
Predpogoj, da starš lahko uveljavlja pravico do otroškega dodatka je, da dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu ne presega 99 odstotkov povprečne plače . Izračuna se tako, da se skupni družinski dohodek deli s številom mesecev prejšnjega leta (torej 12) in številom družinskih članov (na primer 4 za štiričlansko družino).
Na podlagi višine dohodka družine se otroka (lako tudi več njih) umesti v enega od osmih razredov in s tem določi višino otroškega dodatka. Vsako leto januarja se določi nova višina otroškega dodatka (znesek otroškega dodatka se uskladi z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin).
Višina otroškega dodatka lahko zanša za prvega otroka od 19,97 EUR do 114,85 EUR, odvisno v kateri razred je uvrščen, za vsakega naslednjega še malo več.
V skupni letni dohodek družine se štejejo vsi bruto dohodki vseh družinskih članov v preteklem letu. Torej:
vsi dohodki, ki so vir dohodnine, so transferni dohodki

Če izpolnjujete pogoje za otroški dodatek, morate za pridobitev otroškega dodatka oddati vlogo na centru za socialno delo, kjer ima otrok prijavljeno stalno prebivališče, ali pa kar preko elektronskega obrazca na sletni strani e-uprave, če ste uporabnik te storitve.
Vlogo lahko oddate kadarkoli v letu. Če vam pravico do otroškega dodatka odobrijo, vam ta začne veljati s prvim dnem naslednjega meseca (po vložitvi zahtevka). Pravica velja le eno leto, ko je potrebno ponovno oddati vlogo in sicer v mesecu pred iztekom roka. S tem se izognete temu, da bi pravico prekinili. Tudi če zamudite, lahko vlogo še vedno oddate, a ne boste dobili izplačanega dodatka za obdobje, ko pravice niste imeli. Izjema je, kadar vlagate prošnjo za novorojenčka. Takrat imate časa 90 dni po rojstvu otroka, pravica pa se vam prizna z mesecem rojstva otroka. Če pravico uveljavljate kasneje, velja splošno pravilo: do nadomestila ste upravičeni s prvim dnem naslednjega meseca po vložitvi zahtevka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV