Ene države nimajo predvidenih posebnih ugodnosti za olimpijske medalje, druge pokrijejo zgolj bivanje in druge stroške, tretje obljubljajo denarne nagrade in včasih tudi druge ugodnosti. Plačila in morebitne bonitete se razlikujejo in Slovenija je nekje v zlati sredini.
Med državami, ki ponujajo najvišje nagrade, so po poročanju Forbsa Hongkong, Turčija, Malezija, Ciper, Latvija, Madžarska, Bolgarija, Litva, Kosovo, Estonija in Češka. Gre za šestmestne številke; Hongkong obljublja 550.000 evrov za zlato in Turčija mu sledi s 330.000 evri, sicer pa se zneski za zmago v naštetih državah gibljejo med okoli 100.000 in 150.000 evrov. Ob vsem seveda ni odveč omeniti, da gre za države, ki se običajno ne morejo pohvaliti z veliko olimpijskimi odličji in ki so doslej vse skupaj osvojile zgolj nekaj olimpijskih medalj (ravno denimo Hongkong nima še nobenega olimpijskega odličja).

Med radodarnejše spada tudi naša soseda Italija, ki bo morala iz nagradnega fonda skupno zagotoviti vsaj 2,4 milijona evrov za njihovih 17 osvojenih medalj v Pekingu. Posamičen italijanski športnik od italijanskega olimpijskega komiteja namreč prejme 175.000 evrov za zlato, 90.000 evrov za srebro in 60.000 evrov za bron, pri čemer so denarne nagrade enake za posamično in ekipno medaljo. Tako je glede na seštevek celotni znesek milijonski.
Na višino nagrad ne vpliva nujno gospodarska moč in v uspešnih državah niso nujno najvišje nagrade. Prejemniki zlate medalje po podatkih Forbsa recimo v ZDA dobijo okoli 33.000 evrov, srebrne 20.000 evrov, bronaste 13.000 evrov; znesek je enak za posameznike in za ekipo. V Franciji je nagrada za zlato 65.000, v Nemčiji 19.000, v Avstriji 16.500, v Švici 38.000 evrov. V olimpijsko izjemno uspešni Rusiji naj bi zlati športniki prejeli okoli 50.000 evrov in naj bi obenem dobili v last tudi prestižni avtomobil, medtem ko ostaja skrivnost, kakšne so nagrade za Kitajce oziroma ali jih sploh prejmejo.
Medtem pa Norveška, najbolj uspešna država, ki se lahko pohvali z doslej največ osvojenimi olimpijskimi medaljami, športnikom pokrije zgolj bivanje in druge stroške, denarnih nagrad zanje pa nima predvidenih. Posebnih denarnih nagrad ne podeljujeta niti Velika Britanija in Islandija, nudita pa športnikom drugačne državne denarne pomoči.
Koliko prejmejo slovenski olimpijski zmagovalci?
Slovenski vrhunski športniki so osvojili dve zlati, tri srebrne, dve bronasti in sedem ekipnih olimpijskih medalj. Nagrade lahko pričakujejo od države oziroma ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter od Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS). Tako se nosilcem olimpijskih medalj v posamični konkurenci izplača državna nagrada za prvo mesto v višini 55.000, za drugo mesto v višini 45.000 in za tretje mesto v višini 38.000 evrov.
Za osvojitev olimpijske medalje v ekipni konkurenci v individualnih športnih panogah se izplača nagrada v višini 75 odstotkov nagrade, določene za nosilce olimpijskih medalj v posamični konkurenci. Slovenski mešani ekipi smučarskih skakalcev in skakalk se za prvo mesto izplača nagrada v višini 41.250 evrov vsakemu, moški ekipi smučarskih skakalcev pa se za drugo mesto izplača nagrada v višini 33.750 evrov vsakemu. Pri kolektivnih ekipnih športih se ekipi za prvo mesto izplača nagrada v višini 300.000, za drugo mesto v višini 240.000 in za tretje mesto v višini 210.000 evrov, so pojasnili na ministrstvu.

Nagrade OKS so 20.000 evrov za zlato, 17.500 evrov za srebrno in 15.000 evrov za bronasto kolajno, dobitniki odličij v ekipni tekmi skakalcev prejmejo polovični znesek. Trenerji dobijo 80 odstotkov od vrednosti kolajne za posameznika in tudi v primeru ekipne kolajne prejmejo 80-odstotni znesek, kot da bi ga dobil posameznik. Skupno so tako prejeli 16.000 evrov za zmago na mešani tekmi in 14.000 za srebro na ekipni tekmi. Sicer pa gre tukaj za lastna sredstva OKS in pri zagotavljanju denarja za nagrade pomagajo sponzorji olimpijske reprezentance Slovenije.
Glede drugih ugodnosti so na ministrstvu razložili, da podpirajo športnike z različnimi projekti. Med drugim so opisali tako imenovano možnost "dvojne kariere", ko lahko športniki po zaključku aktivne športne kariere pridobijo ustrezno izobrazbo ali se usposobijo za delo v športu ali na katerem drugem kariernem področju zanimanja. Vrhunski športniki imajo tudi možnost zaposlitve v javnem sektorju, in sicer v službah ministrstev za obrambo, notranje zadeve in finance, kar pomeni, da so lahko denimo vojaki, policisti ali zaposleni na Finančni upravi. Pravico do zaposlitve ima vrhunski športnik še eno leto po zaključku aktivne športne kariere.
Športniki so še upravičeni do določenih prilagoditev šolskih in študijskih obveznosti, pri na primer opravljanju mature, uveljavljanju pravice do vpisa v nadaljnje izobraževanje, ter so zdravstveno zavarovani. Pod določenimi pogoji imajo pravico do povračila stroškov izobraževanja za pridobitev izobrazbe v Sloveniji ter jim pripada dodatek k pokojnini.
Olimpijski medaljisti obenem pridejo v sklad vrhunskih športnikov pri Olimpijskem komiteju Slovenije – Združenja športnih zvez (OKS–ZŠZ), kjer so deležni dodatnega financiranja. Predlagajo jih tudi za Bloudkovo nagrado, ki je najvišje državno priznanje na področju športa v Sloveniji, in glede na s slovenskim proračunom zagotovljena sredstva odbor za podeljevanje vsako leto določi tudi višino denarne nagrade za nagrajenca. Višina Bloudkove nagrade je za leto 2021 znašala 9000, višina Bloudkove plakete pa 3000 evrov.
Čeprav se denarne nagrade morda komu na prvi pogled zdijo visoke, pa je treba upoštevati ves vložen trud, napore, treninge, odrekanja in tudi lastne finančne vložke, predvsem pa dejstvo, da lahko olimpijsko medaljo osvojijo le redki ... V bistvu le najboljši med najboljšimi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV