
S 1. aprilom je v veljavo stopil količnik uskladitve preživnin in nadomestil preživnin za leto 2009, ki ga je predhodno v uradnem listu objavil minister za delo, družino in socialne zadeve.
V objavi je podrobneje določeno, da se preživnine, ki so že bile usklajene 1. aprila 2008 in preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu marcu 2008, povečajo za 2,3 odstotka. Preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu aprilu 2008, se povečajo za 1,0 odstotka. Preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu maju 2008, se povečajo za 0,2 odstotka. Preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu juniju, juliju, avgustu, septembru, oktobru, novembru in decembru 2008 ostanejo na določeni ali dogovorjeni višini. Preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu januarju 2009, se povečajo za 0,1odstotka. Preživnine, določene ali dogovorjene v mesecu februarju 2009, se povečajo za 0,5 odstotka.
Istočasno z uskladitvijo preživnin, so se za 2,3 odstotka povišali tudi zneski nadomestil preživnin, ki za otroka do 6. leta starosti tako znaša 68,42 evra, za otroka od 6. do 14. leta starosti 75,26 evra in za otroka nad 14 in do 18. leta starosti 88,94 evrov.

Nadomestila preživnin izplačuje Javni jamstveni in preživninski sklad RS, ki je namenjen otrokom, ki jim s pravnomočno sodbo, začasno odredbo oziroma dogovorom pri centru za socialno delo pripada določena preživnina, ki pa je preživninski zavezanci ne plačujejo. Pravica do nadomestila preživnine pri Preživninskem skladu traja samo do otrokovega dopolnjenega 15. leta starosti oziroma 18. leta, če otrok ni v delovnem razmerju in ne do 26. leta, četudi nadaljuje s šolanjem.
V februarju je bilo po podatkih ministrstva 57.965 očetov, ki so zavezanci za nakazilo preživnine svojemu otroku in 4.262 mater.
Najvišja preživnina, izmed omenjenih 63.385 preživnin, je bila določena s sodno poravnavo in znaša 2.000 evrov mesečno. Možni pa so tudi drugi akti, s katerimi je lahko še določena preživnina. Z dogovorom na Centru za socialno delo je najvišja preživnina znašala 904,32 evrov, s sodbo o določitvi preživnine 1.358,59 in z izvršljivim notarskim zapisom 900,00 evrov. Omenjen preživnine so žal v manjšini.
Število preživnin po razredih, glede na višino preživnin:
Vir: Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (5.2. 2009)
Povprečna višina preživnine je v februarju znašala 113,12 evrov.
Preživnina se določi v mesečnem znesku in za naprej, zahteva pa se lahko od trenutka, ko je bila vložena tožba za preživnino. Preživnina se določi glede na potrebe upravičenca in materialne ter pridobitne zmožnosti zavezanca. Pri odmeri preživnine za otroka mora sodišče upoštevati otrokovo korist, tako da je preživnina primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja otroka. Preživnina mora zajemati stroške življenjskih potreb otroka, zlasti stroške bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb otroka. Sodišče lahko na zahtevo upravičenca ali zavezanca zviša, zniža ali odpravi z izvršilnim naslovom določeno preživnino, če se spremenijo potrebe upravičenca ali zmožnosti zavezanca, na podlagi katerih je bila preživnina določena (129. ,129. a, 131. c in 132. člen ZZZDR).

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV