Cekin.si
Zaradi izgube las ima marsikdo nizko samopodobo, kar negativno vpliva na zasebno življenje in kariero.

Koristno

Pleša. Stres in strošek!

N.Š.
18. 03. 2010 07.02
4

Izpadanje las prizadene približno 70 odstotkov moških in do 45 odstotkov žensk. Ker pri kar četrtini moških začno lasje izpadati že pri 25 letih, se marsikdo zaradi poslabšane samopodobe, ni kar pripravljen vdati v usodo. Preverili smo, koliko vas bo stal boj.

Zaradi izgube las ima marsikdo nizko samopodobo, kar negativno vpliva na zasebno življenje in kariero.
Zaradi izgube las ima marsikdo nizko samopodobo, kar negativno vpliva na zasebno življenje in kariero.FOTO: iStockphoto
V začetni fazi, ko se pojavijo prva mesta z redkejšimi lasmi ali pa prvi predeli pleše, se večina zateče k posebnim šamponom, regeneratorjem in vitaminskim pripravkom, ki lahko težave vsaj nekoliko omilijo. Za enega izmed tovrstnih izdelkov boste na mesec, odvisno od proizvajalca, odšteli od 5 do 40 evrov. Če si boste omislili „paket“ več izdelkov proti izpadanju las, pa lahko mesečni račun krepko preseže 100 evrov.
Ko omenjeni pripravki niso več dovolj, vam ostane nošenje lasulj in drugih lasnih nadomestkov, ki se tako ali drugače pritrdijo na lasišče, zgoščevanje las z dodajanjem pramenov ali pa presajanje las.

Postopek presajanja las v Sloveniji opravlja več zasebnih zdravstvenih ustanov, postopek pa je seveda samoplačniški. Denarnico boste predvidoma olajšali za 4 do 6 evrskih tisočakov, odvisno od tega, koliko ponovitev boste potrebovali.

pranje las
pranje lasFOTO: iStockphoto
„Najbolj pogost poseg je folikularno ali mikro presajanje las,“ pravi kirurg Tomaž Janežič, specialist plastične in rekonstrukcijske kirurgije. „Pri presajanju las se odstrani ozek trak poraščenega predela kože, večinoma zadaj na skalpu, kjer lasje le redko povsem izpadejo. Nato se s pomočjo povečave z mikrokirurško tehniko omenjen trak kože razdeli na posamezne folikularne enote, ki vsebujejo od 1–4 lasne mešičke. Ti majhni mikro presadki se nato vložijo v predel plešavosti.“ Odvisno od velikosti površine boste morali postopek ponoviti dvakrat ali trikrat. Za en poskus boste odšteli 2 tisočaka. „Sicer gre za manjši poseg, ki ga opravimo v lokalni anesteziji, je pa dolgotrajen in lahko traja od 4–7 ur. Se pa med posegom lahko pogovarjate in premikate.“ Dobra novica je, da bo nov nasad las na vaši glavi ostal kar nekaj časa. „Presajeni lasje s seboj namreč prenesejo vse lastnosti las iz zadnjega predela glave, kjer je izpadanje večinoma zelo majhno,“ pojasnjuje Janežič, ki na mesec povprečno opravi en tovrsten poseg in pravi, da je zanimanje za presajanje las med Slovenci kar veliko.
Presajanje las sicer ni primerno za vsakogar. Če je plešavost prizadela prevelik del lasišča, na primer tri četrtine, si boste morali omisliti lasni nadomestek, ki se ga pritrjuje. „Postopek tudi ni uspešen pri ženskah, ker gre pri njih za drugačno vrsto težave – lasje se večinoma močno razredčijo, ni pa zares plešastih predelov,“ še dodaja Janežič.

Presajanje las opravljajo tudi v zdravstvenem centru Rogaška Slatina. Za izvedbo postopka pa boste odšteli okoli 1.500 evrov. Po nekaj mesecih zdravnik in pacient pogledata rezultat. Šele ko lasje nekoliko zrastejo, je namreč mogoče oceniti uspeh in stanje še izboljšati. Večina za zadovoljiv rezultat potrebuje več postopkov.
Da zanimanje med Slovenci je, opažajo tudi v Rogaški Slatini. A najbrž manjše kot bi bilo, če se na trgu ne bi pojavil Regaine, ki ga svojim pacientom predpisujejo tudi zdravniki. Samoplačniško sredstvo, ki ga v tujini poznajo že lep čas, je namenjeno zdravljenju androgenske plešavosti, saj spodbuja ponovno rast las in ustavi prekomerno izpadanje las. Rezultati naj bi bili po mnenju uporabnikov dobri, vendar bo moralo nanašanje raztopine na lasišče postati vaša dnevna rutina. Za vidne rezultate morate izdelek namreč uporabljati redno, mesečna zaloga pa vas bo stala približno 30 evrov.


Tako ženskam kot moškim, ki niso primerni kandidati za presajanje ali pa se želijo temu postopku izogniti, so na voljo lasni vložki, lasulje in zgoščevaje s prameni, ki pa je mogoče le, dokler še imate dovolj svojih las. Nobena izmed naštetih rešitev seveda ni trajna in vas bo letno stala od nekaj 100 pa do nekaj 1.000 evrov.
Poleg klasičnih lasulj širokega cenovnega in kakovostnega razpona postaja v Sloveniji vse bolj priljubljen lasni sistem, kjer vam lasuljo izdelajo na podlagi mavčnega modela vaše glave. Kot prednost pred drugimi lasnimi nadomestki Špela Šeme izpostavlja dejstvo, da vam nošenje „dodatnih“ las ne bo otežilo življenja. „Človek lahko ostane športno aktiven, se celo potaplja, koža pa vedno diha.“ Uporabnike pa naj bi najbolj veselilo dejstvo, da menda nihče ne bo opazil, da na glavi nimate svojih las.
Cene lasnih sistemov so odvisne od velikosti in od dolžine las. Cena za celo glavo je 2.200 evrov (dolžina do ramen), delnih (klasično moških) pa 1.770 evrov. Življenjska doba sistema je povprečno štiri in največ sedem let.
Tako kot pri klasičnih lasuljah velja, da je življenjska doba odvisna od pravilne nege, nekaj evrov pa boste mesečno potrebovali – kot pri vseh ostalih nadomestkih – še za „vzdrževanje“. Končni strošek je tako odvisen od pogostosti pranja las in menjavanja samolepilnih trakov za pritrditev. Sistem lahko namreč odstranite enkrat na mesec ali vsak večer.

Dokler težava še ni prevelika, pa vam še vedno ostane obisk dobrega frizerja, ki lahko s pravilno pričesko prekrije prvo redčenje las ali pa stanje popravi s kakšnim manjšim lasnim nadomestkom. Pazite le, da boste pri slednjih preverili kakovost, saj si lahko v nasprotnem primeru nakopljete težave s kožo na glavi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861