Odločanje o tem, kaj bomo oblekli, lahko zjutraj, ko se nam mudi v službo, ustvari dodaten stres in nam lahko vzame preveč časa. Številni uspešni podjetniki po svetu prisegajo na zelo omejen in preprost slog. Prvi mož Facebooka Mark Zuckerberg ima v omari samo sive majice s kratkimi rokavi iste znamke. Steve Jobs se je v javnosti pojavljal le v črnem puliju, modrih kavbojkah in športnih copatih. Ko so ga povprašali o njegovem prepoznavnem slogu, je dejal, da se je zanj odločil zavestno. S tem, da se mu ni bilo treba vsak dan odločati o tako "banalni" zadevi, kot so oblačila, si je namreč prihranil precej stresa in zmogljivost svojih možganov raje ohranil za odločanje o pomembnih poslovnih zadevah. Pravijo namreč, da povprečen človek vsak dan sprejme okoli 35.000 odločitev, kar nekaj teh še preden začnemo z delovnim dnem: kaj jesti za zajtrk, katero srajco obleči, katere hlače bolj ustrezajo tej srajci ...
Ena od rešitev, kako se izognemo nepotrebnemu stresu, je, da si oblačila za naslednji dan pripravimo že zvečer. V zadnjih letih pa se pojavlja še en koncept, ki nam lahko za vselej olajša izbiro in kombiniranje oblačil. Imenuje se "garderobna kapsula". Čeprav se zdi, da gre za relativno nov pojav, pa je koncept in besedno zvezo (angleško: capsule wardrobe) že v 70. letih prejšnjega stoletja skovala britanska modna ikona Susie Faux.

Kaj je garderobna kapsula?
V grobem gre pri garderobni kapsuli za kolekcijo 30 do 50 praktičnih in različnih kosov oblačil, ki jih vse lahko kombiniramo med seboj ter z njimi oblikujemo številne videze za celotno sezono. Ideja je, da eno garderobno kapsulo nosimo približno tri mesece, nato pa preidemo na novo, primerno trenutni sezoni (pomlad, poletje, jesen, zima). Če je naša garderoba dobro zastavljena, lahko kose iz različnih sezon prav tako kombiniramo med seboj.
Čeprav koncept ni nov, pa v času, ko trende narekuje hitra moda, predstavlja pomemben premik v razmišljanju o tem, kako kupujemo in nosimo svoja oblačila. S tem vpliva tudi na naše potrošniške navade.
Poleg tega s takšnim načinom oblačenja pripomoremo k zmanjševanju našega vpliva na okolje
Modna industrija je namreč ena od večjih onesnaževalcev na svetu, zato bomo s preudarnim nakupovanjem oblačil, kjer prednost dajemo kakovosti in ne količini, nekaj dobrega storili tudi za planet.
Ideja je, da izbiramo kakovostna oblačila iz dobrih materialov, ki se dobro prilagajajo našemu telesu in ki so pogosto tudi nekoliko dražja. A če znamo koncept pravilno zastaviti, lahko to kljub dražjim posameznim kosom pomeni precejšnje prihranke denarja za nakup oblačil na dolgi rok. Nenazadnje, morda se zdi majica za štiri evre odličen nakup, a če se bo po prvem pranju skrčila ali izgubila svojo obliko, potem je to stran vržen denar.

Garderobna kapsula je sestavljena iz osnovnih kosov oblačil – hlače, srajce in majice, krila, čevlji, jakne –, ki odražajo naš osebni stil. Modne svetovalke pri tem izpostavljajo, da začnemo kapsulo graditi z nakupom brezčasnih, klasičnih kosov, ki jih nato vsako sezono popestrimo z dodajanjem trendovskih kosov, barv, vzorcev in tiskov.
Kako se lotiti garderobne kapsule?
Oblikovanje garderobne kapsule se začne z logično izbiro oblačil, ki jih radi nosimo, so praktična in uporabna za različne priložnosti. Začnemo tako, da najprej vsa oblačila vzamemo iz omare in pregledamo, kaj imamo.
Pri vsakem oblačilu se vprašamo:
- kdaj smo ga nazadnje nosili,
- ali ustreza našemu vsakdanjemu slogu,
- ali ga lahko kombiniramo z drugimi oblačili v naši omari in predvsem,
- ali nam je oblačilo še vedno všeč.
Z odgovori na ta vprašanja si bomo olajšali odločitev o tem, kaj obdržati in česa se znebiti. Najbolj pomembno je, da imamo dobro razmerje med zgornjimi deli oblačil, spodnjimi deli oblačil, vrhnjimi kosi in modnimi dodatki. Ideja je, da lahko iz omare vzamemo katera koli dva kosa oblačil (zgornji in spodnji del) in se bosta odlično ujemala. To lahko dosežemo, če sledimo naslednjim korakom pri oblikovanju garderobne kapsule:
Prvi korak: Izbira osnovne barve
Eden od najpreprostejših "receptov", kako zgraditi garderobno kapsulo, je, da najprej izberemo osnovno barvo. To je lahko denimo mornarsko modra, črna, rjava ali siva. Če ta koncept šele spoznavamo, je najlažje, če se odločimo le za eno od teh barv. Pozneje, ko se navadimo na ta koncept, pa lahko seveda uporabljamo več osnovnih barv. Modne svetovalke, ki so se specializirale za garderobno kapsulo, pravijo, največkrat prisegajo na mornarsko modro in črno.
Drugi korak: izbira nevtralnih barv za osnovne kose
Majice, srajce, hlače, krila, puloverji in drugi osnovni kosi naj bodo enobarvni, barve pa naj bodo nevtralne in takšne, da se dobro ujemajo med seboj – odtenki bele, sive, modre, bež ... Osnovni kosi so oblačila, ki so brezčasna in jih bomo lahko nosili več let.
Denimo: bela srajca, siva majica s kratkimi rokavi, bež pulover, bela ali črna majica z dolgimi rokavi, sivo krilo in podobno. Pri tem je treba paziti, da se izbrane nevtralne barve ujemajo tudi z vašo osnovno barvo – mornarsko modro, črno, rjavo. Če je vaša osnovna barva črna, potem se raje izognite kombiniranju črnih hlač z majico v mornarsko modri barvi, saj se ne ujemata najbolje. Raje izberite hlače v isti barvi.

Tretji korak: izbira dodatnih barvnih poudarkov
Garderobna kapsula seveda ne pomeni, da bo vaš videz postal dolgočasen in da se morate odreči barvam, ki jih imate radi. Z vnašanjem barv se namreč prava zabava pri oblikovanju vašega sloga šele začenja. Premislite, katere so vaše najljubše barve in dodajte nekaj kosov v teh barvah. Pri tem pa upoštevajte vašo osnovno barvo, ki se mora ujemati z barvnimi poudarki. Če imate denimo radi turkizno barvo, jo lahko brez težav vključite v svojo garderobno kapsulo. Vendar temu prilagodite osnovno barvo. Turkizna se bo denimo dobro ujemala s črno in sivo, pa tudi mornarsko modro, malo manj pa z rjavo.
Četrti korak: nekaj vzorcev in vrhnjih kosov
Svojo garderobo lahko popestrite tudi z vzorci. Dodajte dva ali tri kose z vzorci, ki so vam všeč. To so lahko majice, srajce, krila ali obleke. Najpogosteje se v garderobnih kapsulah znajde majica s temno modrimi ali črnimi črtami, ki se odlično poda skoraj vsem kosom. Lahko pa se odločite tudi za cvetlični ali pikast vzorec. Pri cvetličnem vzorcu je treba paziti, da se barve vzorca ujemajo z vašimi osnovnimi barvami.
Izberite tudi nekaj suknjičev, jopic, jaken ali plaščev, s katerimi boste dodali piko na i in eleganco vašemu slogu. Z izbiro vrhnjih kosov pa lahko celoten videz barvno popestrite. A tudi tukaj ne smete pozabiti na pravilo, da se barve in vzorci vrhnjih slojev dobro ujemajo z ostalimi kosi v vaši omari.
Peti korak: izbira čevljev in modnih dodatkov
Ko ste izbrali vašo barvno paleto in kose oblačil, izberite še čevlje in druge modne dodatke. Pri čevljih se lahko odločite za dva para v osnovni barvi (črna, mornarsko modra, rjava) in dodate kakšen par v nevtralni barvi. Kakšne čevlje in koliko jih boste imeli, je odvisno od vašega življenjskega in modnega sloga. Ključno je, da se čevlji ujemajo z večino vaših oblačil.
Izberite tudi eno ali dve torbici, ki bosta dobro dopolnjevali vaš videz. S klasiko – črno ali bež torbico – skorajda ne morete zgrešiti. Svoj videz lahko dopolnite z rutami, šali in izbranim nakitom. Ker v garderobni kapsuli prevladujejo enobarvni kosi, lahko z modnimi dodatki zelo poživite videz in tako še bolj izrazite svoj stil.

Ko boste oblikovali garderobno kapsulo, ki vam odgovarja in odraža vaš osebni slog, in boste čez čas želeli kupiti kakšen nov modni kos, imejte v mislih, kaj že imate v omari. S tem se boste izognili čustvenim in nepremišljenim nakupom, denarja pa ne boste zapravljali za oblačila, ki jih boste oblekli zgolj enkrat. Cilj garderobne kapsule je namreč, da oblačila, ki jih imamo, čim večkrat nosimo, a smo vsakič videti odlično.

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV