
Osnutek novega Družinskega zakonika uporablja besedno zvezo "Pogodba o ureditvi premoženjsko pravnih razmerij", ki jo skleneta bodoča zakonca ali zakonca. Pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa in če je sklenjena pred poroko, velja z dnem sklenitve zakonske zveze ali z datumom po sklenitvi, ki ga določita zakonca.
Matiček Žumer iz odvetniške pisarne Carmen Dobnik in odvetniki ocenjuje, 'da je oziroma bo s tem narejen korak naprej, predvsem v smislu večje pogodbene svobode zakoncev, ki jima prisilni zakonski okvir ne ustreza popolnoma in želita premoženjska razmerja med njima urediti skladno s svojimi željami in potrebami. Zakon na primeren način določa tudi varovalke pred zlorabami.'

Sedaj je najbolj smotrno opraviti popis premoženja pred poroko, saj se po razvezi drugače vrednoti premoženje, pridobljeno pred in med zakonskim stanom. Smiselno je torej narediti popis premoženja in ko zakonci novo premoženje pridobivajo, ustanovijo solastnino ali pa premoženje razglasijo za skupno premoženje. Se pa pojavi težava, ko se vrednost premoženja spreminja med zakonsko zvezo. V Sloveniji je težav v razveznih postopkih veliko, kot pravi odvetnik Žumer, sploh kadar gre za veliko premoženja. 'Nekateri želijo tudi nagajati in iz tega razloga nastajajo zapleti.'
S to pogodbo bo zakoncema omogočeno, da uredita svoje premoženjsko stanje, drugače kot to določa zakonski režim, kar pa do sedaj ni bilo mogoče.
Nasveti
1. Z bodočim partnerjem se najprej posvetujte glede predporočne pogodbe. Če veste, da je tema za vašega partnerja morda občutljiva, se o njej pogovorite resno in odločno.
2. Ko se oba s partnerjem strinjata za podpis predporočne pogodbe, naredita popis vseh svojih sredstev in seveda tudi dolgov. Dobro je obiskati odvetnika, četudi se vam zdi, da je zadeva povsem preprosta. Kakšen nasvet vam bo zagotovo prav prišel. Sicer pa vam pri sestavi pogodbe lahko pomaga tudi notar.
3. Morda se sliši smešno, vendar se je pred poroko dobro dogovoriti tudi, komu bodo ob morebitni razvezi pripadali domači ljubljenčki.
4. V predporočne dogovore ne spada skrbništvo za otroke, poleg tega glede preživnine velja, da jo lahko eden od zakoncev oziroma otrok prejme, tudi če je v pogodbi zapisano drugače.
5.Z novim zakonikom bo mogoča sklenitev pogodbe v času zakonske zveze, ki bo veljala podobno kot predporočna oziroma ženitna pogodba.
'Dodal bi še, da sklenitev take pogodbe ne pomeni, da so med bodočima zakoncema že v začetku kakšne "razpoke" ali nesoglasja ali da že vnaprej načrtujeta razvezo zakonske zveze' je poudaril Matiček Žumer, ki pogosto stopi med sprte zakonce. Kot že omenjeno, predporočnih pogodb v Sloveniji še ni, je pa kljub temu dobro upoštevati nasvet odvetnika Žumra, ki vsem bodočim zakoncem predlaga, naj popišejo svoje premoženje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV