Cekin.si
Šivanje mask v Zaščiti Ptuj

Koristno

Slovenija želi biti samooskrbna. Izdelujejo maske, razkužila in 3D vizirje

Špela Zupan/STA
31. 03. 2020 08.07
0

V krizi zaradi koronavirusa se je več kot izkazalo, kako zelo pomembna je samooskrba. In očitno znamo Slovenci tudi iz najhujšega potegniti dobro. Veliko podjetij, ki so že pred pandemijo proizvajala zaščitno opremo, je povečalo proizvodnjo z namenom čim prej zagotoviti vse potrebno za boj proti novemu koronavirusu, nekaj pa se je posla lotilo na novo. Ponekod celo s pomočjo 3D tiska.

Zaradi velikih potreb po zaščitni opremi v času epidemije koronavirusa se vse več slovenskih podjetij, ki se prej niso ukvarjala s tovrstno dejavnostjo, odloča zlasti za proizvodnjo zaščitnih mask, pa tudi za razkužila in drugo potrebno za zaščito pred novim koronavirusom. Maske šivajo v nekaterih bolnišnicah, pa tudi šivilje doma, ki so prej ali ustvarjale kaj drugega ali šivale zgolj zase in za svoje najbližje. Nastala je tudi Facebook skupina "Slovenija šiva za življenje".

Tako šivajo maske v Splošni bolnišnici Novo mesto:

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Navodilo za izdelavo zaščitne maske – enostavna različica z luknjami in gumico (primerno za kratko nošenje maske do dve uri):

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Zaščiti Ptuj se že več kot 30 let ukvarjajo z razvojem in izdelavo delovnih in zaščitnih oblačil ter osebne varovalne opreme za vse poklice. Po besedah njihovega prokurista Žige Tementa so že pred pričetkom nastopa krize pomanjkanja zaščitnih mask v Sloveniji v začetku marca razvili svoj kroj ergonomsko oblikovane zaščitne maske za večkratno uporabo, ki preprečuje kapljične vdore ter ščiti pred virusi in bakterijami. Obenem so uvedli dodatno izmeno in zaposlili še nekaj šivilj. Najprej so ponudili maske zaposlenim in poslovnim partnerjem, kjer so naleteli na velik interes. Trenutno jih proizvajajo za podjetja, v veliki večini za slovenska, prejeli pa so precej povpraševanj tudi iz domov za ostarele ter zdravstvenih in socialnih ustanov. A niso še končali – medtem testirajo poseben zaščitni kombinezon iz antibakterijskega materiala pred učinki tekočih kemikalij in z zaščito pred virusi, za katerega je prav tako povpraševanje in ga bodo kmalu lansirali na trg. Zaradi motenega transporta imajo sicer nekaj težav z dobavo materialov, prav tako so se povišale cene. "Smo pa težavo predvideli in si pravočasno zagotovili zalogo materiala tako za zaščitne maske kot tudi za ostala tekoča naročila," je poudaril Žiga Tement.

Šivanje mask v Zaščiti Ptuj
Šivanje mask v Zaščiti PtujFOTO: Zaščita Ptuj

Maske pa so na novo začeli izdelovati v podjetju Prevent&Deloza, kjer sicer že več desetletij proizvajajo osebno varovalno opremo. Delajo zaščitna oblačila v različnih področjih, od navadne delavske obleke in rokavic, do kompleksnejših proizvodov v negorljivem programu, uniform za gasilce, policijo in vojsko. Nedavno pa so se usmerili tudi v razvoj tehnološko dovršene opreme s senzorji opremljenih oblačil v liniji Smartwear. Zaradi koronavirusa pa so se osredotočili na izdelovanje zaščitnih mask. "Po izbruhu epidemije so prioriteta postale zaščitne maske, s katerimi skrbimo, da bodo lahko vsi, katerih delo v času možnosti okužb ne more biti prekinjeno, tudi varno opravljali delo. Razmišljamo pa, da bo maska po epidemiji postala del našega prodajnega portfelja," so sporočili.

Maske prednostno dostavljajo slovenskemu Zavodu za blagovne rezerve, ki jih distribuira zdravstvenim domovom, bolnišnicam in ustanovam za starejše. Pričakujejo pa, da bodo po prioritetnih dostavah državnim porabnikom kmalu na voljo tudi za nakup v trgovinah. O dostavi mask v tujino za zdaj ne razmišljajo, "saj moramo najprej zagotoviti, da zadostimo potrebam po maskah v Sloveniji, čeprav je kar precej tujih povpraševanj". Po njihovih navedbah sicer največ skrbi predstavlja dobava materiala iz tujine zaradi oviranih transportnih poti. "Prva pošiljka materiala je prispela v petek, 20. marca, in upamo, da bo lahko nemoteno potekala tudi v prihodnje," so pojasnili. Sicer pa imajo rezervne načrte za zagotovitev neovirane proizvodnje. "Naša prva skrb pa je zagotoviti, da zaposleni v podjetju in naši sodelavci ostanejo zdravi, kar dosegamo s poostrenimi zaščitnimi ukrepi," so dodali in trenutni obseg dela lahko zagotavljajo s sedanjimi zaposlenimi.

V kranjskem podjetju Seti so prej proizvajali serviete, prte in podobne izdelke, vendar se je po izbruhu popolnoma ustavila prodaja. "Zato smo pričeli izdelovati material, serviete, iz katerega si lahko vsak sam izdela obrazno zaščitno masko," je sporočil njihov direktor Aleš Šarec. V času normalnega poslovanja dobavljajo po celem svetu, zdaj pa so ustavili poslovanje s tujino. "Sprva želimo zadostiti vsem potrebam v Sloveniji. Ko bo to uspešno opravljeno in bo imela Slovenija dovolj zaščitnih sredstev, bomo izdelek ponudili tudi našim partnerjem v tujino," je razložil. Po njegovih besedah imajo sicer dovolj vseh surovin in tudi dobave so pravočasne.

Izdelavo zaščitnih mask so začeli tudi v izolski jadrarni Supreme, ki sicer izdeluje vrhunska jadra in ki je družinsko podjetje z dvema zaposlenima. "Trenutno sva dala primarno proizvodnjo na stran, da pomagava sočloveku," je sporočil lastnik Goran Podunavac. Iz vsega primernega blaga sta sešila maske in vse podarila; nekaj varstveno-delovnemu centru, nekaj Centru Sonček. "Mask ne prodajava in prav danes (v petek, 27. marca) zaključujeva projekt, ker nama je zmanjkalo blaga. Naš material je iz uvoza, in sicer Italije, in ga trenutno ni moč nabaviti. Želja je bila samo pomagati najbolj potrebnim," je razložil.

Pospešeno delajo tudi v podjetjih, kjer izdelujejo razkužila

Največji proizvajalec medicinskih razkužil z vsemi potrebnimi testi za učinkovitost v Sloveniji je podjetje Kimi iz Trzina, ki je že od prej dobavitelj ljubljanskega kliničnega centra, drugih zdravstvenih ustanov, domov za ostarele in tudi podjetij. Delajo več kot običajno in trenutno delajo izključno za Slovenijo.

Imajo pa težave s koordinacijo. Na njihovi spletni strani namreč piše: "Kot največji slovenski proizvajalec dezinfekcijskih sredstev in drugih nujno potrebnih profesionalnih čistil za zagotavljanje ustrezne higiene prostorov se zavedamo svoje vloge in odgovornosti v dani situaciji. Zato se v dneh, ko je večina Slovenije doma v karanteni, trudimo proizvesti vse ključne proizvode. Z dezinfekcijskimi sredstvi oskrbujemo bolnišnice, zdravstvene domove, domove upokojencev, druge socialne zavode in organizacije, ki morajo nujno delovati. Vendar pa brez pomoči države ne zmoremo zbirati vseh potreb in distribuirati dezinfekcijskih sredstev na vse naslove znotraj posameznih občin. Zato smo na državno pisarno ministrstva za javno upravo naslovili poziv za pomoč pri koordinaciji in zbiranju vseh potreb znotraj posameznih občin. Poziv objavljamo javno v želji, da se zadeve pričnejo realizirati in da potrebna logistika steče takoj, saj je v teh dneh čas ključnega pomena."

Tudi v kamniškem podjetju Izaeffect proizvajajo dezinfekcijska sredstva za prostor, površine in roke. Proizvodnjo so po izbruhu koronavirusa povečali in za varnost zaposlenih po navedbah direktorice Irme Vodlan poskrbeli tako, da so največ štirje ali pet zaposlenih v delovnem procesu in da so vsi zaščiteni z zaščitno opremo. Za zdaj imajo dovolj vseh surovin in tudi zaposlenih, hkrati pa imajo težave s kapacitetami, saj je večje povpraševanje od zmogljivosti. Sicer dobavljajo državnim institucijam in večjim trgovcem na slovenskem trgu.

Dezinfekcijska sredstva za razkuževanje rok in prostorov proizvajajo tudi v TKI Hrastnik, kjer so tudi povečali obseg dela. Po besedah njihovega glavnega izvršnega direktorja Branka Majesa poteka poslovanje s tujino za zdaj dokaj normalno, razen logistike, ki je vse večji problem. "Težave se pojavljajo pri surovinah in embalaži, predvsem v delu, ki je povezan na dobave iz Kitajske," je opozoril.

Na pomoč tudi z visoko tehniko

Medicinska sestra z zaščitnim vizirjem Tiskarne Petrič
Medicinska sestra z zaščitnim vizirjem Tiskarne PetričFOTO: Tiskarna Petrič

V konjiški Tiskarni Petrič, kjer imajo več kot 28 let izkušenj pri tiskanju inovativnih materialov, pa so se lotili izdelave zaščitnih vizirjev za obraz. "Kot ena redkih tiskarn se lahko pohvalimo z napredno UV tehnologijo, ki omogoča tisk tudi na zahtevnejše materiale. Pred izbruhom koronavirusa smo svoje izdelke izvažali v 36 držav znotraj in zunaj Evropske unije ter zaposlovali 50 ljudi. Po virusnem izbruhu pa so se naročila skoraj v celoti ustavila. Ker smo z našimi izdelki odvisni tudi od azijskih trgov, smo zaostrovanje razmer začeli čutiti že konec decembra," je razložil direktor Pino Petrič.

Nekaj zaposlenih so morali na žalost odpustiti ali poslati na čakanje. "Takoj po objavi pandemije smo v podjetju sprejeli najstrožje varnostne ukrepe in vzpostavili čisto proizvodnjo. Najprej smo za zaščito svojih zaposlenih izdelali prototip vizirja iz visoko kvalitetne prozorne plastike, ki služi za dodatno zaščito pred kapljično okužbo, saj fizično pokrije celotno površino obraza. Ko smo izvedeli, da je stanje v zdravstvenih ustanovah po vsej Sloveniji tako slabo, da si morejo zdravstveni delavci zaščitne vizirje izdelovati sami, smo se odločili, da pomagamo," je pojasnil.

Nekaj so se jih odločili podariti domačemu domu upokojencev in trboveljski bolnišnici. Do zdaj so podarili že več kot 800 vizirjev, nadaljnjo proizvodnjo pa nameravajo ponuditi zainteresiranim, in sicer po ceni, s katero bodo pokrili stroške materiala in izdelave. "Odločili smo se, da z izdelkom ne bomo služili. Postavili smo nakupno ceno, ki nam zgolj pokrije stroške izdelave (pet evrov za kos). Vse zdravstvene institucije, ki naročijo izdelek, dobijo tudi od pet do 15 vizirjev brezplačno," je sporočil. Zaposlenih imajo dovolj in trenutno nimajo težav z dobavo za redno proizvodnjo. "Imamo kar nekaj zalog, prav tako poteka tovorni promet čez meje dokaj normalno," je pojasnil. Vizirje so ponudili tudi državnim institucijam, da bi z njimi lahko zaščitili zdravstvene delavce, vendar še niso prejeli odgovora.

Si želite aktualne novice prejemati tudi na elektronski naslov? Potem se prijavite na Cekinove e-novice!

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891