Otroške igrače so nepogrešljiv del malčkovega razvoja in rasti. Vendar pa vsi še predobro vemo, da so igrače pri otroku kratkega veka: bodisi se polomijo, izgubijo ali pa enostavno niso več zanimive. Podobno je z dolžino roka trajanja otroških oblačil: mlajši, ko so malčki, hitreje jih prerastejo. Cene novih oblačil in igrač pa znajo biti prav pošteno zasoljene. Poleg tega, da kupujemo na znižanjih, lahko kakšen cekin prihranimo tudi s smotrnimi nakupi.
Bistveno je, da (v okviru svojih zmogljivosti) upoštevamo naravo otroka in delno tudi njegove želje. Na primer: če je otrok bolj vizualni tip, bo zanj primerna tista igrača, ki spodbuja razvoj tega področja. V kolikor takšnemu otroku kupite igračo, ki je usmerjena na drugačen tip, ga bo igrača kaj hitro začela dolgočasiti.
Splošno pravilo je: igrače, katerih namen uporabe je raznolik, se načeloma obdržijo dlje, kot igrače z omejeno možnostjo uporabe.
1. Postavimo okvir
Če otrok dobi veliko daril od sorodnikov, se z njimi dogovorite za cenovni okvir vrednosti darila in jih usmerite na to, kar otrok potrebuje. Če otrok potrebuje nekaj večjega, se lahko dogovorite za skupinsko darilo. Na ta na način bo otrok dobil potrebno, vaša darila pa ne bodo postala manjvredna oziroma izgubila na vrednosti.
2. Darila naj povezujejo
Če otroku podarite darilo s področja, ki vam je blizu, s tem ustvarite čudovito priložnost druženja in posledično povezovanja. Če na primer otroku podarite družabno igro (človek ne jezi se), lahko nato priredite sobotne družinske popoldneve ob družabni igri. Poleg tega pa lahko otrok omenjeno igro uporablja tudi v družbi prijateljev.

3. Tudi rabljeno je lahko v redu
Igrače in oblačila, ki jih otroci hitro prerastejo, so mnogokrat „kot nova“. Če imate torej prijateljico ali sorodnike, ki imajo malčka malo starejšega od vašega, se lahko dogovorite, da vam odslužene oblekice in igrače podarijo ali prodajo po ugodni ceni. Včasih jih je mogoče dobiti oziroma nabaviti tudi preko oglasov, forumov ipd.
Doma oblačila operite, igrače pa razkužite in že jih lahko uporabljate. Vsekakor pa velja opozoriti na to, da vedno preverite, če so igrače (naj bodo nove ali stare), ki jih izročate otroku, nepoškodovane in varne zanj.
4. Blagovna znamka ni vse
Pri nakupu otroških igrač naj ne bo vodilo prepoznavnost znamke, ki jo reklamirajo na vsakem koraku, ampak naj bo vodilo varnost izdelka in spodbujanje otrokovega razvoja. Če igrača poleg vloge, ki ji je namenjena, ne ponuja ničesar več, izdelka raje ne kupite.
Seveda je vsakemu staršu prav dobro jasno, da včasih ne gre drugače, kot da popusti moledujočim očem in obljubljajočemu glasku. Naj na koncu omenimo še zanimivost, ki se na tujem tržišču (v Združenih državah Amerike) že pojavlja: možnost najema igrač. Za določen mesečni znesek si lahko za dogovorjeno obdobje sposodite določeno število igrač. Kdaj bo, če sploh, kaj takšnega mogoče tudi pri nas?
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV