
Včasih so nam mame, ko smo odhajali v šolo v naravi, v prtljago pripravile tudi blazinico proti domotožju, ki je čudežno delovala, pa čeprav je bila navaden placebo. A zdaj, ko so otroci nekoliko odrasli, takšni triki načeloma ne "vžgejo" več.
Nekateri otroci, ki želijo premagati osamljenost, kupujejo stvari, ki jih ne potrebujejo, in tako porabijo mesečni proračun, namenjen preživetju v drugem mestu, stran od doma, že v nekaj dneh. Potem vsi obupani kličejo domov, starši jim seveda pomagajo po svojih najboljših močeh, a s tem se občutek navezanosti na dom in odvisnosti od pomoči drugih le še poveča.
Pomaga lahko pet preprostih nasvetov, ki bodo omilili domotožje, hkrati pa prispevali k zdravemu odraščanju otroka v odgovorno, odraslo osebo.
1. Pridružite se interesni skupini
Sledite svoji strasti do poezije, gledališča, računalništva, planinstva ali navadnega pohodništva, tenisa, plavanja, šahiranja, igranja taroka – kar koli vam pade na pamet, prav gotovo boste našli somišljenike, ki razmišljajo podobno kakor vi. Najlažje je informacije poiskati na internetu, lahko pa objavite tudi kakšen mini oglas, spet na medmrežju ali kar na oglasni deski na fakulteti, v študentskem ali dijaškem domu ali trgovskem centru, kjer se zadržuje veliko ljudi. Če ne gre drugače, ustanovite svoje društvo in začnite okoli sebe zbirati podobno misleče. Vse to vam bo pomagalo prebiti samotne urice, zabavali se boste, naučili kaj novega, predvsem pa vsaj nekoliko pozabili, da je vaš pravi dom nekje daleč stran.
2. Ostanite aktivni
Če ste se že v osnovni ali srednji šoli ukvarjali s kakšnim športom, ni razloga, da s tem prenehate, ko se boste preselili. Športnih in interesnih klubov je v večjem mestu praviloma več, prav gotovo boste našli kakšnega, ki vam bo ustrezal in sprejel medse. Nič ni bolj osvežujočega, kot sta sodelovanje v skupini in timsko delo.

Ne, to ni šala! Osamljenost in občutek izgubljenosti zelo pogosto izzoveta tolažbo v hrani. Najlažje je obsedeti v kakšnem kotu in se nažirati z nepotrebnimi in nezdravimi kalorijami. Prigrizki, kot so pice, sladkarije, pokovka, čips in podobne "smeti", so resnična nevarnost, nikakor ne zdravilo, zato se jim v velikem loku izogibajte. Hvaležna vam bosta tako duša kot telo, saj se bo prekomerno obremenjevanje vašega organizma pokazalo v neprivlačni in nezdravi podobi, s čimer je lahko načeta tudi vaša samozavest, kar bo še poslabšalo vaše trdne namene, da boste nekoč odšli ven in navezali nova znanstva. Ni bolje z nekom tekati v večernem mraku, kot čepeti pred TV ekranom in ob mehiških "žajfnicah" grizljati masten hamburger?
4. Omejite potovanja
Ta nasvet velja predvsem za tiste, ki študirajo v tujini, saj je Slovenija tako majhna, da večina študentov, še posebej dijakov vsak konec tedna migrira domov in v nedeljo zvečer spet v domove, internate, stanovanja v univerzitetnih mestih. Prepogosto potovanje oziroma nepotrebno migriranje seveda stane, ne glede na to, da boste doma "oropali" domač hladilnik in s tožečimi očmi od staršev, dedkov in babic, tet in stricev napraskali nekaj evrov, saj jih najbrž ne bo težko prepričati, da je študentska "huda" in da vas je treba brezpogojno podpirati. Samostojnost ima svojo ceno, če ste vsaj nekoliko podjetni, boste preživeli sami, sebi in družini v ponos. Starši vas bodo prav gotovo veseli, ko jih boste obiskali ob praznikih ali ostalih dogovorjenih priložnostih, ki pa naj ne bodo vsakotedenska "krizna" romanja v domače gnezdece.
5. Kupite si telefonsko kartico
Prepričani smo, da ima danes že prav vsak dijak, študent, celo osnovnošolec svoj mobilni telefon, a velja premisliti, da bi, vsaj v času študija, prešli ali obdržali predplačniški sistem. Omejite si znesek in nadzorujte mesečno porabo, saj boste na ta način nekaj malega privarčevali, predvsem pa bo to preventivni ukrep, da ne boste za vsako drobno malenkost klicali domov in s tožečim glasom jokali, kako krut je svet tam zunaj. Če človek nekoliko počaka, malo premisli in si pomaga sam, bo prihranjen marsikak siv las – vam in vašim staršem.
Ne glede na vse pa je dobro imeti v študentski postelji kakšnega pliškota, ki si ga boste prinesli od doma in se stisnili k njemu, ko bo prehudo. Prijetno bo dišal po domu in vam ponudil zaveznika ter potreben občutek varnosti, s katerim boste lažje premagali boleč trenutek domotožja, da boste lažje dosegli svoje cilje in pokazali vsem, da ste zmagovalec. Veliko uspeha vam želi ekipa portala Cekin.si.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV