Cekin.si
Piloti so spregovorili: visoko na nebu se dogajajo nevarne situacije, za katere potniki sploh ne vedo.
Koristno

Piloti so razkrili: potniki so večkrat v smrtni nevarnosti, pa sploh ne vedo

Š.Z.
28. 08. 2015 15.35
14

Po vkrcanju na letalo nam ne preostane nič drugega kot zaupanje v pilota in letalsko družbo. In medtem ko mi dremamo med dolgim letom, se dogajajo stvari, za katere ne vemo.

Piloti so spregovorili: visoko na nebu se dogajajo nevarne situacije, za katere potniki sploh ne vedo.
Piloti so spregovorili: visoko na nebu se dogajajo nevarne situacije, za katere potniki sploh ne vedo.FOTO: Thinkstock

Skrivnost je razkrita, ker so se na Redditu razpisali številni piloti. Ob njihovih pisanjih potnikom zastaja dih, saj nekateri med njimi odkrivajo, da so jih le sekunde ločile od katastrofe, potniki pa sploh niso vedeli. 

Nekoč bi se na letališki stezi skoraj zaleteli letali. Eden od pilotov je namreč ravno dosegel hitrost za vzletanje, ko mu je pot prekrižalo drugo letalo. Zaradi prevelike hitrosti ni mogel na hitro zavreti, zato je predčasno vzletel. Vse se je srečno končalo – potniki niso ničesar opazili.

Drugi pilot je opisal, kako so na letalu odpovedale naprave za nadzor pritiska. V pilotski kabini je zato zmanjkovalo kisika, nevarno je bilo, da bi izgubil zavest, saj lahko na letalski višini človek brez kisika zaspi v pol minute. Pilotu je vseeno uspelo preklopiti na ročno upravljanje, potniki so tožili zaradi zamašenih ušes, vendar niso vedeli za nevarnost.

Kontrolor letenja je razkril, da so izgubili stik s pilotom, kar sicer ni redko, vendar se je zgodilo v najslabšem možnem trenutku, ko je bilo letalo na napačni višini. Na isti je namreč letelo še drugo letalo, v bližini jih je bilo še več deset. "Da bi se izognili trčenju, so se morali prestaviti vsi drugi," je zapisal.

Sin upokojenega pilota je opisal živčno situacijo, v kateri se je znašel njegov oče. Med letom iz Orlanda v Boston je bilo v pilotski kabini močno vroče. Odločil se je za zasilni pristanek v Jacksonvillu, težava pa je bila, ker je bila nadzorna plošča tako vroča, da se je ni mogel dotakniti. S kopilotom sta raztrgala uniformi in si z njima obvezala dlani, da sta lahko upravljala z letalom in varno pristala.

Komentarji (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
prezrt 28. 08. 2015 21.30
+9
koliko krat pa avtobusni šofer reši katastrofo, ki ne sme niti za trenutek umaknit pogleda iz ceste. Vozi pa več ur nepretrgano in nima nobenega avtomatskega pilota. In to za 600-700 eur mesečno. Kar je 10 krat manj kot pilot.
borut_p 28. 08. 2015 23.51
+5
potem naj se pa izšola za pilota, kdo mu brani
Apostol1 29. 08. 2015 00.00
+4
Vsekakor je tudi šofer avtobusa večkrat na preizkušnji samo vendar primerjava z pilotom ,ki upravlja letalo na 10000 metrih je povsem neprimerna zakaj ti pa ne mislim razlagati ,ker upam da vseeno nisi tako neumen kot je neumen tvoj komentar pa brez zamere vse je dobronamerno..
johndoe35 29. 08. 2015 01.44
+0
avtobusni šofer lahko vsako minuto zaspi za volanom in ima čelno trčenje medtem ko se to v letalu ne more zgoditi. avtobusni šofer lahko doživi infarkt in trči medtem ko sta v avionu vedno najmanj dva. avtobus se dosti lažje pokvari kot letalo. letalo se v zraku skoraj ne more pokvariti razen da odpove kakšen motor pa vedno ima več motorjev in ede nje zadosti.
borut_p 29. 08. 2015 11.35
jaz tudi lahko zaspim za računalnikom pa z glavo udarim ob tipkovnico pilotu pa ne ker je privezan - pismu mam nevarnejši poklic kot pilot letala ti pa ga pihneš z nekimi čudnimi primerjavami
borut_p 28. 08. 2015 19.16
+6
bla bla bla - res sedaj skačem do stropa od strahu. ker bz članek.
User1260478 28. 08. 2015 23.25
+2
Men je pa zanimiv, ko si takole malo zamisliš in slišiš....kakšne prigode se vse dogajajo, včasih smešne, žalostne, srhljive ter s srečnim koncem. Tko, da tud te prigode teh pilotov so zanimive.
borut_p 28. 08. 2015 23.50
-1
so zanimive, se strinjam. samo ne tele kot so jih 24ur napisal - ko bi vsaj tolk bili novinarja, da bi napisali zakaj se je 'armatura' toliko segrela
Apostol1 29. 08. 2015 00.03
Se strinjam z Martinom to je vedno zanimivo prebrati ne glede kdo je to napisal
dragobabi 28. 08. 2015 17.17
+2
no naš (easy jet) poln potnikov se je skoraj zaletel s cargo avionom (saudi) nekje južno od Mainza na cruising višini na poti iz Londona v Benetke. No oba pilota sta potem lepo odvila, naš dol in na desno, cargo pa gor na levo
borut_p 28. 08. 2015 19.17
+5
itak - očitno pisec članka misli, da piloti ne znajo razmišljat. članek gre v smeri - so bili potniki v smrtni nevarnosti ko je avion pospeševal po stezi in če nebi pilot vzletel, bi se na koncu steze razbili kot kante
nevera 28. 08. 2015 17.01
-1
ma kakšen strešnik, a nisi prebral tistega zgoraj..LETALO ti pristane na piksni, letalo..
24Ppkur 28. 08. 2015 16.26
+16
zato jaz raje ostajam na tleh in sam kontroliram svojo situacijo ..... čeprav nikoli ne veš kaj te zadane .... hodiš po ulici in ti pade stresnik na glavo ... sicer majhna verjetnost, pa vendar
User1260478 28. 08. 2015 23.33
+3
Ali pa ti med veliko potrebo, če je potrebno pritiskati....poči kakšna žilica v glavi, sicer majhna verjetnost vendar velika težava...... pa ne boš sedaj zaradi tega, da bi to, preprečil jedel samo takšno hrano, da boš imel kakec skoz v tekočem agregatnem stanju. patriot73 zato pa le v zrak, v zrakoplan, da boš čim več doživel. Kot tista tragikomična zgodba o samomorilcu: Ko je bil vesel in presenečen in je rekel: Da, ko si je navezal vrv okrog vratu in se hotel obesiti pa se mu je štrik odtrgal, in je rekel kakšno veliko srečo je imel, da bi se kmalu ubil, ko je padel na tla.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1072