
Kot potrošniki imamo dolžnosti pa tudi določene pravice. V nadaljevanju bomo pogledali, kakšne so pravice potrošnika, ki je kupil izdelek, ki se pokvari, ne deluje oziroma ne deluje tako, kot bi moral, ali ima kakšno drugo napako.
Ali ste vedeli, da lahko potrošnik, tudi za blago, ki nima garancije, uveljavlja pravice, in sicer iz naslova stvarne napake? Obligacijski zakonik določa, da je napaka stvarna:
1. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za njeno običajno rabo ali za promet;
2. če stvar nima lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, za katero jo kupec kupuje, ki pa je bila prodajalcu znana ali bi mu morala biti znana;
3. če stvar nima lastnosti in odlik, ki so bile izrecno ali molče dogovorjene oziroma predpisane;
4. če je prodajalec izročil stvar, ki se ne ujema z vzorcem ali modelom, razen, če je bil vzorec ali model pokazan le zaradi obvestila.
Kadar pa potrošnik kupi blago, za katerega je izdana garancija, še vedno ohrani pravice iz naslova stvarne napake in se v primeru napake lahko sam odloči, katero pravico bo uveljavljal.
Če so vam kršene pravice do uveljavljanja pravic iz naslova garancije ali pa iz naslova stvarne napake, se za strokovno svetovanje in pomoč lahko obrnete na zavod za varstvo potrošnikov ali na urad za varstvo potrošnikov. Pravica potrošnika pa je tudi, da poda prijavo na tržni inšpektorat, ki zadevo preuči in ukrepa v skladu s pristojnostmi.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV