Cekin.si
Hrvaško-slovenska meja

Koristno

Odpoved potovanja v državo, ki je na rumenem seznamu: da ali ne?

STA, M.M.
03. 07. 2020 14.21
0

Agencije ne odpovedujejo potovanj v države z rumenega seznama. Kaj to pomeni za tiste, ki so potovanje že plačali, a so se sedaj odločili, da v državo, ki je na rumenem seznamu, ne želijo potovati?

Zeleni, rumeni, rdeči seznam. Premeščanje držav med seznami epidemiološko (ne)varnih držav je povzročilo kar nekaj sivih las med tistimi, ki bi radi počitnice preživeli v tujini. Kaj pomeni na primer, če je Slovenija Hrvaško uvrstila na rumeni seznam? Ali naj tisti, ki so dopust plačali preko agencije, le-tega odpovedo in ostanejo doma? Nekateri so se odločili, da bodo to storili, a sedaj ne vedo, ali bodo dobili denar nazaj. 

V turističnih agencijah namreč potovanja v države z rumenega seznama, med katerimi bo od sobote tudi Hrvaška, izvajajo, v primeru pomislekov svojih strank pa z njimi iščejo individualne rešitve.

Turistične agencije v prvi vrsti potnike peljejo v države z zelenega seznama. "Te destinacije so varne in imajo podobno epidemiološko sliko, kot je pri nas," so spomnili v turistični agenciji Palma. V primeru organizacije potovanja v državo, ki se je znašla na rdečem seznamu, potnikom omogočijo odpoved potovanja in počitnic ter z njimi skupaj poiščejo najboljšo rešitev.

Kaj pa rumeni seznam?

Vmesni rumeni seznam pa sicer še vedno omogoča potovanje, a s povečano previdnostjo. "Tukaj se posvetimo vsaki stranki posebej," so povedali v Palmi. V primeru spremembe gostom pomagajo z iskanjem nadomestnih možnosti, vsakodnevno tudi sledijo vsem navodilom in so v stiku z ministrstvom za zunanje zadeve in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ).

V spodnjem članku preverite, kaj se zgodi, če potovanje odpoveste v času epidemije ali pandemije: 

V Zvezi potrošnikov Slovenije so glede odpovedi potovanj s strani strank jasni: ''Kadar se pred začetkom potovanja v kraju potovanja ali v neposredni bližini pojavijo neizogibne in izredne okoliščine, ki bistveno vplivajo na izvedbo turističnega paketa, ali neizogibne in izredne okoliščine, ki bistveno vplivajo na prevoz potrošnika v kraj potovanja, potrošnik lahko od pogodbe o paketnem potovanju odstopi in je upravičen do povračila vseh plačil brez plačila kakršne koli odstopnine. V tem primeru potrošnik nima pravice zahtevati povrnitve škode.'' Torej gre za "neizogibne in izredne okoliščine". Torej, če je za območje razglašena epidemija, potem dobite povračilo denarja. 

Če pa potovanje na Hrvaško, ki je sedaj na rumenem seznamu, odpoveste zaradi vašega strahu, pa vam avtomatično ne pripada povračilo vplačanega denarja. 

Kaj je rumeni seznam? 

Na rumenem seznamu so države, ki niso niti na zelenem seznamu niti na rdečem seznamu držav s poslabšano epidemiološko situacijo.

Če je država uvrščena na rumeni seznam, lahko državljan Slovenije in tujec s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji, če prihaja iz držav članic EU oziroma schengenskega območja, v Slovenijo vstopi brez karantene.

Za druge osebe je ob vstopu obvezna 14-dnevna karantena, razen če sodijo med katerokoli izmed 15 izjem v 10. členu vladnega odloka o ukrepih na mejah za preprečitev širjenja covida-19.

Za države na rdečem seznamu velja, da je osebi ob vstopu v Slovenijo ne glede na državljanstvo in bivališče odrejena 14-dnevna karantena, razen če sodi med šest izjem v 10. členu odloka.

Če je država na zelenem seznamu, oseba v Slovenijo vstopi brez omejitev in karantene.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891