
Številne premami dosti nižja cena zdravila, ki je ponavadi prvi znak, da gre za ponaredek, pomanjkanje časa, ki bi si ga morali vzeti za svoje zdravje, v nekaterih državah pa je razlog tudi precej drag obisk pri zdravniku, zato si bolniki oziroma uporabniki zdravil sami “predpišejo” zdravilo in odmerek, kar še dodatno negativno vpliva na zdravljenje. Pri nakupu zdravila brez možnosti njegove sledljivosti vstopamo v področje tveganja.
Ponarejevalci iščejo zaslužke tudi pri zdravilih, kot so zdravila za odpravljanje holesterola, zdravila za glivične okužbe, zdravila za erektilne motnje, zdravila za zniževanje krvnega tlaka, zdravila za zmanjševanje telesne teže in protibolečinska zdravila.

Ponaredke zdravil najdemo skoraj po vsem svetu, Slovenija ni nikakršna izjema. Letos so cariniki Carinskega urada Ljubljana zasegli nekaj deset pošiljk, v katerih so bili največkrat ponaredki originalnih zdravil za zdravljenje motenj erekcije, ki si jih ljudje naročajo prek spleta, misleč, da gre za originalna zdravila.
K nakupu jih spodbudijo oglasna sporočila, ki jih dobivajo po elektronski pošti, premami pa jih tudi cena, saj je precej nižja kot v lekarni. V postopku odvzema je trenutno še več kot 50 pošiljk z 2500 ponarejenimi tabletami.
Prodaja ponaredkov povsod po svetu narašča približno za 13 odstotkov letno – skoraj dvakrat hitreje kot prodaja zakonitih zdravil. Do leta 2010 bo tako predvidena prodaja znašala 50 milijard evrov. Pomanjkanje financ, nezadostna usklajenost med državami in šibka protiponarejevalska zakonodaja v nekaterih delih sveta trenutno ovirajo sposobnost organov pregona za odkrivanje in preganjanje ponarejevalcev.
Tveganja, povezana s ponarejenimi zdravili, so različna. Ali ne prinašajo želenih zdravilnih učinkov zaradi premalo ali nič vsebine ali pa ponaredek vsebuje preveč zdravilne učinkovine ali pa vsebuje nevarne primesi, ki so lahko škodljive.
Problem ponarejenih zdravil je iz leta v leto večji in vse bolj resen, saj so ponarejevalci našli poti tudi do legalnih distribucijskih poti, kar pomeni, da lahko do ponarejenega zdravila pridete tudi v uradnih lekarnah.
Pri nas tovrstnih primerov še ni bilo, odkriti pa so bili ponaredki v ZDA, Veliki Britaniji, Turčiji ter v številnih azijskih državah.
Najboljši način, da se izognete ponaredkom, je dvigovanje zdravil na recept v lekarni, ki jo dobro poznate. Ne kupujte zdravil na recept v spletnih lekarnah,saj pri nas taka prodaja ni dovoljena. Ne pozabite - če se cena zdravila zdi preveč ugodna, je verodostojnost toliko bolj vprašljiva.
Verjetnost, da imajo ponarejena zdravila učinkovine ali primesi, ki so nekakovostne ali celo strupene, je velika. Največ ponarejenih zdravil prihaja v Slovenijo iz Indije, Kitajske in Mehike, običajno preko večjih evropskih pristanišč. Ko so ponaredki enkrat na ozemlju EU, jih distributerji z lahkoto pošiljajo po pošti v vsako državo članico, torej tudi k nam.

Agencija za zdravila je izdala naslednje napotke:
– zdravila na recept naj predpiše zdravnik in izda farmacevt;
– najvarnejše mesto izdaje zdravil so lekarne, kjer ni ponarejenih zdravil;
– če se odločite za nakup zdravila po medmrežju, ne nasedajte spletnim stranem, ki so se znašle v vaši elektronski pošti, ampak poiščite spletno stran z znanim, obstoječim naslovom;
– preverite, ali lahko vzpostavite stik s spletno lekarno tudi preko telefona ali telefaksa;
– zapišite in preverite ime strokovne osebe, s katero ste bili v stiku preko e-pošte;
– ko dobite pošiljko zdravila, si dobro oglejte tako vsebino kot ovojnino in po možnosti primerjajte s tisto, ki ste jo vi ali kdo drug dobili v lekarni.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV