Časi se spreminjajo: kar je nekoč veljalo za nemogoče, je danes v nekem delovnem kolektivu stvar dogovora. Tako so se sodelavci nizozemskega podjetja Wallaart & Kusse Public Affairs dogovorili, da v svoje prostore sprejmejo mačko Sammie. Pred tem je živela v študentskem stanovanju, a ko so se študenti selili, je Sammie ostala brez lastnika.
"Naš sodelavec je želel posvojiti mačko, a njegova partnerka je bila proti. Tako smo se v kolektivu pogovorili in odločili, da lahko Sammie živi v naših prostorih," je dejala Myrthe Kusse. Tisti, ki pride prvi, mački zamenja vodo in ponudi svežo hrano. Zanjo skrbijo vsi člani kolektiva.
Gre za nenavadno, a v tujini dokaj pogosto prakso. Tudi v večjih podjetjih, kot je na primer Google, ni nič neobičajnega, če nekdo na delovno mesto pripelje hišnega ljubljenčka. Še več: v Googlu je to dokaj pogost pojav.
Zakaj je celo dobro, da so v pisarnah hišni ljubljenčki?
Raziskava, ki je bila opravljena pred nekaj leti na ameriški univerzi v Virginii, je pokazala, da zaposleni doživljajo manj stresa, če je v pisarni tudi pes. Raziskovalci so celo aktivno merili stresni hormon kortizol ter ugotovili, da so imeli na koncu delovnega dne tisti delavci, ki so delali v prostoru, v katerem je bil pes, manjše vrednosti omenjenega hormona, in sicer v primerjavi s tistimi zaposlenimi, ki so delali v prostorih, v katerih psa ni bilo. Pri slednjih so zaznali povišane vrednosti stresnega hormona.
Raziskovalka Marie-José Enders pravi, da so zaznali tudi, da pes v delovnih prostorih pri zaposlenih viša vrednost oksitocina, kar pomeni, da so bili delavci srečnejši in bolj sproščeni. Opazili so tudi, da so bili bolj motivirani za delo, lažje so reševali težave ...
Da je to res, meni tudi Esther Jonker, ki v službo hodi s svojim psom. "Joepa peljem na delo vsak dan, in sicer že dve leti," je dejala. Mali kosmatinec opazno dvigne razpoloženje med zaposlenimi, zazna pa tudi, če je nekdo v stiski. Takrat se tej osebi približa in ga podreza s smrčkom.
Joep tudi odlično vpliva na produktivnost v kolektivu: ko delajo načrte za projekt, se igrajo z njim in skupaj iščejo ideje in načine za njihovo uresničevanje. V kolektivu menijo, da jim je kuža celo pomagal dvigniti produktivnost. In ne le to: prinaša smeh, veselje, združuje ...dviguje moralo. Sprejeli so ga tudi poslovni partnerji. Enako je tudi v primeru mačke Sammie.
Strokovnjakinja Lotte Spijkerman pravi, da imajo mačke in psi enak učinek na ljudi. Zmanjšajo stres in zvišujejo produktivnost, pravi in dodaja, da nas vsakič, ko pridejo do nas, opomnijo, da si moramo vzeti odmor.
Kaj pa, če bi v pisarni imeli hrčka ali ribice? Učinek sicer ne bi bil enak, toda tudi pri teh živalih so opazili pozitivne učinke. Opazovanje ribic v akvariju je lahko zelo sproščujoče. Podoben učinek na ljudi ima tudi ptica v kletki.
Če pa nadrejeni v pisarni ne dovolijo živih bitij, potem v kolektivu razmislite o rastlinah. Skupna skrb za rože lahko sodelavce zelo poveže. Prav tako so raziskovalci zaznali, da si zaposleni radi odpočijejo s pogledom na rastline.
Prijetni vonji v prostoru tudi dobro vplivajo na delavce: ti so bolj sproščeni, umirjeni, ustvarjalni ... Tudi tu je nujen kompromis, saj nekatere vonjave znajo nekatere posameznike zelo iritirati. Če kompromisa ne dosežete, je bolje, če jih ne uporabljate. To velja tudi za živali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV