate septembra 2015, ko so v Volkswagnu priznali, da so v 11 milijonov vozil po vsem svetu vgradili programsko opremo, ki je na testih prikazovala nižje vrednosti izpušnih plinov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV