Cekin.si
Oskar je izdelan iz čistega brona, prevlečenega s 24-karatnim zlatom.

Koristno

Oskarji 2020 v številkah: najcenejša stvar je zlati kipec

Karmelina Husejnović
09. 02. 2020 07.48
0

Podelitev oskarjev velja za enega najbolj glamuroznih in za ljubitelje filmov najbolj pričakovanih dogodkov na svetu. To je čas, ko Hollywood zažari v vsem svojem blišču. Temu primerna je tudi količina denarja, ki se vrti okrog prireditve. Zlati kipec, čeprav je za zmagovalca neprecenljiv, pa je v bistvu še najcenejša stvar na oskarjih.

Prireditev v dvorani Dolby Theatre bo že tretje leto potekala brez voditelja.
Prireditev v dvorani Dolby Theatre bo že tretje leto potekala brez voditelja.FOTO: AP

Ena najbolj glamuroznih prireditev na svetu stane približno 44 milijonov dolarjev (40,4 milijona evrov). Letošnja podelitev oskarjev je že 92. po vrsti, odvila pa se bo v dvorani Dolby Theatre v Los Angelesu. Podelitev prestižnih nagrad vsako leto spremlja več sto milijonov ljudi po vsem svetu. Povprečno število gledalcev v ZDA  je bilo lani 29,6 milijona ljudi. To je za 12 odstotkov več kot leta 2018, ko je bila gledanost rekordno nizka.

Oglasi stanejo pol manj kot na Super Bowlu

Gledanost seveda najbolj zanima oglaševalce, ki plačujejo visoke zneske za oglase med samim prenosom. Televizijska hiša ABC, ki bo letos v živo prenašala podelitev oskarjev, bo z oglasi zaslužila kar 149 milijonov dolarjev (136 milijonov evrov). Cena za 30 sekund oglasnega prostora med televizijskim prenosom prireditve stane več kot 2,6 milijona dolarjev (2,38 milijona evrov). To je sicer več kot polovico manj, kot so letos morali oglaševalci odšteti za 30 sekund oglasa med televizijskim prenosom Super Bowla.

Rdečo preprogo 18 delavcev postavlja kar 900 ur

Iz celotnega dogodka pa znajo televizijske hiše in ostali mediji iztržiti kar največ, saj se prenos ponavadi začne že par ur pred samo podelitvijo – s sprehodom zvezdnikov po rdeči preprogi. Najbolj znana rdeča preproga na svetu je velika kar 1533 kvadratnih metrov in stane 24.700 dolarjev (22.560 evrov). Za njeno postavitev je potrebnih kar 18 delavcev in približno 900 ur dela.

Znamenito rdečo preprogo postavljajo približno mesec in pol.
Znamenito rdečo preprogo postavljajo približno mesec in pol.FOTO: AP

Več kot devet milijonov evrov za brezhiben videz na rdeči preprogi

Ste se kdaj spraševali, koliko denarja za svoj glamurozni videz zapravijo hollywoodske igralke, ki se sprehodijo po rdeči preprogi na podelitvi oskarjev? V povprečju okoli 10 milijonov dolarjev (9,1 milijona evrov). Kar 18,1 milijona dolarjev (16,5 milijona evrov) oziroma največ v zgodovini oskarjev je leta 2014 za svoj videz 'zapravila' Cate Blanchett. Povprečni obiskovalci oskarjev za svoj videz na rdeči preprogi to noč zapravijo okoli 1,5 milijona dolarjev (1,37 milijona evrov). Tisti, ki so na prireditev povabljeni prvič, pa se v povprečju uredijo za okoli 266.000 dolarjev (243.000 evrov).

Na podelitev oskarjev lahko pridejo le povabljenci.
Na podelitev oskarjev lahko pridejo le povabljenci.FOTO: AP

Dogodek le za povabljence, ki za vstopnice odštejejo najmanj 685 evrov

Bi si radi ogledali oskarje v živo, v dvorani? Potem se morate spoprijateljiti s kakšnim hollywoodskim pomembnežem. Vstopnic za prireditev namreč 'navadnim smrtnikom' ne prodajajo. Na dogodek lahko pridejo le povabljeni, a ti morajo za vstopnico plačati. Antonio Banderas, ki je nominiran za najboljšega igralca, je razkril, da lahko s seboj pripelje le tri osebe, za vsak dodatni sedež v dvorani pa je moral plačati 750 dolarjev (685 evrov). Cene so še višje za tiste, ki niso nominirani.

Zlati kipec – najcenejša stvar na oskarjih

Najbolj znana trofeja na svetu je izdelana iz čistega brona, ki je prevlečen s 24 karatnim zlatom. Od leta 1929, ko so podelili prvega, so podelili že več kot 3000 kipcev. Oskar je velik 34,29 centimetra in težak 3,85 kilograma. Izdelava enega kipca stane okoli 400 dolarjev (365 evrov), a cena sicer lahko variira iz leta v leto, glede na vrednost zlata na trgu. Njegova sentimentalna oziroma simbolična vrednost pa je seveda za vsakega zmagovalca neprecenljiva. Oskar lahko pozneje na trgu doseže tudi vrtoglavo ceno. Michael Jackson je leta 1999 za 1,5 milijona dolarjev (1,37 milijona evrov) kupil oskarja, ki ga je leta 1939 za film V vrtincu osvojil David O. Selznick. To je tudi najvišja cena, za katero je nekdo odkupil zlati kipec.

Oskar je izdelan iz čistega brona, prevlečenega s 24-karatnim zlatom.
Oskar je izdelan iz čistega brona, prevlečenega s 24-karatnim zlatom.FOTO: AP

Nominiranci prejmejo bogate vrečke presenečenja

Medtem ko bodo zlati kipec za najpomembnejše kategorije domov odnesli le štirje igralci in en režiser, pa so vsi nominiranci prejeli vrečke presenečenja. Njihova vrednost letos znaša 225.000 dolarjev (205.550 evrov). To je precej več kot lani, ko je bila vrednost 148.000 dolarjev (135.210 evrov). Nominiranci jih prejmejo v tednu pred slovesno podelitvijo nagrad. Vseh 24 nominirancev je med drugim za darilo prejelo križarjenje po Antarktiki, poleg tega pa še za 25.000 dolarjev (22.840 evrov) kozmetičnih in pomladitvenih tretmajev. Skupna vrednost 24 darilnih vrečk je ocenjena na okoli 5,4 milijona dolarjev (4,93 milijona evrov).

Hollywoodska zabava ni poceni

Glavna zabava po oskarjih bo zabava Vanity Fair in nihče, ki nekaj velja v Hollywoodu, tam ne sme manjkati. A to ni poceni "špas". Za vstopnino mora par odšteti kar 105.000 dolarjev (95.920 evrov).

Tako kot Super Bowl imajo tudi oskarji velik vpliv na turizem in lokalno gospodarstvo. Po nekaterih izračunih namreč podelitev oskarjev prinese gospodarstvu Los Angelesa na letni ravni dodatnih 130 milijonov dolarjev (118,8 milijona evrov). Produkcijske hiše pa za lobiranje pred podelitvijo nagrad zapravijo več kot 100 milijonov dolarjev (91,4 milijona evrov).

Kako je oskar dobil svoje ime?

Najbolj prestižna nagrada za filmske stvaritve leta se uradno imenuje "nagrada akademije za zasluge", vendar pa se je bolj uveljavilo ime "oskarji". Zakaj je nagrada dobila takšno ime, ni povsem jasno. Najbolj razširjena zgodba pa pravi, da je kipcu ime nadela Margaret Herrick, nekdanja knjižničarka in pozneje izvršna direktorica Akademije. Ko je namreč prvič videla kipec, naj bi pripomnila, da jo spominja na njenega strica Oscarja.

Vzdevek je akademija uradno sprejela šele leta 1939, čeprav se je v javnosti začel uporabljati že leta 1934, ko je kolumnistka Sidney Skolsky ta izraz uporabila, ko je zapisala, da je nagrado za najboljšo igralko dobila Katharine Hepburn.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861